2013 Yılından bir yazı-Beklentiler ve Gerçekler (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

2013 Yılından bir yazı-Beklentiler ve Gerçekler (Hayri Pekergin)

14-02-21 20:34
Aşağıda okuyacağınız yazıyı, 2013 Yılının Ekim ayında Basketfaul Dergi için kaleme almıştım.

Okurları bir zaman yolculuğuna çıkararak 2013 yılına geri götürmek istememin nedeni şu;.

Biliyorsunuz, uzun süredir Milli Takım ve Euroleague seviyesindeki takımlarımızı üst düzey başarılara taşıyacak, oyunun kaderinde “game changer” rol üstlenebilecek yıldız oyuncuların eksikliğini yaşamaktayız.

Bu dönemde erkek basketbolunda umut veren parıltılara sahip bir grup genç isme sahip olmaya başlıyoruz.

Kadın basketbolunda ise geri gidişi durduracak, yeni ivmeler kazandıracak bu tür parıltı arayışları devam ediyor.

Elit seviyede kalıcı şekilde etki üretecek, sert maçlarda bir gün değil her gün faktör olacak seviyeye ulaşmak kolay değil.

*****

Coachluk yıllarım, arkasından gelen kurumsal hayatın getirdiği deneyimler ve 2000’li yılların başından itibaren bir yorumcu olarak gözlemlerim bana şunu öğretti:

Potansiyel sahibi bir oyuncunun, Milli Takım ve Euroleague düzeyinde etki yaratan, sonuç alıcı bir yıldız konuma gelmesinde en büyük faktör kendi düşünsel (mental) özellikleri.

Bu özellikler basketbol yeteneklerini, fiziksel kaliteleri etkilediği için önem taşıyor.

Yeteneğin oluşturduğu potansiyele ulaşmak için gerekli olan gelişme azmi, devamlılık, kendine yeni hedefler koyma, konfor alanlarını zorlama gibi özellikleri içeriyor.

Basketbol oyuncusu gelişmeyi, bir üst seviyeye çıkmayı, o seviyeyi özümseyip sonraki hedefe ulaşmayı en çok kendisi istemeli.

Hiçbir zaman bir yönetici, bir oyuncu menajeri, bir coach, bir arkadaş ya da bir aile üyesi bu hedefleri kendisinden daha çok istememeli.

Kendi kendini motive etmek, kendine sürekli gelişim hedefleri koyarken özellikle çok emek ve zaman gerektiren fundemental konularında konfor alanlarını zorlamak işin esası.

Şu bir gerçek;

Çevre, oyuncu için iyi olan, oyuncuya değer katacak bir hedefi oyuncunun kendisinden daha çok istiyorsa, o hedef gerçekleşmiyor ya da kalıcılık sağlanamıyor.

2013 Yılında yazılan yazının bu bakış açılarıyla okunması yarar getirebilir düşüncesindeyim.

******

KADIN BASKETBOLUNDA 2020’NİN YILDIZ ADAYLARI

A Kadın Milli Basketbol Takımımız son yıllarda çoğunlukla 1980’lerde doğan oyuncuları ile hepimizi gururlandıran önemli başarılara imza attı. Aynı jenerasyon ile üst üste 4-5 eleme turu ve Euro oynadıktan sonra 2011 yılında başlayan başarı hikayesi basketbol camiasını gururlandırdı ve bu başarıların kahramanlarının spor tarihimize geçmesini sağladı.

Avrupa Şampiyonalarında başarılar gelirken, benim de aralarında bulunduğum kadın basketbolunu yakından izleyen çevreler, A Milli Takım düzeyinde yakalanan ivmenin 2010’ların 2.yarısı ve 2020’lerde sürdürülmesi için kadronun kendini yenilemesi gerektiğini giderek daha sık ifade etmeye başladı.

Bugün A Kadın Milli Takımı düzeyinde “oyunun yönünü değiştirecek” isimleri saydığımızda 8-9 yıldır aynı isimleri konuştuğumuzun farkına varıyoruz. Konumuz, yakın gelecekte kaçınılmaz olan jenerasyon değişikliğinin ardından 2020’li yıllarda A Kadın Milli Takımında yer alabilecek isimler olacak.

Pivotlar ve Power Forvetler:

Yıllardır devşirme ABD’li oyuncular ile (TBF ve kulüplerimizce) yapılmayan özel gelişim ve destek programlarının eksikliğini kapatmaya çalıştığımız bu pozisyonda geleceğe yönelik isimlerimiz;

Esra Ural (KASKİ /1991): Organize basketbola geç gelse de 2-3 yıldır TKBL’de giderek ritim kazanan Esra Ural, güçlü fiziği, savunmadaki kapatıcılığı ile vazgeçilmez bir proje görünümünde. Kendine güvendiği gün ne kadar önemli özellikleri olduğunu fark etmesi ise sadece zaman meselesi. Elbette yapılacak özel çalışmalar ile bu süreyi kısaltmak mümkün.

