NBA, COVID-19 ve Önlemler (Dr. Ali Özsoy) - BasketFaul.com

NBA, COVID-19 ve Önlemler (Dr. Ali Özsoy)

16-01-21 05:44
Sevgili Basketbolseverler,
Esasında yazının başlığı “Covid Günlerinde Basketbol” olabilirdi, tıpkı üstad Gabriel Garcia Marquez’in ünlü eseri “Kolera Günlerinde Aşk” gibi.. Hepimizin bildiği gibi son haftalarda covid-19 mutasyon geçirerek bir atak daha yaptı ve bu da NBA’de daha çok maç ertelemelerine ve sonunda da yeni önlemlerin getirilmesine neden oldu.

NBA yönetimi baktı ki takımların kadroları neredeyse hisse senedi borsası gibi inişli çıkışlı gidiyor, sezon başlayalı sadece 3 hafta olmasına karşın şimdiden 6 maç ötelendi, haklı olarak bir dizi yeni önlem daha aldılar. Sezon ilerledikçe, ülke çapında maçlar oynandıkça, aşı yapılması yoğun bir şekilde devam etmesine rağmen, kadroların ciddi değişiklikler göstereceğini ve dolayısıyla da daha birçok maçın ertelenmesini kaçınılmaz olarak görüyoruz. İşte yürürlüğe giren yeni önlemlerin kısa bir özeti:

- İki hafta boyunca oyuncular ve takımı oluşturan tüm personel iç maçlar öncesi, evlerinde kalacaklar ve basketbol aktiviteleri dışında evlerini terketmeyecekler. Deplasmanda iseler, otellerinden ayrılmayacaklar ve otele misafir kabul edemeyecekler.
- Maç öncesi soyunma odasındaki toplantılar 10 dakika ile sınırlanıyor. Diğer bütün teknik görüşmeler sahada NBA yönetiminin onay vereceği bölgelerde yapılacak. Bireyler arasında sürekli en az 2 mt mesafe bulunacak ve herkes maske takacak.
- Şehirler arası uçak yolculuklarında sporcuların oturma planları önceden belirlenecek ve maç esnasında yedekler de bençte bu formata göre oturacaklar. Kutlamalar/selamlaşmalar dirsek veya yumruk çakıştırma şeklinde olabilecek.
- Bençteki tüm sporcular, her an, maske takacaklar. Oyundan çıkan basketçilere ‘soğumaları’ için ayrı bir bölgede ayrı koltuklar tahsis edilecek. Soyunma odalarına maskesiz kimse alınmayacak.
- Sporcu veya takımdaki görevlilerin evlerine girip-çıkan profesyonel görevlilerden haftada iki kez negatif covid-19 testi istenecek.
Bakalım bu önlemler ne kadar uygulanabilecek ve NBA bunları ne kadar takip edebilecek? Ev ve otellerde yabancı kimse ile görüşmeme kuralının kontrolü oldukça zor olacak ve kimse özel hayatının takip edilmesini hoş karşılamayacaktır.

Eğer bu önlemler de beklenen sonuçları getirmezse, NBA yönetiminin önünde iki alternatif kalıyor; sezonun geçici bir süre durdurulması, ya da geçen sezon yapıldığı gibi maçların bir (veya birkaç) ‘bubble’a alınması... Her iki olasılık ta tüm sporcu ve antrenörlerin tüylerini diken diken etmeye yetiyor. Denver Nuggets koçu Mike Malone “biraz daha disiplinli hareket etmeli ve yeni protokollere uyum konusunda çok titiz davranmalıyız” derken sanırım herkesin ortak duygularını dile getiriyordu.

NBA ve tüm takımların maçların iptali veya ertelenmesine karşı çıkmalarının çok açık bir nedeni var; basketbolun tüm paydaşları, TV yayın ve hedefledikleri -play-off’larda seyircili oynama- gişe gelirlerinden mahrum olurlarsa bütçelerde ciddi kayıplara uğrayacaklar. Bubble uygulaması ne kadar çok başarılı olsa da (sıfır covid-19 vakası ve minimuma indirilmiş seyahat zorunluluğu), sanırız NBA’in ve takımların aklındaki son ihtimal bu olsa gerek. NBA yönetiminin zaten 153 sayfalık ve sağlık uzmanları tarafından hazırlanmış ciddi bir dokümanı vardı, ama virüsün, bazı boşlukları bularak yayılma eğilimi göstermesi birkaç gün önceki yeni ve ek protokollerin açıklanmasına neden oldu.

Miami Heat’in son üç gün içinde oynadığı iki Philadelphia 76ers maçına neredeyse tüm yıldızlarından mahrum, sadece 8 kişiyle çıkması olayın ciddiyetini ortaya seriyor. İnanabiliyor musunuz, Gabe Vincent ilk beş başladı ve bençten gelen Max Strus ciddi dakikalar aldı. Philly ise hükmen yenilmemek için, sakat olan Mike Scott’ı soyundurdu. Grizzlies’de Jonas Valanciunas devre arasında karantinaya sokuldu. Sorumsuz (ve maskesiz) Kyrie Irving ve James Harden’ın itibarlarının ise ayaklar altında olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Karl Anthony Towns, annesi dahil, ailesinden tam yedi kişiyi covid’e kaybettikten sonra, bu sezon aklını hiçbir zaman basketbola veremeyeceğini açıklamıştı. Evet, bundan böyle, belki de uzun bir süre, hiçbir şey ideal olmayacak, maç önceleri kadrolarda beklenmedik eksiklikler görebileceğiz ve basketbolu sevenler olarak, sezonun ölümlere neden olmaması için dua ediyoruz.

NBA, yayın gelirlerini de düşünerek, maçlarını ratinglerin yüksek olduğu Aralık ayında başlattı, ama doğrusu artık finansçılarından çok sağlık danışmalarına itibar eder duruma geldi. İlerleyen haftalarda önlemler daha da arttırılabilir. Haksız bulmadığımız başka bir görüş açısı ise; maçlara ara verilmesi halinde vaka sayılarının düşeceğinin bir garantisinin olmaması. Golden State Warriors coach’u Steve Kerr “insanın kendi evinde ve yatağında uyuması kadar güzel bir şey olamaz” derken inanıyorum ki herkesin duygularına tercüman oluyordu. Bence tüm protokol ve önlemler ne kadar ağır ve sıkıcı olursa olsun, basketbol camiası bu imtiyazlarını kaybetmemek için ellerinden geleni yapacaklardır.

NBA yönetimi açılış tarihinde bence biraz fazla erken davrandı ama, sezon içindeki gelişmelere göre derhal yeni önlemler alarak risk yönetimini ne kadar ciddiye aldığını gösterdi. Peki bunlar yeterli mi? Pandemi etkilerini minimuma indirme konusunda gerekirse ek tedbirlerin de gelebileceğinden eminim, çünkü onlarda bu vizyon, deneyim ve kapasite fazlasıyla var.
Dr.Eng. Ali Ozsoy 

Yorumlar Okunma: 923