Son Top, Altın Top... TBL 14. Hafta EN'leri (Fahri Güler) - BasketFaul.com

Son Top, Altın Top... TBL 14. Hafta EN'leri (Fahri Güler)

12-01-21 17:38

14. hafta geride kaldı, 4 maçı ev sahipleri, 4 maçı deplasman takımları kazandı. Akhisar son 9 maçında 8. galibiyetini aldı ve liderliğini korudu. Alt tarafı ilgilendiren karşılaşmada Anadolu Basket evinde Gemlik’i mağlup etti ve avantaj yakaladı. Konya ve Finalspor 4 maçtır kazanamıyorlar, Yalova ise galibiyet serisini 4 maça çıkardı. Denizli, Balıkesir ve Samsun çıkışlarını sürdürüyorlar. Bornova deplasmanda kazanmaya devam etti, 12 maç sonunda 8. galibiyetini aldı. İstanbul Basket hala kazanamayan tek takım olmaya devam etti.

Bu hafta ligin altını, ortasını, üstünü her sıralamayı ilgilendiren maçlar oynandı. Bir-iki maç haricinde kazanlar son dakika içinde belli oldu. İki maçın uzatmaya, bir maçın ise iki uzatmaya gittiği haftada kazanmanın ne kadar değerliği  ve zor olduğunu, her takımın sonuna kadar savaştığını gördük. Tam 5 maçın galibi son saniyelerde belli oldu. Rekabetin üst düzeyde olduğunu bu hafta fazlasıyla hissettik. Kazananların ve kaybedenlerin sürekliği değişkenlik gösterdiği maçlarda puan sıralamaları için büyük farklılıklar olmadı. Alt sıralardaki takımlarında bir üst gruptan kopmadığını görebiliyoruz ama İstanbul Basket’in işi çok çok zora girdi diyebiliriz.

Sezona kötü başlayan iki takım; Yalova ve Denizli iyi oynayarak, sistemlerini oturtarak yoluna devam ediyorlar. Bu gelişimleri onları ve ligdeki sıralamaları çok etkileyecekler. İlk yarıda kaybettikleri maçları kazanacaklarını düşünürsek ligin 20. Haftasından itibaren puan farkları ortaya çıkacaktır. Balıkesir ve Samsun kazanarak zirve takibini en yakından hisseden takımlar durumundalar. Play-off potası çok çok sert maçlara sahne olacak ve birçok favori takımın birbiriyle eşleşmesine neden olacak. Kaldı ki hala hiçbir takım pes etmiş ya da normal sezon için havlu atmış durumda değil ama her şey Akhisar'a bağlı şuanda. Normal sezonu kim kazanırsa kazansın müthiş bir play-off bizi bekliyor olacak. Bugün sadece maç kazanmak için oynayanlar kazanıyor gibi görünse de, sistemi için daha fazla mesai harcayıp fiziksel olarak da en güçlü olanlar sonunda kazananlar olacağı için günü değil ileriyi düşünmek, sezonu kazanmak çok daha önemli bence. Öyle bir sezon ki averaj hesapları yapılacağını farzedersek belki de galibiyet farkları göründüğünden daha önemli. Devir hesap-kitap devri ise her şeyi hesaplamak lazım. Unutmayalım ki filmin başı değil sonu insanlarda iz bırakıyor.

Ligin ilk yarısını biteceği hafta yine heyecanlı maçlara sahne olacak, Kopmaların olmadığı bir yarı yaşadık ama ikinci yarıdan itibaren her şey değişecek ve 20. haftadan itibaren tablo netleşmeye başlayacaktır. Her haftanın keyfi farklı ve haftaya tekrar güzel şeyler yazmak dileğiyle sağlıklı haftalar.