Tilbe Şenyürek (BOTAŞ /1995): İstikrarlı dış iki sayı şutu olan oyuncu, pota altı savunması ve ribauntların gerektirdiği fizik mücadeleyi kaldıracak güçlü bir fizik oluşturur ve dış iki sayıdaki etkinliğini boyalı alana da taşırsa her seviyede rakipler için tehlikeli bir silah.

Bircan Gökdemir (KASKİ/ 1991): TKB2L tecrübesinin ne kadar yararlı olduğunun örneklerinden biri de KASKİ power forveti Bircan Gökdemir. Şut ve hızlı koşma özelliği ile avantaj yaratan genç oyuncu pota altında güç gerektiren işleri de uzmanlık listesine eklerse geleceğin önemli yıldız adaylarından biri olabilir.

Hülya Çoklar: (Fenerbahçe /1995):Yer aldığı çoğu altyapı Avrupa Şampiyonalarında ribaunt ve sayı alanında ödül alan Hülya Çoklar, çabukluk ve topla kolay olma avantajlarının yanı sıra yüzü dönük oynama ve savunma becerilerini geliştiriyor. Yaşıtları arasında topsuz oyunu en iyi uygulayan isimlerden biri. Giderek geliştirdiği üç sayı tehdidi ile çok yönlü bir oyuncu profili çizmeye aday.

Gizem Başaran (Homend Antakya Belediyesi/1991): 20’li yaşların başındaki bu oyuncu basketbola çok geç başlasa da gecikmenin önemli bir bölümünü TKB2L’de telafi ederek çizgisini ileri götürmeyi başarıyor. İspanyol pivotlara benzeyen yapılı fiziğini giderek çabuklaştıran genç isim, 2012 yılında ilk kez Avrupa’da madalya kazanan U20 Kız Milli Takımının başarısında pay sahibi olmuştu.

Bu kategoride yapılacak özel çalışmalar ile fizik ve teknik gelişimlerini sürdürmesi halinde Gonca Karataş (Beşiktaş / 1990), Emel Türkyılmaz (Ceyhan Belediye /1992), Başak Altunbey (Fenerbahçe /1996), Gizem Sezer (İÜ-BGD /1994), Gizem Kazali (Canik Belediye / 1991) ve 14 yaşında 2.01 boyunda dengeli fiziği ile U16 Milli oyuncu İnci Güçlü bugün itibarı ile izleme listesinde olan diğer isimler.

Forvetler:

Yıllardır Şaziye İvegin Üner’in üzerindeki yükü üç guard ile oynayarak hafifletmeye çalıştığımız, son iki turnuvada Begüm Dalgalar ile umutlandığımız bu pozisyonda, 2020’ler için beklenti içinde olduğumuz isimler;

Tuğçe Canıtez (Fenerbahçe /1990): Ceyhan Belediyesi yılları ve altyapı milli takımları ile Avrupa arenasında aldığı ödüllerden sonra, ABD eğitim hayatında oynadığı mütevazi kolej liglerini domine etmesi kimseyi şaşırtmadı. Son dönemde şut ve dış oyuncu savunabilme özelliklerini geliştiren Tuğçe Canıtez erken yaşta ulaştığı büyük kontratın kendisini “yavaşlatmasına” izin vermezse, 2020’li yıllarda milli takımın önde gelen skor opsiyonu olabilir.

Pınar Demirok (İÜ-BGD /1991): Sancak Spor ardından KASKİ’de süre alarak TKBL tecrübesi kadar penetre ve savunma özelliklerini geliştiren oyuncu, en büyük silahı olan dış şutlarının yanına dış 2 sayı için gerekli pull-up ları ekler ve gelecek iki senede ivmesini sürdürür ise, şu anda kapısını çaldığı A Kadın Milli Takımında sürekli olarak yer bulabilir.

Özge Kavurmacıoğlu (Homend Antakya Belediyesi / 1993): Ribaunt ve uzak şutlarda kendi pozisyonunda rekabet ettiği pek çok ismin önünde olan 20 yaşındaki isim, dış oyuncu savunması ve penetre özelliklerinin temeli olan çabukluk ve patlayıcı kuvvetini geliştirirse 15 yaşından bu yana yer aldığı Ay Yıldız’lı takım kariyerine gelecek yıllarda devam edebilir. Bu iki sene oyuncu için belirleyici konumda olacak.

Elif Emirtekin (BOTAŞ /1994): Son iki yılda TKBL ve U20 Milli Takımında aldığı süreler ile ivme yakalayan Elif Emirtekin her mesafede sahip olduğu başarılı şutu, çabukluğu ve savunma becerileri ile çizgisini devam ettirir ise adını “elit oyuncular” listesine yazdırabilir. Bu seneki U20 Milli Takım performansı ve top tekniğinde elde edeceği gelişmeler takip listemizdeki önemli başlıkları oluşturuyor.

