TBL'nin ilk yarısından akılda kalanlar..(Ece Ergez) - BasketFaul.com

TBL'nin ilk yarısından akılda kalanlar..(Ece Ergez)

26-01-21 17:51
Cuma günü başlayacak ikinci devre öncesinde ilk devrede neler olup bitti kısaca değindim. Devre başlamadan neler oldu neler bitti... Özeti karşınızda….

Beklentilerin altında kalanlar: Sigortam.net, Balıkesir BŞB, Merkezefendi Bld Denizli Basket 

Sezon başlamadan kağıt üstünde kadrolara baktığımızda Balıkesir, Sigortam.net ve Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket öne çıkanlar ekipler olmuştu. Ancak sezon başı aralarından sadece Sigortam.net'in performansı beklentileri karşıladı. Ancak sonrasında onların da yaşadıkları covid süreci ve BJ Blake'nin kısa süreli ailesinin yanına gitmesi takımı çok hızlı bir şekilde aşağı itti. Sezona Federasyon Kupası maçları dahil 10/10 ile başlayan ekip 6 maçlık mağlubiyet serisiyle puan tablosunda aşağılara düşmek zorunda kaldı. İkinci yarıda bu kadronun bir reaksiyon göstereceğine eminin, bunu son maçlarda bize biraz olsa da hissettirdiler.

Balıkesir, pek çok kişinin olduğu gibi açıkcası benim de favorilerim arasında ama sezonun ilk yarısında basketbol seviyelerini yukarı çekemediler. Kötü oynadıkları maçları kazanmaları galiba onları diğer takımlardan ayıran tek taraf oldu. Ama play-off  ve belki normal sezon şampiyonluğu için karar verici maçlar oynayacakları rakipleri karşısında kötü bir Balıkesir izledik. Yine de bu süreci olabildiğince minimum zararla atlaması onları play-off bandının ilk 5'inde tuttu. Onlar da sezon başında covid yaşayan ekiplerdendi. Ne var ki Balıkesir'in performansını sadece covid süreciyle açıkalayamayız, kaldı ki aynı bela tüm takımlar için geçerli. Sonuç olaraj kadro kalitesini sahaya yansıtamadılar.. Şimdi ikinci devreye Arda Vekiloğlu’nun başantrenörlüğünde başlayacaklar. Her şey yolunda giderse normal sezon şampiyonluğu yolunda en büyük adaylardan biri olabilirler.

Şüphesiz en büyük hayal kırıklığı Merkezefendi Belediyesi desek abartmış olmayız. Geçen sezon yaşadıkları talihsiz sonun da etkisiyle bu sezona daha da istekli başlayacaklarını umduğum takımın tam tersi bir şekilde başlaması şaşırıtıcı idi. İstedkleri sonucu uzun süre alamayınca coach Şahin Ateşdağlı ile yollarını ayırdılar. İkinci hamle olarak da kısa yabancı değişikliğine gittiler. Zafer Aktaş'ın gelişi Collins gibi isabetli bir kısa tercihi, Hakan Yapar gibi bu ligin belki de en tecrübeli yerlisini takıma katmaları ve ardından gelen Serkan Menteşe hamlesi şüphesiz dikkat çekici gelişmele oldu. Vazgeçmeden kadrosunu sürekli takviye etmesi ile görünen o ki, Merkezefendi şampiyonluğu zorlamaya devam edecek. Şu an 12. sırada olsa da ikinci devrede işlerin değişeceğini söyleyebiliriz.

Devreyi beklenilenin üzerinde tamamlayanlar: Akhisar Bld, Bornova Bld

Sezon öncesi hiç kimse ne Akhisar’ın ne de Bornova’nın bu kadar başarılı bir devre geçireceğini tahmin etmemiştir, onlar hepimizi şaşırtarak devreyi ilk 2 sırada tamamladılar. İkisi için söyleyebileceğim ilk şey takım halinde oynamaktan keyif almaları. Bu bence sahadaki mücadelelerinde önemli bir etken oluyor. 

Akhisar’da Levent Hoca’nın bildiği ve genelde daha önce birlikte çalıştığı oyuncuları tercih etmesi, kimden nereden nasıl bir katkı alacağını tam olarak bilme lüksüne sahip olmasına neden oldu. Bu bir coach için TBL gibi sert ve herkesin herkesi yendiği bir lig önemli bir avantaj.
Bornova da ise harika bir oluşum var. Genel menajer Çağlar Karabulut’un TB2L’den beri ne kadar özverili bir çalışma izlediğini en yakından bilenlerden biriyim. Ekonomik sıkıntıları aşarken bir yandan da lig de böyle bütçelerle bu başarıları yakalamak hiç kolay değil. Faruk Beşok gibi doğru bir coach tercihi onların şu an devreyi 2. sırada bitirmesindeki sebeplerden biriydi. Diğer neden ise çok doğru kadro yapılanması. 