ANKARA ANADOLU BASKET (6-8) – BUDO GEMLİK (5-8) 65-62
Ligin alt sıralarını ilgilendiren karşılaşmayı yabancısız ve son periyodu iki önemli oyuncusunu kaybederek oynayan ev sahibi Anadolu Basket kazandı. İki takımın da kazanmaktan başka çaresi olmadığı maç gergin ve basit hataların çok olduğu, basit atışların çok kaçtığı bir mücadeleye sahne oldu. Yabancılarının oynamak istememesinden dolayı geçen hafta iyi oynayan Gemlik favori haline geldi ama özellikle Emre ve Carter’dan istediği verimi alamayınca, maç sonunda yapılan basit savunma ve kötü şut tercihleri kaybetmelerine neden oldu. Maça çok gergin başlayan iki takım da sayı bulmakta çok zorlandı. Buldukları boş pozisyonları kolayca harcadılar ve ilk periyodda dış atış sokamadılar. İkinci periyodda iki genç oyuncusu Batın ve Ömer ile 6 sayı bulan konuk ekip farkı 9 sayıya çıkardı. Bu dakikadan sonra devreye Oğulcan girdi. Yaptığı penetrelerle turnikeler attı, Anıl’ı dışardan buldu ve Anadolu Basket 9 sayıdan gelerek öne geçmeyi başardı. Canber ve Starr’ın dışında pozisyon bulmakta zorlanan, özellikle uzunlardan yararlanamayan konuk ekip devreye geride girdi. Üçüncü periyodda da Oğulcan’ın penetreleri ile dışardan Berent ve Anıl’ı bulan ev sahibine karşın Canberk-Starr ve Batın ile sayılar bulan konuk ekip son periyoda 50-55 üstün girdi. Üçüncü periyodun sonunda Recep, dördüncü periyodun başında da Oğulcan sakatlandı ve tekrar sahaya dönemediler. Anıl’ın iki üçlüğü ile sayı bulan ev sahibi farkı bir sayıya (56-57) getirdi. Bu dakikadan sonra takımlar yaklaşık 3-4 dakika sayı üretemedi. Berent ile tempoyu iyice düşüren, 24 saniyeyi sonuna kadar kullanan Anadolu Basket, Emre’den gelen 5 sayıyla 61-57 öne geçti. Bu bölümlerde Batın iyi oynadı ve Canberk’in penetresi sonucunda bulduğu üçlükle takımını 61-62 öne geçirmeyi başardı. Molaya giden ve moladan sonra hızlı bir sayı bulan ev sahibi oldu ve 63-62 öne geçtiler. Gemlik mola aldı ve mola dönüşü Emre ile iki atışı değerlendiremeyen konuk ekip Berent’e faul yaptı ve Berent’in 2/2 faul atışıyla beraber skor ortaya çıktı: 65-62. Böylece çok önemli maçı düşük tempoda oynayan Anadolu Basket kazandı ve rakibinin bir galibiyet önüne geçmeyi başardı.

FİNALSPOR (5-9) – AKHİSAR BLD. (11-3) 73-75
İyi oynayan fakat kazanamayan Finalspor bu seriye bir maç daha ekledi. Evinde lider Akhisar’ı yenmek için büyük bir fırsat vardı ama son anlardaki hatalardan dolayı maçı kazanamadı. Maçı gidişatını iyi sezen ve takımının enerjisinin değişmesi gerektiğini öngören caoch Levet Demirci oyundan atıldı ve uyuyan takımını uyandırmayı başardı. ilk periyoda tempolu başlayan ve dış atışlardaki başarılı yüzdeyle ilk periyodu çift haneli farka ulaşan konuk ekip Akhisar oldu. 1. periyotta 5 tane üçlük buldular. İkinci periyodun başından bulunun üçlükle skor 14-27'ye geldi. Bu dakikadan sonra topa baslıyı arttıran ve hücumda da boyalı alana atak eden Finalspor bunda başarılı olmayı başardı. Alparslan-Harris ikilisi ile hücumda etkili olan ve savunmada da Harris ile potayı sayıya kapatan ev sahibi farkı düşürmeye başladı. Troy’un kenarda olması ile hücum ritmini kaybeden, hareketliliği azalan konuk ekip Alihan’ın dışında skor katkısı alamadı. Ev sahibi ekip oyunda dengeyi kurdu ve devre 35-38 konuk ekip lehine bitti. Tempoyu Göktürk ile iyice düşüren ev sahibi Harris’i iyi kullandı, hücumda Berkay-Troy ile üçlüklerle ayakta kalmaya çalıştı. Final dışardan bulduğu boş atışları Doğancan ve Ömer ile değerlendirseydi skorda farklı öne geçebilirdi. Düşük enerjiyle oynamaya devam eden lider Akhisar ev sahibinin öne geçmesine engel olamadı. Son periyodun başından itibaren dışardan da sayı bulmaya başlayan Finalspor oyunu kontrol eden taraf olmayı başardı. Topu içeri indirmeyen ve dış atışlara kalan konuk ekip bunda başarılı olamadı ve sadece Troy’un eline kaldı. Takımın enerjisinin gittiğini hisseden ve bunu bir şekilde değiştirmek isteyen coach Levent Demirci iki teknikle oyundan atıldı. Bu dakikadan sonra silkelenen Akhisar maça daha fazla asıldı ve yakaladığı 8-0'lık seri ile maçı kazanmayı başardı. Son bölümlerde fazlaca basit hata yapan ev sahibi takım elindeki maçı verdi. Konuk ekipte ise Doğukan son 4 faul atışını da sayıya çevirerek maçı kazandıran oyuncu oldu.

