Doğuş Özdemiroğlu & Alperen Şengün - BasketFaul.com

Doğuş Özdemiroğlu & Alperen Şengün

11-01-21 12:49
Her takım 15'er maç oynadığında ilk yarı bitmiş, Türkiye Kupası'na katılacak 8 takım belli olacaktı. Pendemi nedeniyle ertelenen maçlar yüzünden o sıralamayı göremedik, zaten Türkiye Kupası da oynanmayacağı için fazla önemi de kalmadı. Yine de Anadolu Efes, Fenerbahçe ve Karşıyaka'nın ilk üç sırayı paylaştığını biliyoruz. Gün itibariyle takımların çoğu ikinci yarıya başladı, PETKİM ilk yarıyı tamamlayamadı.

Sezonun ilk yarısında iz bırakan bazı oyunculardan söz etmek istiyoruz. Her gün iki oyuncuyu bu sayfaya getireceğiz...

Bir oyuncudan daha fazlası: Doğuş Özdemiroğlu
Darüşşafaka Tekfen'in en fazla süre alan üç oyuncusundan biri. O sahadayken Darüşşafaka 15 maçta rakibinden 69 fazla sayı atmış ki bu istatistiğine yakın başka bir takım arkadaşı yok. Bu da gayet normal çünkü o sahadayken Darüşşafaka savunmada bir kişi fazla oynuyor ve adeta haksız avantaj yaratıyor. Sadece savunma mı? Andrew Andrews dendiğinde aklımıza skorer bir oyuncu gelir ama Doğuş'la Andrews arasındaki sayı farkı 2.2. Andrews 15.33, Doğuş 13.07 ortalamasıyla oynuyor. Geçen sezona kadar savunmacısı yardımlara giderken, şimdi ikili sıkıştırmalarla karşılaşıyor. Sahaya koyduğu enerji, takımı da yukarı çekiyor. İçinizden biri oradan oraya koştururken, aynı statüdeki bir başkası bacak bacak üstüne atıp oturabilir mi?

Bir gençten daha fazlası: Alperen Şengün

Banvit'in çok iyi tasarlanmış altyapı organizasyonunun değerli ürünlerinden biri. Teksüt Bandırma'nın yabancılarını göndermesinden sonra sezon sonunu ana oyuncu olarak oynadı ve arkadaşlarıyla birlikte Beşiktaş'a geldi. Bandırma'nın 4 ve 5 olarak kullandığı Alperen, Beşiktaş'ta ise klasik 5 numara formatında oynuyor. Pandemi çoğu oyuncuya yaramadı, O ise yeni sezona kendisini çok geliştirmiş olarak geldi. Ayaklarını keşfetti ve sırtı dönük oyunlarda Mirko Milicevic'i anımsatan ayak oyunlarıyla kendisine şut pozisyonu yarattı (Yüzde 67.7 ikilik). Guardlara baskı yapıldığında topu getirebiliyor, topun düşeceği yerle ilgili sezgisi mükemmel olduğu için ribaundları topluyor, savunmada sertlik yapıyor (Pick and savunması için ayaklarını çabuklaştırması şart), ikili sıkıştırmalara karşı top kaybı fazla değil, buna karşın Nikola Jokic gibi omuzundan arkadan kat edenleri görüp yaptığı asistleri hatırlıyoruz. En kötü gözüken istatistiği üçlük atışları (1/13)... Beşiktaş'ın oyun planında onun üçlük atması yok ve hemen hemen bütün denemeleri şut saatinin bitmesine yakın yapılmış zorunlu atışlar. Şut mekaniğinde bir hata olmadığı için, üçlük yüzdesini 30'un üzerine rahatça çıkarabilir. Henüz onsekiz buçuk yaşında ama yaşının çok üzerinde, deneyimli gibi oynuyor... Sayı liderliğinde 20.5, blokta 1.56 ile birinci, ribaundda 10.6 ile ikinci... Fenerbahçe'nin onu almak için yanıp tutuştuğunu biliyoruz ama bize göre Fenerbahçe transferi gerçekleştirmesi durumunda bir yıl daha Beşiktaş'ta oynamasını istemeli... Alperen için ve dolayısıyla kendileri için... (Basketfaul)  

Yorumlar Okunma: 3436