Efes geç açıldı, Zenit'e yine kaybetti (Can Tüysüz) - BasketFaul.com

Efes geç açıldı, Zenit'e yine kaybetti (Can Tüysüz)

21-01-21 21:45
Euroleague'in 21. haftasında Anadolu Efes deplasmanda Zenit'e konuk oldu. Maç boyunca hiç öne geçemeyen Anadolu Efes, Zenit'i hep geriden takip etti, fark 23 sayıya kadar açıldı ve son çeyrekte rakibine yaklaşsa  da Zenit maçı 85-78'lik skorla kazanmasını bildi. Bu sonuçla Zenit 13-6, Anadolu Efes ise 11-10 oldu.

Zenit maça Pangos-Hollins-Ponitka-Thomas-Gudaitis beşi ile başlarken Anadolu Efes maça Larkin-Micic-Anderson-Singleton-Dunston beşi ile başladı.

Zenit maça Will Thomas ve Arturas Gudaitis'in sayıları ile çok etkili başladı ve 8-0'lık seri yakalayarak oyun üstünlüğünü ele geçirdi. Anadolu Efes hücumda dış atışlarda isabet bulamayınca savunmada da düşüş gösterdi ve Zenit hücumda istediklerini rahatça yapmaya başladı. Zenit'te Thomas-Gudaitis uzun ikilisine kısalardan da skor katkısı gelince Zenit ilk çeyrekte 28 sayı üretti ve oyunu domine etti. Zenit ilk çeyreği 28-15 önde kapadı.

İkinci çeyreğin ilk bölümünde Anadolu Efes farkı tek hanelere kadar indirse de hücumda üç sayı çizgisinin gerisinden bulunan boş atışlar sayıya dönmedi ve Zenit hücumda istediklerini yapmaya devam etti. Hollins ve Zubkov'un üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu isabetler ile Zenit farkı 20 sayıya kadar çıkardı. Anadolu Efes Larkin-Micic ikilisinin bulduğu sayılar ile tekrar geri dönmeye çalışsa da Zenit çok sert bir ilk yarı oynadı ve ilk yarıda 53 sayı bularak devreye 53-31 önde girdi.

Anadolu Efes üçüncü çeyreğe daha istekli ve hücumda doğru işleri yaparak başladı. İlk yarının aksine pick and roll oyunlarında savunmanın show-up'larına karşı frene basmayan Micic-Larkin ikilisi çembere atarak yaparak penetre-pas düzenini çok iyi kurdu. Anadolu Efes bu ikili ile hücumda sayıları bulurken savunmada Singleton'ın getirdiği enerji ile Zenit'i durdurdu ve çeyreğin bitimine 4 dakikala kala farkı tek hanelere indirmeyi başardı. Zenit Will Thomas ve Austin Hollins'in zor pozisyonlarda bulduğu sayılar ile Anadolu Efes'in daha fazla yaklaşmasına izin vermedi ve son çeyreğe 64-55 Zenit üstünlüğü ile gidildi. Zenit bu çeyrekte 11 sayı üretti.

Anadolu Efes son çeyreğe de kaldığı yerden başlamak istedi ancak çeyrek başında üst üste yapılan top kayıpları ile Zenit ritim buldu ve farkı tekrar çift hanelere taşıdı. Anadolu Efes Dunston ile boyalı alanda sayılar bularak cevap verse de Anadolu Efes ilk 6 dakikada sadece üç tane saha içi isabet bularak 6 sayı üretti. Son 4 dakikaya 75-61 Zenit üstünlüğü ile girilirken Anadolu Efes adına Larkin sahneye çıktı. Moerman da maçtaki ilk isabetini üç sayı çizgisinin gerisinden bularak Larkin'e destek oldu ve Efes yakaladığı 9-0 seri ile son 2.30'a 75-70 Zenit üstünlüğü ile girildi. Bu andan itibaren Zenit'te sorumluluğu Kevin Pangos aldı ve üst üste bulduğu iki üçlük isabeti ile Anadolu Efes'in umutlarını tüketerek Zenit'e 85-78'lik skorla galibiyeti getirdi.

Öne çıkanlar...
Zenit: Kevin Pangos 13 sayı (3/4 üçlük), 2 ribaund, 4 asist, Austin Hollins 13 sayı (3/6 üçlük), 4 ribaund, 5 asist, Will Thomas 14 sayı, 4 ribaund, 1 asist, Billy Baron 10 sayı, 1 ribaund, 2 asist, Andrey Zuvbkov 12 sayı, 3 ribaund, Mateusz Ponitka 10 sayı, 5 ribaund, 4 asist, Arturas Gudaitis 11 sayı, 10 ribaund
Anadolu Efes: Shane Larkin 20 sayı (3/7 üçlük), 2 ribaund, 5 asist, Chris Singleton 10 sayı (2/3 üçlük), 2 ribaund, 1 asist, Vasilije Micic 23 sayı (1/6 üçlük), 5 ribaund, 4 asist, Bryant Dunston 10 sayı, 9 ribaund

Yorumlar Okunma: 1324