Çinko: Süre almak yetmez, sorumluluk da almalıyız - BasketFaul.com

Çinko: Süre almak yetmez, sorumluluk da almalıyız

04-01-21 14:26
Bizim gibi düşünenler, yerli oyuncuların süre almasına çok önem verir ancak işin bir tarafı da süre alanların ne kadar sorumluluk aldığı... Örneğin, ikişer yabancının yer aldığı TBL'de bu hafta bir maç neredeyse Amerikalılar arasında ikiye iki oynandı. Bunun aksine, 5 yabancılı BSL'de ise bir Türk maçı değiştirdi... Ormanspor'dan Erol Can Çinko... Bursaspor maçının son 5 dakikasında eli titremeden attığı 11 sayıyla takımına maç kazandırdı...

Sayıya çeviremediği bir üçlük denemesinden sonra takım arkadaşlarının aldığı hücum ribaundu sonrasında ısrarla topu istedi, gözünü kırpmadan üçlüğü gönderdi ve bu defa isabeti buldu. Bu pozisyon sırasında süre alırken saklanan yerliler gözümüzün önünden geçti...

Erol Can'la bu maçta verdiği cesur görüntüden yola çıkarak yerlileri konuştuk. İşte Erol Can'dan pasajlar...

* Holloway yorulmuştu ve maç gidiyordu. Birilerinin bir şeyler yapması gerektiğini düşündüm. Geçmişte de birçok maç sonunda sorumluluk almaktan çekinmediğim ve kendimi de iyi hissettiğim için, o gereken oyuncunun kendim olduğumu düşündüm.
* Bir oyuncu takım arkadaşlarından kendisine güvenmelerini istiyorsa risk almalı. Sonuçta kredini artırmak senin elinde. Adım atman, sorumluluk alman lazım, her şeyi takım arkadaşlarından beklememen lazım. Risk almak, hayattaki çıkışlar için de geçerli.
* Bu sezon yerli oyuncular ligde daha fazla süre ve sorumluluk alıyor ama yaratıcı ana oyuncu olamıyor. Melih, Sertaç, Uğur Can, Can Korkmaz, Berk, Berkan gibi takımlarının ana oyuncuları var. Ancak karar veren, yaratıcı rolünü üstlenen ana oyuncular olabilmemiz lazım. Hücum yönlendirebildiğimiz, rakibin skorerini "Bana bırakın" dediğimiz, maç toplarını kullanabildiğimizde seviye atlarız. Şunu da unutmayalım ki Avrupa'da bütün büyük takımlar yabancıların büyük katkısı dışında, elini taşın altına sokan yerlileriyle o seviyeye gelmiştir.  
* Ormanspor olarak hak ettiğimiz yerde değiliz. Bütün maçlara aynı istekle hazırlanıyoruz ama geri düşünce kırılganlık gösteriyoruz. Bursaspor maçında 14-15 sayı geri düştükten sonra geri dönüşümüz bu anlamda çok önemliydi ve takıma öz güven kazandırdı.
* Kloof'un gelmesi özellikle savunmamıza güç kattı, istatistikleri dışında görünmeyen çok artısı var. Onun topa yaptığı baskı oyunda kalmamızı sağladı, hücumda Holloway de rahatladı.

* Bursaspor maçını kaybetmiş olsak yine şansımız sürecekti, kazandığımız için de her şey bitmedi. Aynı inançla mücadelemizi sürdürürsek düzlüğe çıkacağımızdan kuşkum yok. 

Yorumlar Okunma: 1520