Kandemir: Oyuncularımızın isteniyor olması çok normal - BasketFaul.com

Kandemir: Oyuncularımızın isteniyor olması çok normal

18-01-21 23:17
Beşiktaş Koçu Ahmet Kandemir, Sports TV’de Basketbol Gecesi programına konuk oldu ve soruları yanıtladı.

Kandemir göreve gelmesşyle ilgili süreci şöyle anlattı:

“Ben göreve koç olarak bşalamadım. Basketbol şubesinde daha kalıcı, uzun vadeli işler yapma gayesiyle gelmiştik. O yüzden de ben ilk önce bu işi altyapıyı yeniden yapılandırma konusunda direktör olarak göreve gelmiştim. Çok ciddi borçlarımız vardı. Şubenin ayakta kalması çok zordu. Bu yüzden şubeyi tekrar borçsuz, kendi kendini yürütebilir hâle getirmek için de birtakım çalışmalar yapmıştık ve bu genç, dinamik kadro, uzun vadeli ekip planı da buradan başlamıştı. Bu sürecin Banvit’in yaşadığı sürece denk gelmesi de bize bu olanağı daha rahat hayata geçirme imkanı tanıdı.

Koç değişikliği sürecinde başka bazı koçlarla konuştuk ama şu andaki bulunduğumuz durum nedeniyle insanların önüne çok sağlıklı şeyler koyacak durumda değildik. Daha sonra ben özellikle de başkanın ricası üzerine bu işe girdim. Çok istemiyordum, çünkü kulübün genel yapısının bozulmasını istemiyordum.”

Derbi galibiyetini değerlendiren Kandemir, şunları söyledi:

“Sezon başından beri birçok sakatlık yaşadık ama hiçbirini gündeme getirmedik. Ercan Osmani’den çok uzun süredir faydalanamıyoruz. Mehmet Yağmur yaklaşık üç hafta oynayamadı. Bu maçta Markell Johnson oynayamadı. Çünkü biz normal sistemi artık kişilerden çıkarıp bir takım olgusunun üzerine getirmeye başlamıştık. Bu yüzden de hiçbir eksiğimizi eksik olarak dile getirmedik. 

Fenerbahçe Beko’nun EuroLeague’de son haftalarda inanılmaz bir form durumu var. Çok yüksek kapasite ile oynuyorlar. Takımdaki tüm eksik parçalarını giderdiler ve hep beraber çok iyi oynamaya başladılar. Bu yüzden onları da EuroLeague’de bu son dönemdeki yükseliş için tebrik ediyorum. Tabii iki maç oynamışlardı ve bence fiziksel olarak yorgun olmaları mümkün değil ama mental olarak yorgun olabilirlerdi. Çünkü şöyle düşündüğünüzde zaten Fenerbahçe Beko’da EuroLeague’de Türk oyuncular çok fazla süre almıyor zaten. Bu oyuncular Türkiye Ligi’nde daha çok oynuyorlar. Artı bir de zaten 10 tane yabancısı var. O yüzden daha fazla dinlenmiş olan beşini burada kullanbilirlerdi.

Burada şu da var: Sezon başında da aynı şeyi söyledik. Fenerbahçe ve Efes‘e karşı bu sorunu yaşıyoruz. Bu takımlara karşı hangi kadro ile oynayacağınızı ancak sahada görebiliyorsunuz. Sezon başında ben bunu TBF’ye özellikle ilettim. İnsanlar kendi kadrolarında kaç yabancı bulundururlarsa bulundursunlar ama maçtan 24 saat önce en az altı tane oyuncuyu bildirmek zorunda olsunlar. Çünkü karşı tarafın onlar için hazırlanma hakkı olduğunu düşünüyorum ben bu konuda. En azından altı oyuncu açıklansın, bir sakatlık veya hastalık olursa biri değişsin. Ama biz Fenerbahçe ve Efes maçlarından önce fal açıyoruz kimin oynayıp oynamayacağına dair. Bence biraz eşitlik ilkesine aykırı.

Maça gelirsek Fenerbahçe maça çok iyi başladı. Çok iyi topu çevirdiler, çok boş atış buldular ve son haftalardaki yüksek yüzdelerini bize karşı da yakaladılar. Fakat oyunun devamında biz tempoyu da biraz düşürüp topu çok çevirmek istiyorduk. Dönem dönem bunu çok iyi yaptığımızı düşünüyorum. Maçın sonunda Fenerbahçe de kazanabilirdi çünkü iki taraf da kazanacak noktaya gelmişti fakat sezon başından beri biz hep Alperen ve Furkan’ı birbirlerinin alternatifi gibi oynatıyorduk fakat Ercan Osmani’nin de sakatlığının uzaması ile bundan sonraki dönemlerde ikisini birlikte oynatmak istiyoruz. Bunu daha önce bir maçta denemiştik. Bu maçta biraz daha fazla denedik ama bunun süresini artıracağız.”

Alperen Şengün, Şehmus Hazer gibi isimlere dair transfer iddiaları ile ilgili deneyimli koç şu ifadeleri kullandı:

“Biz bu oyuncularla sezon sonuna kadar birlikteyiz. Bu konuda hiç kimsenin Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde farklı bir düşüncesi yok. Yazılanlar çizilenler tamamen bizim dışımızda olan şeylerdir. Bu iki oyuncunun gösterdiği performansla istenilir olması gayet normal çünkü çok iyi performans gösteriyorlar fakat biz bu projeye devam ettiğimiz, geri adım atmadığımız sürece… Bizde daha çok yetenekli oyuncu var, bu iki isim ile sınırlı değil. Bu transfer haberleri galiba bizim sürekli başımıza gelecek. Bundan sonra da başka oyuncularla ilgili gelecek. Biz artık bununla yaşamayı öğreneceğiz.”

Kandemir ayrıca birkaç yıl içerisinde tamamen Türk oyunculardan oluşan bir takımla Avrupa’nın önemli liglerinde oynamak istediklerini dile getirdi. 

Yorumlar Okunma: 3442