TOFAŞ sol şeritten gidiyor (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

TOFAŞ sol şeritten gidiyor (Kağan Tolun)

16-01-21 19:29

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi’nin 17. Haftasında Büyükçekmece Basketbol ile Tofaş, Gazanfer Bilge Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Maçı baştan sona üstün götüren Tofaş, Büyükçekmece Basketbol karşısında rahat bir oyunla sahadan 75-88'lik galibiyetle ayrıldı, seriyi 4 maça çıkardı. Tofaş’ın, hücum ribaundlarında 17-4 toplam ribaundlarda ise 45-29'luk üstünlüğü, konuk ekip adına galibiyeti kolaylaştırdı. Ev sahibi Büyükçekmece Basketbol'da Matthew Farrell, son periyodun başında ayağından sakatlanarak kenara gelirken konuk ekip Tofaş’ta ise Muhsin Yaşar kadroda yer almadı.

Maçın ilk sayıları Büyükçekmece Basketbol'da Devin Oliver'in basket-faulü ile geldi. (3-0) Tofaş’ta Jeremy Simmons, pota altında bulduğu smaçla birlikte skoru 3-2’ye getirse de oyun üstünlüğünü sürdüren Büyükçekmece Basketbol, Gabriel Olaseni'nin pota altından Karvel Anderson'un ise 3 sayı çizgisinin gerisinden bulduğu basketlerle birlikte ilk 2 dakikalık bölümü 8-2’lik üstünlükle geçen taraf oldu. Bu bölümde hücumda toparlanan Tofaş, ısrarla potaya yüklenerek boyalı alandan üst üste buldukları sayılarla birlikte ilk periyodun bitimine 4:51 kala gidilen televizyon molasına 13-16’lık üstünlükle girmeyi başardı. Mola dönüşünde etkili savunmasını sürdüren Tofaş, rakibine sayı şansı vermeyerek önce Berkan Durmaz’ın üçlüğü ardından da Semaj Christon’un top çalmasıyla başlayan hızlı hücumda Jeremy Simmons’un basket-faulü ile periyodun bitimine 4 dakika kala skoru 13-22’ye kadar getirdi. Bu bölümde Büyükçekmece Basketbol, farkı oyuna ortak olmaya çalışıp farkı da periyodun bitimine 20 saniye kala 4 sayıya kadar indirse de, Tofaş, Jeremy Simmons’un son hücumda pota altından bulduğu basketle birlikte ilk periyodu 25-31’lik üstünlükle geçen taraf oldu.

İkinci periyot, karşılıklı basketlerle başladı ve ilk yarının bitimine 6,5 dakika kala periyotta atılan 9’ar sayıyla birlikte skorda 34-40’lık Tofaş üstünlüğü vardı. Bu bölümde yeniden toparlanan Büyükçekmece Basketbol, sırasıyla Mert Celep'in üçlüğü ve Matthew Farrell’in orta mesafeli basketiyle birlikte farkı 1 sayıya kadar indirse de Tofaş, DeVaughn Akoon Purcell’in smacıyla birlikte ilk yarının bitimine 4:41 kala televizyon molasına 39-42'lik üstünlükle girdi. Mola dönüşünde 1 dakika sayısız geçilirken açılışı etkili savunmasıyla birlikte oyuna iyice ağırlığını koyan Tofaş, açılışı Berkan Durmaz’ın isabetli serbest atışı ile yaparken (39-43) Jeremy Simmons’un 2 ve Tarik Phillip’in 3 sayılık isabetleriyle birlikte ilk yarının bitimine 2 dakika kala farkı 9 sayıya çıkardı. (39-48) Büyükçekmece Basketbol’da Osiris Eldridge, serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla bu seriye noktalasa da (41-48) feri adım atmayan Tofaş, Tarik Phillip’in üçlüğü ve DeVaughn Akoon Purcell’in basket-faulü ile seriyi 12-2’ye çıkartınca fark bir anda 13 sayıya kadar çıktı. (41-54) Periyoda noktayı koyan isim ise Büyükçekmece Basketbol’da Devin Oliver oldu ve konuk ekip Tofaş, Büyükçekmece Basketbol karşısında soyunma odasına 43-54’lük üstünlükle gitmeyi başardı.

Tofaş’ta Berkan Durmaz, 14 sayı, 7 ribaund ve Jeremy Simmons, 13 sayı, 5 ribaund, 1 asistlik performanslarıyla öne çıkan isimler oldular.

İkinci yarıya her ne kadar Büyükçekmece Basketbol’da Karvel Anderson’un üçlüğü ile başlansa da (46-54) etkili oyununa ilk yarıda kaldığı yerden devam eden Tofaş, önce Tarik Phillip ve Berkan Durmaz’ın üçlükleri ardından da Jeremy Simmons ve Berk Uğurlu’nun turnikeleri ile birlikte serisini 20-7’ye farkı da 17 sayıya çıkarınca (46-63) periyodun bitimine 7:57 kala Büyükçekmece Basketbol molasına gidildi. Mola dönüşünde Tofaş’ın savunmasına çözüm bulmayı başaran Büyükçekmece Basketbol, üst üste buldukları basketlerle birlikte periyodun bitimine 4:15 kala farkı 10 sayıya kadar indirdi. (57-67) Periyodun geri kalan bölümünde toparlanan ve farkın daha da azalmasına izin vermeyen Tofaş, Büyükçekmece Basketbol karşısında son periyoda 62-75’lik üstünlükle girdi.

Son periyot, Büyükçekmece Basketbol’da Mert Celep'in topu çalarak bulduğu smaçla açıldı. (64-75) Maçın bitimine 7:52 kala bir pozisyonda Büyükçekmece Basketbol’da yere düşerken ters basan Matthew Farrell, sakatlanarak kenara gelmek zorunda kaldı. Bu bölümden sonra iyice rahatlayan Tofaş, Büyükçekmece Basketbol deplasmanında sahadan 75-88’lik galibiyet aldı.

Büyükçekmece Basketbol
Osiris Eldridge: 17 sayı, 2 ribaund, 2 asist, Gabriel Olaseni: 14 sayı, 11 ribaund, 1 asist, Devin Oliver: 10 sayı, 5 ribaund, 2 asist

Tofaş
Berkan Durmaz: 22 sayı, 12 ribaund, 2 asist, Jeremy Simmons: 18 sayı, 6 ribaund, 1 asist, DeVaughn Akoon Purcell: 13 sayı, 2 ribaund, 2 asist, Tarik Phillip: 12 sayı, 9 ribaund, 7 asist, Tomislav Zubcic: 12 sayı, 5 ribaund, 1 asist

 

Yorumlar Okunma: 1353