GCT DÜZCE (7-7) – SEMT77 YALOVA SPOR (7-7) 70-79
Yalovaspor yükselen form grafiğini bu sezonun en iyi basketbolunu oynadığı Düzce karşısında da sürdürdü ve özellikle üç periyodda oyunu domine ederek maçı kazandı. Düzce ekibi bu sonuçla rakibiyle aynı puanda kaldı. Maça Jones’un etkili oyunuyla başlayan konuk ekip Yalova idi. Jones’un iyi bir oyun kurucu gibi oynayarak takım arkadaşlarına pozisyonlar yarattı ve Şahin-Akın ikilisini dışarıdan boş atışlar bulan konuk ekibin yüksek yüzdeyle doğru atışlardan isabet sağlaması skoru 3-16'ya getirdi. Saha yerleşimi iyi olan, pas akışı ve pas sayısı fazla olan hücumlarda boş atışlar bulmak Yalova için hiç zor olmadı. Düzce ekibinin rotasyon savunmasındaki sıkıntıları değerlendiren konuk ekip iyi oyununu devre boyunca sürdürdü. Savunmada jump-switchler ile Desmond’ın çembere gitmesini zorlaştıran Yalova üçüncü periyoddan itibaren farkı iyice açmayı başardı. James’i pota altında kullanmaya çalışan ve ona inen toplarla dışarıdan boş atışlar bulmayı amaçlayan ev sahibi belli bölümlerde başarılı olsa da, James’e yapılan ikili sıkıştırmalarda top kayıpları yaşayınca iç-dış dengesini kurmayı başaramadı. James’in yaşadığı faul sorunları ile potayı korumayı başaramayan ve Morrisson’un iyi roll etmesi sonucu bulunan sayılara engel olamadı. Son bölümlerde yaşadığı konsantre kaybı ve Kemal’in Jones’a yaptığı baskıyla ritmini kaybeden konuk ekip farkın daha fazla açılmasını sağlayamadı. Her oyuncusundan faydalanan, iç-dış dengesi iyi olan ve Jones’un yaptığı 16 asistle yükselişini sürdüren Yalova üst üstte 4. galibiyetini almayı başardı ve 7. galibiyetine ulaştı. İyi yoldalar yükselişleri daha da devam edecektir diye düşünüyorum.

MAMAK BLD. (8-6) – SİGORTAM NET (6-8) 103-95
Mamak BLD kendi sistemini rakibine kabul ettirerek önemli bir galibiyet aldı. Kaybetse rakibiyle aynı puanda olacakları ve önemli bir avantajı da kaybedecekleri karşılaşmada iç-dış dengesini iyi kurarak galip geldi. Konuk ekip ise savunmada çok kötü oynadığı maçı kaybederek play-off yarışı için önemli bir yara aldı. Yüksek sayılarda oynamak Mamak’a yarıyor ve karşılaşma onların istediği gibi oynandı. İlk periyoddan itibaren her periyodda 20 sayının altına inilmedi hatta ikinci ve üçüncü periyodlarda Mamak 29’ar sayı atmayı başardı. Watkins oynadığı ikili oyunlar ya da 1x1'ler sonucunda hem attı, hem de takım arkadaşlarının boş atışlar bulmalarını sağladı. Konuk ekip ise sadece Wilson ve Semih ile etkili olduğu içerden sayı bulmakta zorlandı, Lee’yi de durdurmakta zorlanınca rakibine her alanda sayı şansı vermekten kurtulamadı. Son bölümlerde 4 tane üçlük isabet sağlayan konuk ekip 1 sayı öne geçti ama Watkins-Mustafa-Lee üçlüsü sonucu belirledi. Yüksek skorlu karşılaşmalarda sorun yaşayacak olan konuk ekip iyi savunma yapamadığı için kaybetti. Ev sahibi ise etkili bir hücum takımı olduğunu bir kez daha gösterdi ve sıralamadaki yerini korumayı başardı.

