Fenerbahçe'den beklenen performans... (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Fenerbahçe'den beklenen performans... (Doruk Sözen)

30-12-20 22:43
  Euroleague 17. Hafta karşılaşmasında Fenerbahçe sahasında Asvel’i 81-59’luk skorla mağlup etmeyi başardı. Bu skorla Fenerbahçe bu sezonki en farklı galibiyetini almış oldu. Asvel’de Fall ve Yabusele sakatlıklarından dolayı forma giyemediler. Olimpiakos galibiyeti sonrası çıkışa geçen sarı lacivertliler, topu iyi paylaştıkları bir akşamı daha geride bıraktı. İşin savunma kısmında da ilk çeyrekten sonra aksamayınca maç avuçlarının içerisindeydi. Özellikle Kokoshkov’un çok önem verdiği, tepede toplu oyuncuya uzunla birlikte yapılan baskıdan sonra, rotasyonda aksaklıklar yaşandığına sık sık şahit oluyorduk. Bu akşam rotasyonların daha iyi kavranmaya başlandığını ve savunmanın daha derli toplu göründüğünü söylemek mutluluk verici. Asvel’in yapmaya çalıştığı şey oldukça basitti. Öncelikli amaç topa baskıyı yukarıda başlatarak rakibinin oyununu bozmaktı. Hücumda ise Show-up savunmasını aldıktan sonra topu hızlıca döndürüp boş oyuncuyu bulmaya çalışıyorlardı. Fenerbahçe’nin sertliklerine karşılık verebilmesi ve takım liderlerinin verimli oyunu planlarını bozdu. Takım halinde 23 asist yapan sarı lacivertlilerin, ribauntlarda da 8 farkla üstünlüğü bulunuyordu. (34-26) Ayrıca havuza düşen toplara kısaların atlaması da ribaunt hakimiyetinin maçın genelinde temsilcimizde kalmasını sağladı. 
  Üçlük yağmuruyla açtığımız maçta ilk iki buçuk dakika içerisinde 3’ü temsilcimizden olmak üzere toplam 5 üçlük isabeti geldi. Bunlar olurken Asvel savunmasını yarı sahada başlatıyor, kısalara yaptıkları baskının dozajını hep yüksek tutmaya çalışıyordu. Temsilcimizde ise savunma rotasyonu köşe üçlükler için aksamaya devam ediyordu. Guduric’in rakip alan savunmasına geçer geçmez cezayı kesmesi ise oldukça kritikti. Sonraki bölümde Fenerbahçe’nin kısaları 2 tane boş turnikeden sayı çıkaramazken. Asvel topu hızlıca dolandırmaya devam ederek eşitliği sapladı. Bitime 4.47 kala girilen televizyon molasına 11-11 ile gidildi. Mola dönüşü toplu oyuncuya yukarıda tuzak kurmaya başlayan Asvel, istediğini de aldı. Afallayan De Colo’nun acele edip topu elinden çıkarmaya çalışması birkaç pozisyonda pahalıya patladı. Ardından akıllanıp potaya drive etmeye başlasa da ev sahibi uygun pozisyonları bitiremeyince Asvel’in 8-0’lık serisi yavaş yavaş tamamlandı. Savunmada da hiçbir reaksiyon göstermeyince takım, Kokoshkov 1.15 kala molaya gitti. Dönüşte oyuncu değişiklikleriyle daha dinamik bir görüntü çizen Fenerbahçe, potaya yapılan topsuz koşuların sayısını arttırdı. Ahmet onları iyi beslerken, baskının daha ileride kurulmaya başlaması da sonuç verince çeyrek bitmeden 4-0’lık küçük bir seri de temsilcimizden geldi. İlk çeyrek 19-15 Asvel üstünlüğüyle tamamlandı. Olimpiakos maçında sezonun en iyi performansını gösteren Vesely’nin, oldukça dağınık başlaması şaşırtıcıydı. 
  Asvel’in galibiyet parolasını tamamen savunma üstüne kurduğu her hareketlerinden belliydi. Aynı savunma planını devam ettirn ekip, dönem dönem tam sahada yaptığı şok preslerle rakibini hataya zorlamaya çalışıyordu. Önce yemeyelim, bir şekilde atarız mentalitesindelerdi.  
