Samet Geyik: Akdeniz insanı olarak iniş-çıkışlar yaşıyoruz - BasketFaul.com

Samet Geyik: Akdeniz insanı olarak iniş-çıkışlar yaşıyoruz

04-01-21 22:34
Basketbolcularla online sohbetlerin ikincisinde Ege Asist Genel Koordinatörü Servet Özsüner ile Türk Telekom'dan Samet Geyik canlı yayında buluştular. Alt yapıdan basketbolcu olmaya çalışan gençlere çok doğru rol model olan Samet Geyik, gençlerin sorularını cevaplarken onlara önemli tavsiyelerde bulundu.

Samet Geyik’ten pasajlar
* Mental antrenman, en az fiziksel antrenman yapmak kadar önemlidir. Bu tarz sohbetleri takip etmek, rol model sporcuların ve koçların hayatlarını incelemek, maçları dikkatli izlemek mental antrenmanlara verebileceğim güzel örnekler olur.
* Bu dönemdeki malum kısıtlamalardan dolayı neredeyse hiç salonlarda antrenman yapamayan 20 yaş altı genç kardeşlerime en önemli tavsiyem, koçlarının kontrolünde online antrenmanlarına devam etmeleri.
* Kas hafızası çok önemlidir. Antrenman yapma alışkanlığını kaybederseniz çok hızlıca başa dönersiniz ve salonlara tekrar girdiğinizde sakatlanma riskiniz yüksek olur. Devamlılığı kaybetmemek gerekir.
* Manisa’da okul taramaları sonucu basketbola başladım. Kısa zamanda da hayatım oldu ve tutkuyla sarıldım basketbola. 
* Basketbol oynamak pekala okuldaki eğitimle paralel götürebilir. Programlı yaşarsan ve çok çalışırsan ikisini de başarırsın. Ben Manisa’da okul ikincisiydim.
•Alt yapı kulüplerinin görevi sadece basketbolcu yetiştirmek değildir. Derslerini aksatan bir çocuğa ilk önce antrenörü karşı çıkıp müdahale etmeli. Amerika’da kolejlerde derslerin kötüyse basketbol oynamana izin vermezler.
* Biz Türk sporcusu olarak Akdeniz insanıyız; duygusalız. Performansımızda iniş çıkış yaşamamızın sebebi bu. Bizler kaç yaşına gelirsek gelelim anne babamızın kuzusuyuz. O yüzden belki de günlük hayatımızda yaşadığımız olumsuzluklar bizleri fazla etkiliyor. Bunu farkına varıp kırmalıyız.
* Mental sertlik en az fiziksel sertlik kadar önemli. Önce onu sağlamak gerekir. İstikrarlı olmanın yolu burada başlıyor. Herkesten bu anlamda bir şeyler öğrenmek mümkün . Buna açık olmak lazım. İlk profosyonel olduğumda İnanç abi (Koç) bana bu anlamda çok şey katmıştı.
* Ben show yapmayı hiç sevmiyorum. Yapım gereği biraz donuk gözüküp yeterince hırslı olmadığımı söylerlerdi. Ama ben içerikte bunun böyle olmadığını hep gösterdim. Kazanmayı herkesten fazla istiyorum sahada.
* Antrenmanlardan 2 saat önce gelip kendimi fiziksel ve mental olarak antrenmana hazırlarım. Bunu yapmazsam hiç verim de alamam, keyif de. Severek basketbol oynamazsan başarılı olamazsın. Ekstra çalışma yapmadan hedeflerine ulaşamazsın.
* Türk Telekom’da bu yıl çok iyi bir takımımız var ve çok başarılı olabiliriz. Bunu hepimiz farkındayız ve çok istiyoruz.

* Maça çıkmadan hemen önce komik şeyler okuyup izliyorum. Gülüp rahatlayarak maça çıkmak bana çok iyi geliyor. 

Yorumlar Okunma: 1494