SAMSUNSPOR (9-5) – BŞB. HST. KONYA SPOR (7-6) 109-103
Çekişmenin baştan sona sürdüğü karşılaşmada uzatma anlarında son bölümü tartışmalı da olsa iyi oynayan Samsun ekibi ve Soares’in etkili oyunu kazananı belirledi. Konya çıkış aradığı karşılaşmada hücumda iyi oynadı ancak savunmada istediğini ortaya koyamayınca üst üstte 4. maçını kaybetmiş oldu. Samsun ise kazanarak zirve takibini yakından sürdürmeyi başardı. iki takım da savunma anlamında planladıklarını gerçekleştiremeyince kazananı hücum performansları belirledi. İç-dış dengesi daha fazla olan taraf Samsun oldu, sadece dış atışlara kalan Konya ekibi içerden sayı bulmakta zorlandı ve attığı 100 sayının 80'i dış oyunculardan geldi. Maça Umpig ile bulduğu 4 üçlük isabetiyle etkili başlayan konuk ekip oldu. Maç boyunca Murat Göktaş-Muratcan-Umpig ile dış atışlarla oyuna tutundular. Ev sahibi Soares-Uğurcan’dan bulduğu 40 sayılık katkı ile önemli bir avantaj sağladı. Uzatmaya gitmeden son topu Göktaş ile boş üçlüğü kaçıran Konya ekibi uzatma bölümünde de kısa oyunculardan gelen sayılarla oyunda kaldı. Son anlarda Soares ile etkili olan ev sahibi maçı 109-103 kazanmayı başardı. Konya kazanmak için çok savaştı ama kazanmaya yetmedi. Samsun kötü savunma yaptığı ve istediği basketbolu sahaya yansıtamasa da galip geldi. Konya için boyalı alandan katkı alamadığı maçta sonuna kadar oyunda kalması önemliydi. Son 4 maçını kaybeden ekip zirve yarışından uzaklaşmaya devam etti.

KOCAELİ BŞB. KAĞIT SPOR (8-6) – BORNOVA BLD. (8-4) 74-76
Play-off yarışı için önemli karşılaşmada son bölümleri enteresan işlere sahne oldu, maç bitti derken Bornova potasına yakın top kayıplarıyla ev sahibinin kazanma şansını yakalamasına neden oldu ama taktik faullerde hata yapmayınca zor da olsa kazanmayı başardı. Maç boyunca Sherill’ı Ege ve Mert ile iyi savunan Bornova rakibinin öenmli silahını durdurmuş oldu. Takımların uzunları; Spencer ve Young ikilisinin birbirlerine üstünlük kurma çabası ve yaptıkları smaçlar oyuna renk kattı. Maç boyunca fark yaratan oyuncu Çağdaş oldu. Bulduğu üçlükler, potaya ataklarıyla bulduğu sayılar ve özellikle asistleriyle oyunu çözen ve takımına kazandıran en önemli faktör oldu. Ev sahibinde Sherill’ın iyi savunulması ile oyunu Can-Sertay ikilisi ile yönlendirdi. Son dakikaları başa baş giden ve iki takımın sayı bulmakta zorlandığı anlarda Young ile oynanan ikili oyunlar sonucunda Bornova avantaj yakaladı. Maçın son anlarında Sertay ve Can ile gelen üçlüklere engel olamayan Bornova yaptığı top kaybı ile de maç topunu ev sahibine verdi. Bu şansı değerlendiremeyen ev sahibi faul yaptı ve maçın adamı Çağdaş 2/2 faul atarak önemli bir deplasmandan takımının kazanmasını sağlayan oyuncu oldu. Özellikle deplasmanlarda iyi oynayan Bornova deplasman galibiyetlerine bir yenisini ekledi ve 12. maçında 8. galibiyetini almayı başardı. Ev sahibi ise 14 maç sonunda 8 galibiyette kaldı.
 
