Fenerbahçe'den Play-off'a Uygun Adım... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Fenerbahçe'den Play-off'a Uygun Adım... (Doruk Sözen)

26-01-21 22:59
  Euroleague 22. Hafta karşılaşmasında Fenerbahçe sahasında Maccabi’yi 82-75 yenerek galibiyet serisini 7’ye çıkardı. Maç içerisinde enerjinin düştüğü, kopukluklar yaşanan bölümler olsa da gereken sertliği göstererek alınan kıymetli bir galibiyete imza attı Fenerbahçe. Vesely’nin sahada olduğu dakikalarda rakibine bariz bir üstünlük kuran temsilcimiz, Pierre’in hem kısa hem uzunları savunabilmesi ve De Colo’nun skorer kimliğiyle ön plana çıkması sayesinde maçı kopardı. Özellikle savunmada kaymaların, adam paylaşımının ve ikili sıkıştırma zamanlamalarının çok başarılı gerçekleştiğini söylemek mutluluk verici. 
  Fenerbahçe %45 (9/20), Maccabi %41.9 (13/31) ile üçlük attı. Ayrıca ribauntlarda da 32-24’lük konuk ekibin üstünlüğü bulunuyordu. Farkı yaratan Fenerbahçe’nin %72.7 (24/33) ile inanılması güç bir ikilik yüzdesine sahip olmasıydı. Ne kadar doğru şut seçimi yapıldığının ve oyuncuların güçlü oldukları yönlerin nasıl ustalıkla işlendiğinin en büyük kanıtı.   
  İki takım da maça 24 saniyeyi sonuna kadar kullanmayı tercih ederek başladı. Fenerbahçe’de skorer rolünü üstlenen isim uzunlara karşı oynadığı birebirlerden skor üretmekte sıkıntı yaşamayan De Colo oldu. Maccabi’de ise Bender’in 2’de 2 ile üçlük atması fark yaratan unsurdu. Kısaların temsilcimizin tepede ikili sıkıştırma ve yüksek baskıyla başlattığı savunmaya karşı topu ellerinden hızlıca çıkarmaları ve devamında topun iyi paylaşılması, rotasyonların aksamasına sebep oluyordu. Son 5 dakikaya girilirken 13-10 Maccabi üstünlüğü vardı. Mola dönüşü iki takım da sırtı dönük oyunlarla üretmeye çalışırken, topsuz hareketlilikteki sıkıntılardan dolayı sonuç alınamadı. Ayrıca Fenerbahçe’nin bu sırtı dönük oyunlar sırasında dunker spot’a oyuncu yerleştirmeme tercihi savunmanın yayın gerisini de rahatlıkla savunabilmesini sağlıyordu. Son dakikalarda üst üste top kayıpları yapan temsilcimiz, hızlı hücumlarla sayı üretmeyi de tercih etmeyince ritmini bulamadı. Maccabi ise ekstra pası yaparak doğru şutu seçince 4/6 ile üçlük attı. İlk çeyrek 21-17 konuk ekibin üstünlüğüyle tamamlandı. 
  İkinci çeyreğin başında Brown’ın 2 asisti, Eddie ve Pierre’in savunma hamleleriyle birleşince kontrol Fenerbahçe’nin eline geçti. Guduric’in, Brown’ın ilk asistine benzer şekilde yaptığı drive 2 oyuncuyu üstüne çekince, pası vermesi yine Vesely’nin smacıyla sonuçlandı. 7-0’lık seri SFAIROPOULOS’a molayı aldırdı. Dönüşünde çizilen seti bozmak için tam saha baskıyla başlayan sarı lacivertliler Pierre’in topu çalmasıyla istediğini aldı. Bu enerji 4 dakikalık bölüme yayılınca da seri 13-0’a bağlandı. 6. dakikayla 4. dakika arasında hiç sayı kaydedilmezken, sessizliği Maccabi, hücum ribauntları ile bozdu. Bu bölümde ana problem, pas sayısının çok azalması ve topun forvetlerde Düverioğlu’nun elinde çok kalması idi. Bitime 2 dakika kala yeni transfer O’Quinn ilk defa oyuna girdi. 2 uzunlu beş, ribaunt problemini çözdüğü gibi, şutörleri de rahatlatınca uzun bir aradan sonra Melih üçlüğü gönderdi. Son 10 saniyede belki de son 5 dakikalık kısmından daha fazla aksiyon vardı. Her şey Guduric’in çaldığı topla başladı. Herkes smaç yapacak diye beklerken arkadan gelen Blayzer belki de haftanın bloğunu koydu. Periyota da son noktayı Elijah’ın üçlüğü koydu. 20 dakikanın sonunda 36-35 ev sahibi öndeydi. Hücum ribauntlarındaki 7-0’lık üstünlük oldukça ilginçti. Temsilcimizin top paylaşımı konusunda son haftaların gerisinde kaldığı ise kendini 9/7’lik asist top kaybı oranı şeklinde gösterdi. Maccabi bu çeyrekte 1/9 ile üçlük attı. Çift hanelere ulaşan tek kişi 10 sayı 3 ribauntluk performansı ile Vesely idi.
