Nefes kesen maçta finali Bursaspor yaptı (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Nefes kesen maçta finali Bursaspor yaptı (Kağan Tolun)

15-01-21 21:28

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi'nde ikinci devrenin (17. Hafta) açılış mücadelesinde Frutti Extra Bursaspor ile Lokman Hekim Fethiye, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Yeni transferler Justin Tillman ve Marial Shayok'un ilk kez süre aldığı Frutti Ekstra Bursaspor, son ana kadar çekişmeli geçen maçta Lokman Hekim Fethiye'yi 89-84’lük skorla mağlup ederek ligde oynadığı son 4 maçta 3. Galibiyetini almayı başardı. Lokman Hekim Fethiye’de ilk periyodun bitimine 1:25 kala dizinden sakatlanarak kenara gelen Erdem İlter, karşılaşmanın geri kalan bölümünde forma giymedi.

Maçın ilk sayıları, Frutti Extra Bursaspor'un yeni transferlerinden Marial Shayok'tan geldi. (2-0) Ardından hızlanan Lokman Hekim Fethiye, sırasıyla Branden Fraizer'in üçlüğü, Elgin Cook ve Abdul Malik Abu'nun orta mesafeli basketleriyle yakaladıkları 7-0’lık seriyle birlikte maçta 1,5 dakika geride kalırken skoru 2-7’ye getirdi. Fakat çabuk toparlanan Frutti Extra Bursaspor, önce Can Maxim Mutaf’ın üçlüğü, ardından Marial Shayok ve Lamar Peters’ın 2 sayılık basketleriyle birlikte ilk 3 dakikalık bölümü 9-7 önde tamamlayan taraf oldu. Karşılıklı basketlerle geçilen bu bölümün ardından periyodun son 4 dakikalık bölümüne 14-14’lük eşitlikle girildi. Ardından oyun üstünlüğünü eline geçiren Frutti Extra Bursaspor, etkili hücum performansıyla birlikte periyodun bitimine 1 dakika kala farkı 7’ye kadar çıkartmayı başardı. (25-18) Periyodun sonunda da hata yapmayan Frutti Extra Bursaspor, Lokman Hekim Fethiye karşısında ilk periyodu 27-23’lük üstünlükle tamamladı.

Lokman Hekim Fethiye, ikinci periyoda hızlı başladı. Periyoda Branden Fraizer’in orta mesafeli basketiyle açılışı yapan Lokman Hekim Fethiye, Elgin Cook’un turnikesiyle birlikte skoru eşitlemeyi başardı. (27-27) Her ne kadar Frutti Extra Bursaspor’dan Ender Arslan, bulduğu basketle birlikte bu seriyi sonlandırsa da Lokman Hekim Fethiye’de Darion Atkins ve Elgin Cook, üst üste buldukları basketlerle birlikte yeniden öne geçince (29-31) ilk yarının bitimine 8 dakika kala Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Ardından toparlanarak üstünlüğü eline yeniden geçiren Frutti Extra Bursaspor, etkili savunmasıyla birlikte ilk yarının bitimine 2:43 kala skoru 48-36’ya kadar getirdi. Bu bölümde farkı azaltma çabasına giren Lokman Hekim Fethiye’de Darion Atkins'in ve Fırat Töz'ün üst üste 3’er sayısı ile birlikte ilk yarı 48-42’lik Frutti Ekstra Bursaspor üstünlüğü ile sona erdi.

İlk yarı sonunda Frutti Extra Bursaspor’un yakaladığı bu farkta, 12 sayı ve 6 asistle mücadele eden Lamar Peters’ın performansı etkili oldu.

Üçüncü periyodun başında da ilk yarıda kaldığı yerden devam eden Lokman Hekim Fethiye, önce Branden Fraizer’in üçlüğü ardından da Darion Atkins’in turnikesiyle birlikte farkı 2 sayıya kadar indirmeyi başardı. (49-47) Fakat bu bölümde Frutti Extra Bursaspor, hücumdan üst üste boş dönen rakibi karşısında aldığı faullerle birlikte serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla, farkı yeniden 8 sayıya kadar çıkardı. (55-47) Fakat geri adım atmayarak farkın daha da artmasına izin vermeyen Lokman Hekim Fethiye’de önce Elgin Cook ardından da Darion Atkins’in buldukları basket-faullerle birlikte fark periyodun bitimine 6 dakika kala fark yeniden 2 sayıya indi. (55-53) Bu bölümde Frutti Extra Bursaspor’da Marial Shayok, serbest atış çizgisinden bulduğu isabetle birlikte farkı 3 sayıya çıkarsa da Lokman Hekim Fethiye’de Caner Ercan, bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte skoru dengeyi getirdi. (56-56) Periyodun geri kalan bölümü karşılıklı basketlerle geçilse de periyodun sonunu daha iyi getiren Frutti Extra Bursaspor, Lokman Hekim Fethiye karşısında son periyoda 67-65’lik üstünlükle girmeyi başardı.