BALIKESİR BŞB. (9-5) – MANİSA BŞB. (7-7) 97-95
Zirve yarışını yakından ilgilendiren karşılaşmada, iyi başlayan Manisa olurken, Balıkesir mücadeleyi bırakmadı. Manisa ekibi Recep’in iyi basketbolu ile oyunu kontrol etti. Recep’e Godfrey’in de eklenmesi ile konuk ekip üstünlüğü eline aldı. Savunmada kısaları durdurmakta zorlanan ve hücumda organize olmakta sorun yaşayan bir Balıkesir vardı. Üçüncü periyoda da iyi başlayan Manisa oldu. Skor 37-53 iken ev sahibi zone savunmaya geçti ve bu dakikadan sonra herşey değişti. Recep’i kenarda tutan ve Hall ile oynayan Manisa hücum etmekte zorlandı. Savunmasını toparlayan ve savunma kaynaklı sayılar bulan, içeride Zane ile etkili olan ev sahibi farkı azaltmaya başladı. Zone savunmaya çözüm üretemeyen Manisa savunmada da eşleşme sorunları yaşayınca Balıkesir'e verdiği 19-4'lük seri ile periyodun 56-57 bitmesine engel olamadı. Kazanma inancı artan ve takım olarak iyi reaksiyon veren ev sahibi Ogün ile öne geçmeyi başardı. Marcus ısrarı takıma zarar veren Manisa, son anlarda Umut’tan gelen üçlüklerle maçı uzatmaya götürmeyi başardı. Balıkesir ekibi iki yıldır fark üç sayıyken faul yapmama alışkanlığını sürdürdü. Uzatma bölümünde Mack-Zane ikilisi ile etkili olan ev sahibine Recep-Umut ikilisi cevap verdi ve maç ikinci uzatmaya gitti. İkinci uzatma da karşılıklı üçlüklerle geçti. Koray ve Ogün’den gelen üçlüklere Godfrey ile cevap veren Manisa skordan kopmadı. Son toplarda Zane’in pota altı üstünlüğü ve yaptığı smaç ile kazananı belirleyen oyuncu oldu. Ev sahibi ekip müthiş bir dönüş yaptığı karşılaşmada çok değerli bir galibiyet daha aldı ve zirve takibini yakından sürdürmeye devam etti. Konuk ekip ise iyi oynarken Marcus ısrarı ve zone hücumda yaşadığı sorunlar nedeniyle elindeki maçı verdi.

GCT İSTANBUL BASKET (0-14) – ME DENİZLİ BASKET (7-7) 59-84
İstanbul Basket sezonun en iyi 20 dakikasını oynadı. Topu paylaşan her oyuncusunu işin içine sokan bir oyun anlayışı vardı ve ilk yarıda bunda başarılı oldular. İkinci yarıdan itibaren kalite ve tecrübe farkı ortaya çıktı. Denizli ekibi maçın başından itibaren hücumda ve savunmada sistemini oturtmaya çalışarak oynadı. Düzen içinde atılan basketler ön plandaydı. Takım savunmasındaki prensipler göze çarpmaya başladı. Takım içi roller oturmaya başlıyor ve topa yön veren oyuncular belli olup atılacak toplar seçilmeye başlanmış. Collins maç başına neredeyse 15 üçlük denerken şimdi toplamda 15 top atmıyor, bu düzenin sistemin oturmaya başladığını gösteriyor. Özellikle Hakan’ın katılımıyla da Colbey’i beslemeye başladılar. İç-dış dengesini oturtan, topu paylaşan, şut seçimleri daha belirgin olan konuk takım ikinci yarıda farka gitti. İyi savunmaya karşı çözüm üretemeyen ev sahibi ikinci yarıda sayı bulmakta zorlandı ve rakibinin iyi hücumlarını durduramayınca farklı mağlup olmaktan kurtulamadı. Denizli iyi yolda gidiyor ve seri galibiyetler yakalarsa daha da yukarı çıkacaktır. Bu olmazsa da play-off ta en iddialı takımlardan biri olacağı kesin. Ev sahibi ise 14. hafta da kazanamadı.
 