Covid  sonrası dengelerin bozulduğu takımlar: GCT Düzce, BUDO Gemlik

İkisi de lige çok güzel başlamışlardı. Ancak covid dengeleri bir anda değiştirdi. Başka etkenler de olabilir ama başlangıç noktası için covid zamanı desek çok da yanlış olmaz. İkisinden de ligin son haftalarında gelen coach hamleleri ve sahadaki performanslarındaki yükseliş onlar için umut verici bir gelişme oldu. 

GCT Düzce sıkıntılı süreci daha az zararla atlattı ve devreyi play-off bandından kapattı.Ancak işler Gemlik için daha zor görünüyor, 15. sırada devreyi bulunan Bursa ekibi TOFAŞ’ın gençleriyle de kadrosuna önemli hameleler yapsa da kendilerini yukarı atma savaşı verecekleri zorlu bir ikinci devre bekliyor.

Sürprizi yakalayan: Anadolu Basket

Bu takım lige mükemmel bir renk katıyor. Herkese ters geliyorlar. Ve bizim belki de onları en çok sevme sebebimiz ise fark kaç olursa olsun mücadeleyi asla ama bırakmıyorlar. Sezon öncesi herkesin şüphesiz kafasında soru işareti olan bir takımdı. Ama bu kadar mütevazi kadroyla inanılmaz bir başarı yakaladılar. Ancak Elyjah Clark ve Terik Bridgeman’la yollarını ayırdılar, takıma yeni yabancılar dahil ettiler. Bu değişiklik onları nasıl etkileyecek açıkcası şimdiden bir şey söyleyemeyiz. Düşme riski olan 4 takımdan biri olan Anadolu Basket’in bu kadar iyi bir ilk yarıyı geride bırakmışken bakalın bu çizgisini sürdürebilecek mi? 

Takımlarla ilgili konuştuktan sonra biraz da bireysel performanslara geçelim….

Bu sene oyunun üzerine koyan, gelişim gösteren oyuncuları: Deniz Genç, Mertcan Solkol, Umut Geçen

Bu sezona iyi başlayan pek çok oyuncu var tabii. Ama ben istikrarlı performansları ve takımlarına kritik anlarda yaptıkları katkılardan dolayı üçünü ayrı bir yere koyuyorum.

Mertcan keyif veren performansıyla da izlemekten en çok keyif aldığım oyuncuların başında geliyor. Deniz, ritmini yakaladığı anda rakiplerini üzmekte hiç tereddüt etmiyor. Umut ise en kritik anlarda soğukkanlılığıyla galibiyetteki en kilit isim oluyor. Böyle potansiyelli yerli oyunculara sahip olmak takımlar için de önemli bir şans olsa gerek. Zaten bu oyuncuların oynadıkları takımlarının galibiyetlerine baktığımızda da az-çok etkilerinin hissedildiğini söyleyebiliriz.

Calvin Godfrey…

İlk kez bir yabancı için gelişim gösteren ifadesini kullanacağım ama özellikle son haftalarda gösterdiği inanılmaz ivme karşısında Calvin Godfrey hepimizi bence şaşırttı. Orta mesafeden yakaladığı ritm, pota altında kimseye geçit vermemesi ve en önemlisi sahaya koyduğu hırsı onu bir anda diğer uzun yabancıların önüne çıkardı. İkinci devrede de aynı performansını korursa Manisa’nın işlerini epey kolaylaştıracaktır.

Takımını yukarı çeken kısa yabancılar: Keshun Sherrill, Lamont Jones, Diante Watkins

Watkins’in gelişi Mamak’ın adeta kaderini değiştirdi, uzunları Anthony Lee’den de katkı almaya başladı. İki yabancısından da istediği katkı alan bir TBL takımı zaten direkt bir çıkış yakalıyor. Mamak da ekstra olarak Mustafa Baki, Mertcan gibi iyi yerlilere sahip olması onlardaki ivmeyi yukarı çeken etkenler oldu.

Lamont Jones, Yalova’ya sezon ortasında katılmıştı ve müthiş bir saha içi liderine dönüştü, 

Keshun Sherrill için söylenebilecek pek bir şey olduğunu düşünmüyorum. İş disiplini müthiş bir yabancı. Benim şu ana kadar TBL’de izlediğim en iyi kısa yabancılardan. Kağıtspor’da da performansı bizi şaşırtmadı ve takımın 3. sırada devreyi tamamlamasında önemli rol oynadı.

Bu hafta TBL’de ikinci devre maçları başlıyor. Cuma ve Pazartesi günü yayınlanacak maçlar ise artık TRT Spor 2’den yayınlanacak. Son olarak ise bu güzel birliktelikte emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim.
 

Yorumlar Okunma: 934