Son periyotta açılışı, Lokman Hekim Fethiye’den Hasan Emir Gökalp bulduğu 3 sayılık isabetle yaptı ve takımını 67-68’lik üstünlüğe taşıdı. Bu bölümde üstünlük sürekli el değiştirdi. Bitime 6:28 kala Lokman Hekim Fethiye’den Branden Fraizer, faule rağmen basketi bulmayı başarırken (73-74) Frutti Extra Bursaspor’da faulü Xavier Munford, 5 faulle oyun dışında kaldı. Faulden doğan tek atışı da sayıya çeviren Fraizer, Lokman Hekim Fethiye’yi 73-75’lik üstünlüğe taşıdı. Fakat farkın açılmasına izin vermeyen Frutti Extra Bursaspor, bitime 4:32 kala televizyon molasına gidilirken skoru 77-77’de

tutmayı başardı. Mola dönüşünde ilk sayıları Lokman Hekim Fethiye, Branden Fraizer ile serbest atış çizgisinden bulsa da (77-78) Frutti Extra Bursaspor, önce Lamar Peters ardından Marial Shayok’un 3 sayılık isabetleriyle birlikte 2:53 kala farkı 5 sayıya kadar çıkarınca (83-78) Lokman Hekim Fethiye molasına gidildi. Mola dönüşünde yeniden toparlanan Lokman Hekim Fethiye, önce Branden Fraizer’in serbest atışları ardından da Abdul Malik’in çaldığı topla birlikte boş pozisyonda yaptığı smaçla birlikte farkı 1 sayıya indirdi. (83-82) Bitime 1:05 kala ise Lokman Hekim Fethiye hücumunda Abdul Malik Abu'ya faul yapan Kenneth Kadji, Frutti Extra Bursaspor’da 5 faulle oyun dışında kalan 2. isim oldu. Serbest atışları da sayıya çeviren Abdul Malik Abu, Lokman Hekim Fethiye’yi 83-84'lük üstünlüğe taşıdı. Frutti Extra Bursaspor hücumunda ise önce Lokman Hekim Fethiye’den Hasan Emir Gökalp’e hakemi aldatmaya yönelik hareketinden gerekçsiyle teknik faul çalındı. Bu faulden doğan tek atışı Frutti Ekstra Bursaspor’dan Marial Shayok sayıya çevirdi. (84-84) Ardından Marial Shayok bir de turnike bularak 47 saniye kala Frutti Extra Bursaspor’u 86-84'lük üstünlüğe taşıdı. Lokman Hekim Fethiye hücumunda ise Darion Atkins'in hatasını iyi değerlendirerek önce topu çalan ardından da hücumda üçlüğü bulmayı başaran Metin Türen, bitime i saniye kala Frutti Extra Bursaspor’u 89-84’lük üstünlüğe taşıdı. Geri kalan bölümde de hata yapmayan Frutti Extra Bursaspor, Lokman Hekim Fethiye karşısında sahadan 89-84’lük galibiyetle ayrılmayı başardı.

Frutti Extra Bursaspor
Marial Shayok: 24 sayı, 7 ribaund, 2 asist, Lamar Peters: 15 sayı, 11 asist, 3 ribaund, Kenneth Kadji: 12 sayı, 4 ribaund, 1 asist, Metin Türen: 10 sayı, 5 ribaund, 3 asist, Xavier Munford: 10 sayı, 6 ribaund, 4 asist

Lokman Hekim Fethiye
Branden Fraizer: 26 sayı, 4 asist, Darion Atkins: 16 sayı, 7 ribaund, 2 asist, Abdul Malik Abu: 14 sayı, 6 ribaund, 1 asist, Elgin Cook: 13 sayı, 5 ribaund, 2 asist

 


 

 

Yorumlar Okunma: 969