Bu kategoride takip listesinde bulunması gereken diğer isimler sakatlık dönüşü yeni kulübü ile yeni bir başlangıç yapan Gamze Takmaz (KASKİ /1991), 2012 de U20 Milli Takımının ilk madalyasında önemli pay sahibi olan Ecem Güler (Mersin BŞB / 1992), Atletik özellikleri,şutu,topla kolay olması gibi avantajlarını süre alarak geliştirebilecek Büşra Akgün (BOTAŞ /1993),TKB2L’ni tercih eden Duygu Fırat (Orman Spor /1990), Atletik yetenekleri ile Cansu Köksal (Fenerbahçe /1994) ve KASKİ’nin bu sezon kadrosuna eklediği U18 Milli oyuncu Sinem Ataş (KASKİ / 1995) ve U16 milli takımında önemli görevler üstlenen Şelale Kepenç (Fenerbahçe /1998)

Oyun Kurucu ve Guardlar:

A Kadın Milli Takımının başarılarında guard pozisyonunda oynayan, isimleri spor tarihine geçmiş oyuncular önemli rol üstlendi. Gelecekte bu göreve talip olan oyuncular ise;

Merve Aydın (Mersin BŞB / 1994): Beş yıldır yer aldığı TKBL’de, son üç yılda hak ettiği süreler ile basketbolunu sürekli geliştiren Merve Aydın, iki guard pozisyonunda da başarılı. Her mesafeden istikrarlı şutu olan oyuncu, bu sene güçlenen fiziği ile savunmasını geliştiriyor. Erken yaşta süre aldığı kulüplerde bulunarak şimdiki A Milli oyuncuların yolundan ilerleyen az sayıdaki isimden biri olan Merve Aydın, biriktirdiği tecrübe ve saha görüşü ile pozisyonunda geleceğe umutla bakan isimlerin başında yer alıyor.

Olcay Çakır (Fenerbahçe / 1993): 1993-94 Doğumlu milli takımımız U16 yaşında alması gereken madalya için U20 yıllarına kadar beklemek zorunda kalınca, Olcay Çakır Avrupa’da alabileceği MVP ödülü yerine en iyi guard ödülü ile yetindi. Savunmada güçlü fiziği ile A Milli Takım seviyesinde oynayan Fenerbahçe’li oyuncu, istikrarlı uzak şutu ve gelişen saha görüşü ile kendi pozisyonunda en büyük umutlarımızdan. Sol tarafa penetre ve yarı saha oyununda pull-up silahlarını geliştirir ise Türkiye’nin değil Avrupa’nın önde gelen isimlerinden biri olacak. Bunun için ilk şart Fenerbahçe’de gelişmek için gerekli süreyi alması.

Ayşegül Günay (KASKİ / 1994): Gösterişsiz stili ile oynadığı her kulübün dış rotasyonunun önemli parçalarından biri olmayı başaran Ayşegül Günay, hukuk eğitimini yavaşlatarak basketbola yaptığı yatırımın karşılığını yaşıtları arasında A Kadın Milli Takımına en erken çağrılan isim olarak aldı. Güçlü fiziği ve tecrübe ile giderek etkinleşen saha görüşü ile hızlı tempolarda rakip için tehlikeli olabilen KASKİ’li oyuncu çizgisini devam ettirerek A Kadın Milli Takımında kalıcı olmayı hedefleyecek.

Pelin Bilgiç (BOTAŞ /1994) : Son yıllarda en çok gelişme sağlayan isimlerden biri olan Pelin Bilgiç her pozisyonda etkili şut üretebilen doğal bir skorer. 19 Yaşındaki oyuncu TKBL seviyesine başarı ile adapte olarak kariyerinin gelecek basamakları için kritik önemdeki savunma ve saha görüşünü güçlendiriyor. 2014 U20 Milli Takımında kariyerinin çok önemli basamağını yaşayacak olan yetenekli oyuncu bu pozisyonda gelecekte de vazgeçilmez isimlerden biri olabilir.

Gelecekte istikrarlı oynama süreleri elde ederek gelişmelerine devam etmeleri halinde bu pozisyona aday olabilecek diğer isimler Özge Yavaş (Galatasaray Odeabank / 1991), Asena Yalçın (Ceyhan Belediye / 1991) Damla Gezgin (Mersin BŞB /1990), Ayşe Cora (Galatasaray Odeabank / 1993) ve erken yaşta TKBL’de tecrübe şansı yakalayan Sevgi Uzun (Beşiktaş /1997)

Elbette bu liste ortaya konan performanslar, gelişme çizgileri, elde edilen oynama süreleri ve aşağıdan gelen yeni yeteneklerin katılımı ile basketbolu yakından takip eden tüm paydaşlar tarafından her hafta, her ay, her sezon durmaksızın güncelleniyor.

Yetenekli genç adayların oynayacak süre bularak kendilerini geliştirmesi için önümüzde pek çok alternatif var.

Umarım TBF ve kulüpler yakın gelecekte bu alternatifleri değerlendirerek en uygununu hayata geçirmeyi başarır.

Twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 4143