 

TBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
Anadolu Basket
Haftanın Altın Karması
Oğulcan Sevim (Anadolu Basket)
Tuğberk Gedikli (Balıkesir BŞB)
Şahin Ekmen (Semt77 Yalovaspor)
Ali Işık (Semt77 Yalovaspor)
Uğurcan Aksoy (Samsunspor)
Haftanın Altın Karması (Yabancı)
Dıante Watkıns (Mamak Belediye)
Khalıl Dukes (Samsunspor)
Myles Mack (Balıkesir BŞB)
Luız Soares (Samsunspor)
Kalıf Young (Bornova Belediyespor)
Haftanın Koçu
Hakan Köktaş (Anadolu Basket)
Haftanın Oyuncusu
Kalıf Young (Bornova Belediyespor)
Haftanın 6.Adamı
Çağdaş Erdoğan (Bornova Belediyespor)
Haftanın Genç Oyuncusu
Can Urşan (Akhisar Belediyespor)
Haftanın skoreri
Derrick Wilson (Sigortam.net) 27 sayı
Haftanın 3’lükçüsü
Recep Doğrusöz (Manisa BBSK) 4/4
En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Murat Can Esen (BŞB Hast.Konyaspor) 6/10
Özgür Şahin (Mamak Belediye) 6/12
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Samsunspor (109)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Merkezefendi BLD. Denizli Basket (59)
En fazla serbest atış kullanan takım
Samsunspor (32/39)
En az serbest atış kullanan takım
Anadolu Basket (6/8)
En fazla ribaund alan takım
Balıkesir BŞB (52)
En fazla ribaund alan oyuncu
Zane Knowles (Balıkesir BŞB) 19
En fazla asist yapan takım
Samsunspor (28)
En az asist yapan takım
Nadir Gold İstanbul Basket (9)
En fazla asist yapan oyuncu
Lamont Da Jones (Semt77 Yalovaspor) 16
En fazla top çalan takım
Finalspor (10)
En az top çalan takım
GCT Düzce (3)
En fazla top çalan oyuncu
Myles Mack (Balıkesir BŞB) 5
En fazla top kaybeden takım
BUDO Gemlik Basketbol (16)
Akhisar Belediyespor (16)
BŞB Hastanesi Konyaspor (16)
En az top kaybeden takım
Semt77 Yalovaspor (8)

 

 

Gelecek Hafta Maçları ( 15. Hafta / 15-17 Ocak 2021)
Akhisar Belediyespor - Nadir Gold İstanbul Basket
Merkezefendi BLD. Denizli Basket - GCT Düzce
Bornova Belediyespor - Balıkesir BŞB
BŞB Hastanesi Konyaspor Basket - Finalspor
Manisa BBSK - Samsunspor
Kocaeli BŞB. Kağıtspor - Anadolu Basket
Semt77 Yalovaspor - Mamak Belediyesi
Sigortam.net - BUDO Gemlik Basketbol

 

Puan Durumu

S Takım O G M A Y P
1 Akhisar Belediyespor 14 11 3 1144 1064 25
2 Samsunspor 14 9 5 1178 1138 23
3 Balıkesir BŞB. 14 9 5 1127 1108 23
4 Mamak Belediyesi 14 8 6 1158 1096 22
5 Kocaeli BŞB. Kağıtspor 14 8 6 1115 1090 22
6 Semt77 Yalovaspor 14 7 7 1072 1050 21
7 Manisa BBSK 14 7 7 1105 1093 21
8 Merkezefendi BLD. Denizli Basket 14 7 7 1108 1064 21
9 GCT Düzce 14 7 7 1051 1058 21
10 BŞB Hastanesi Konyaspor Basket 13 7 6 1059 1078 20
11 Bornova Belediyespor 12 8 4 961 906 20
12 Sigortam.net 14 6 8 1132 1161 20
13 Anadolu Basket 14 6 8 1096 1108 20
14 Finalspor 14 5 9 994 1028 19
15 BUDO Gemlik Basketbol 13 5 8 996 1066 18
16 Nadir Gold İstanbul Basket 14 0 14 927 1115 14

Yorumlar Okunma: 990