  2. Çeyreğe çaldıkları toplar ve Howard’ın enerjisiyle daha sert başlayan taraf konuk ekip oldu. Fark kısa forvetin sayılarıyla 6’ya kadar çıktı. Bu krizden, haftasonu Efes maçında uzun bir süreden sonra kendine gelen, Melih’le çıkan temsilcimiz 8-2’lik bir seriyle üstünlüğü aldı. Savunma ribauntları ve çalınan toplar sonrası yarı sahayı hızlı geçen sarı lacivertlilerde, Brown çembere saldırmakta tereddüt etmeyince hem içeriden hem dışarıdan boş atışlar bir bir hanemize yazıldı. İlk çeyreğin aksine tam sahada çok daha hızlı bir oyun oynanırken, kullanılan üçlük sayısı da düştü. Bundan karlı çıkan savunma sertliğini arttırarak ev sahibi oldu. Vesely bunda çok kritik yer tutuyordu. Tekrar oyuna girdiğinde yukarıda yazdıklarıma nazire yapar gibi estetik bir smaç vurmayı da ihmal etmedi. Savunmadaki show-upların başarıyla uygulanmasında onun hızlı adımları oldukça önemliydi. Pas ritmi bozulan Asvel, pota altında da eksikleri yüzünden daha zayıf kalan taraftı. Bireysel yetenekleri de sınırlı olduğu için haliyle oldukça aksadılar. 3. Dakikayla 1. Dakika arasında hiç sayı da üretemediler. Son dakikalarda Pierre’in sırtı dönük birebirleri birincil opsiyonken, Fenerbahçe onun hem oyun görüşünden hem de bitiriciliğinden yararlandı. İlk yarıyı ev sahibi 38-32’lik avantajla noktaladı. Temsilcimizin hiç serbest atış kullanmamış olması oldukça ilginçti. (Asvel de sadece 4 atış kullandı.) Özellikle ilk çeyrekte basit hataları üst üste yapan Fenerbahçe, 7 top kaybı yapmışken, son 5 dakikalık bölümde üretkenliği duran Asvel ise 10 top kaybıyla ilk yarıyı noktaladı. İki takım da skoru oldukça eşit paylaşırken tam 15 oyuncu sayı üretti. Asvel’in 7/12 (%58) ile üçlük atması onları maçın içinde tuttu. Fenerbahçe rakibinden tam 9 top daha fazla kullanırken bunda sadece 1 hücum ribaundu vermesi ve toplam 5 tane fazladan ribaunt alması etkili oldu. (Fenerbahçe:18, Asvel:13)   
  Üçüncü periyota savunmada oldukça hareketli başlayan ev sahibi rotasyonlarda aksamayınca, rakipten üst üste top kayıpları da gelmeye devam etti. Şut yüzdesi iyice düşen Asvel buna rağmen ribauntlar sayesinde oyunun içinde kalmayı başardı. Sete sete kaldığı zaman oyun üretmekte zorlanan Fenerbahçe, savunma enerjisinin karşılığını alamadı. Bako’nun ilk 5 dakikada tam 4 hücum ribaundu alması en büyük sıkıntıydı. Televizyon molasına girilirken tabela 46-38’i gösteriyordu. Mola dönüşü oyun aynı şekilde devam ederken bu sefer temsilcimiz sakinliğini koruyup, bol pasla en uygun atışı seçmeye başlayınca fark da çift hanelere çıktı. Barthel bu dakikalarda yapılabilecek ne varsa yaparak fark yaratan oyuncuydu. Takdire şayan bu oyununu 4 dakikalık bölüme yaymayı başaran Fenerbahçe bütün ipleri elinde tutuyordu. Fakat Brown’ın bitime 1 dakika kala topu elinden kaçırması boş turnikeyle sonuçlanınca, Kokoshkova molayı aldırdı. Takımdan istediği reaksiyonu da almayı başardı. Kalan bölüme 7-0’lık bir seri sıkıştıran Fenerbahçe, son çeyreğe 59-42 önde başladı. Asvel’in son çeyrek oynanmadan 19 top kaybı vardı. 
  Skor avantajının getirdiği rehavetle birlikte savunma konsantrasyonu düşünce gelen Asvel’in 5 sayısı 1 dakika içerisinde Kokoshkova molayı aldırdı. Dönüşte direksiyona geçen Vesely, önce ters eşleşmelerde cezayı smaçla keserek ısındı, ardından da şık paslarla kısaları beslemeye başladı. Fark da 5 dakika dolmadan 20’ye dayandı. Bu dakikadan sonra maç formalite icabı devam etse de Asvel’in uzun bir süre savunmadaki sertliğini kaybetmemesi takdire şayandı. Melih ve Guduric’in skorer oyunu atıl zamanı sürüklerken maç 81-59 ev sahibinin üstünlüğüyle tamamlandı. 
Öne Çıkanlar: 
Fenerbahçe: 
Vesely: 16 sayı, 3 asist, Guduric: 16 sayı, 4 asist, De Colo: 12 sayı, 4 asist, Melih: 12 sayı, Brown: 8 sayı, 7 ribaunt, Pierre: 6 sayı, 4 ribaunt, 3 asist
Asvel: 
Lighty: 11 sayı, Cole: 10 sayı, 
 

Yorumlar Okunma: 1822