  Bu çeyreğe de topun etrafını kalabalık tutarak başlayan Fenerbahçe 2 dakikaya 8-2’lik bir seri sığdırdı. Guduric’in doğru kararı özgüvenle verdiği pozisyonlardan sonra De Clo’da üçlüğü yollayınca seri tamamlandı. Moladan alev alev dönen Elijah ve Wilbekin 3/3 üçlükle 9-2’lik başka bir seri yaparak hemen karşılığı verdi. Mola dönüşü Fenerbahçe’nin ana planı Brown’ı low postta köşelere yerleştirip, perdeden çıkan Vesely’i onun beslemesiydi ve isabetli de oldu. Savunmada ise boyalı alanda top isteyen oyuncunun önden savunulması, pas hatalarını da beraberinde getirdi. İki takımın da kısalarının karar verme anında tereddüt etmesi, yanlış tercihleri doğurdu. Üçüncü çeyreğe noktayı aldığı 2+1 ile Guduric koyarken tabela 60-53 Fenerbahçe lehineydi. Ev sahibinin bu çeyrekte sadece 1 faul yapmış olması oldukça ilginçti. 
  Son çeyrekte tempoyu belirlemek isteyen ev sahibi, hücumları sakin bir şekilde değerlendirip, boyalı alanda bitirmeye çalışırken, savunmada ise ana odak pas kanallarını kapatmak üzerineydi. Guduric kendisine yapılan flare screen üzerinden üçlüğü de bulunca fark uzun bir süreden sonra ilk defa çift hanelere çıktı. Mola dönüşü Maccabi tam saha pres sırasında, topa yapılan baskının dozajı ve ellerin hareketliliği yüzünden organize olmakta zorlandı ve sayı üretemedi. İlerleyen dakikalarda, konuk ekip yarı sahayı hızlı geçmeye başlarken transition savunmasında sıkıntı yaşan temsilcimiz, adam paylaşımını yapamayınca fark 4’e kadar indi. (70-66, bitime 4.22) Fakat Pierre sahneye çıkıp, önce riske edilen üçlükte cezayı kesmesi, sonrasında da boyalı alanda sağ omzunun üzerinden dönerek bitirince krizden çıkardı. Son bölümü Kokoshkov, Pierre’in 4 numarada olduğu beşle oynamayı tercih ederken, değişme savunması Vesely’nin enerjisi ve faul hakkımızın olması sayesinde oldukça işe yaradı. Son dakikaya girilirken maç artık kopmuştu fakat, Wilbekin topu çalıp attığı basketten sonra topu Guduric’in üzerine fırlatmasına rağmen teknik faul çıkmadı. Bu bölümde guardlarımızın üst üste 3 tane top kaybı yapması ise durduk yere, maça heyecan getirdi. 82-75’lik skorla kazanan Fenerbahçe oldu. 
Öne Çıkanlar:
Fenerbahçe: 
Vesely: 18 sayı, 6 ribaunt, 4 asist, De Colo: 16 sayı, 3 asist, 7 top kaybı, Pierre: 15 sayı, 4 ribaunt, 2 top çalma, Guduric: 11 sayı, 4 ribaunt, Brown: 7 sayı, 6 asist
Maccabi: 
Elijah: 18 sayı, 4 ribaunt, 3 asist, Wilbekin: 15 sayı, 10 asist, Hunter: 4 sayı, 8 ribaunt
 

Yorumlar Okunma: 3858