İki güzel gelişme... Üçüncüsü yolda... - BasketFaul.com

İki güzel gelişme... Üçüncüsü yolda...

17-02-21 08:56
BGL'NİN İZLENİLİRLİĞİ...
BGL oyuncuları bir yıllık aradan sonra Bolu'da kısaltılmış ligde oynamaya başladılar. Şunu gözden kaçırmamamız gerekir ki bu çocuklar çok uzun süre takım antrenmanı yapamadıkları için özellikle kondisyon açısından en iyi durumlarında değiller. Buna karşın Bolu'da gerçekten büyük mücadeleler oluyor.

Gelelim asıl vurgulamak istediğimiz konuya... Karşılaşmalar malum TBF TV youtube kanalından yayınlanıyor... Videoların altında izleyici sayıları basketbolseverlerin altyapıya duyduğu ilginin bir belgesi... 9 bin, 10 bin, hatta 17 bin kişinin izlediği maçlar var... Demek ki insanlar bu lige ümitle bakıyor ve altyapılarla ilgileniyor. Umarız önümüzdeki günlerden itibaren TBF, yayınlarda eksikliği hissedilen spiker konusunu çözer...

TRT SONRASI TBL...
Benzer bir vurguyu TBL için de yapmak gerekir. Karşılaşmalar TRT Spor'dan yayınlandığından bu yana oyuncuların konsantrasyonunda ve basketbol kalitesinde gözle görülür bir artış var.  Duyduğumuza göre TRT de maçların izlenirliğinden mutluymuş... Bu da ligin geleceği, marka değeri açısından bir kriter... Bu ligi izlerken çok yetenekli oyuncularımızın olduğunu görüyor ve onları yıllarca yabancılara ezdirerek yazık ettiğimizi fark ediyoruz.

BU DEFA ÇOK ÜMİTLİYİZ
Bu güzel gelişmelerden sonra sıra üçüncüsünde... Hafta sonundan itibaren gözlerimiz Milli Takımımızın üzerinde olacak ve bana göre iki maçı da kazanarak 3. sınıf basketbol ülkelerine elenmek gibi bir olasılığın ayıbından kurtulacağız. Bizi çok umutlandıran iki neden var... Birincisi Milli Takım'daki oyuncuların form durumu... İkincisi Avrupa'nın bütün ülkelerinin kupa maçlarını organize ettiği günlerde, kulüplerin de isteğiyle iptal edilen kupadan boşalan günlerde, Milli Takım'ın rakiplerine göre çok daha fazla çalışma fırsatı bulabilmesi. 

BEŞİKTAŞ'TAKİ BANDIRMALILAR TEZLERİ ÇÜRÜTTÜ
Yıllarca kolayına kaçıp, hazır yabancıların performanslarıyla başarılar aradık, bulduk da... Konu Türkler'e geldiğinde ise yaratılan algı sonucunda oyuncularımıza "tembel" deyip ana problemin onlara sağlıklı bir ortam, doğru bir sistem sunamayışımızı görmezden geldik. Beşiktaş'taki Bandırmalı çocuklar tezleri çürüttü. Türk gençlerinin önüne set çekmediğiniz zaman çok şeyler yapabileceklerini ortaya koydular. Tabii ki düşük bütçelerin yarattığı zorunlu durumlar dışında da takımlarımızdan Türkler'e dönük projeler üretmelerini bekliyoruz.
 
OYUNCU YETİŞTİRİN, PİYASADAKİ DENGEYİ LEHİNİZE BOZUN
Takımı sadece yabancıların üzerine kurarken, "Ne yapalım, Türkler çok pahalı" serzenişinde bulunan yöneticilere sormak lazım... Evet, yerli oyuncu konusunda arz-talep dengesi kulüplerin aleyhine oluşuyor... Peki siz bu dengeyi kulüp lehine bozmak için oyuncu yetiştirmek konusunda bugüne kadar ne yaptınız... Oyuncu yetiştirmek sadece 4-5 kulübün sorumluluğu ve zorunluluğu mudur? Yıllardır liglerdesiniz ama kulübünüzden yetişmiş üst düzey bir oyuncu yok. BGL zorunluluğu olmasa, yalandan bir iki takımla altyapıları yıllarca geçiştirenler, sizler değil misiniz?

HER ALANDA İŞİNİZİ SİZDEN İYİ YAPACAK YABANCILAR BULABİLİRSİNİZ

Her sektörde o işi daha iyi yapabilecek yabancılar bulabilirsiniz... Bankacılıkta, sanayide, aklınıza gelen her sektörde... Ve tabii sporda... Bize katkı verecek yabancılara kapılarımız her zaman açık olmalıdır ama kendi insanımızı geliştirmeye çalışmamız koşuluyla... Kimse sportif başarı açısından kulüplerin kan kaybetmesini istemez ama bizler başarıları kendi oyuncularımızın ana rolleri üstlenerek sağladıklarını görmek istiyoruz... Bunun tabii sonucu ise daha iyi bir Milli Takım'a sahip olacağımızdır.  Bugünden yarına her şeyi düzeltmek mümkün değil ama umut veren gelişmelerin ışığı altında Türk Basketbolu'nu yüceltecek projeler için kafa yormalıyız. 

Yorumlar Okunma: 4893