FB ve GS’ın Euroleague Women Yolculuğu (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

FB ve GS’ın Euroleague Women Yolculuğu (Hayri Pekergin)

27-12-20 22:25

Türkiye’yi bu sezon Euroleague Women’da Galatasaray, Fenerbahçe Öznur Kablo ve İzmit Belediye Spor temsil ediyor. 


Küresel pandemi nedeni ile deplasmanlı lig düzeninden fanus ortamında oynanan grup maçları formatına geçiş yapan Euroleague Women’da katılımcı 16 takım ilk maçları 1-4 Aralık 2020 tarihlerinde oynamıştı. 

Galatasaray ve İzmit Belediyespor Aralık başındaki ilk etap maçlara pozitif virüs tanıları nedeni ile katılamadı. 

Galatasaray D Grubunda ertelenen maçlarından ikisini 15 ve 17 Aralık tarihlerinde Macaristan temsilcisi Sopron ile deplasmanda oynadı ve iki maçı da kaybetti. 

Galatasaray’ın diğer ertelenen maçlarını (henüz tam kesin olmasa da) Fransa’nın Bourges kentinde yapılacak 2. etap sırasında oynaması bekleniyor.   

D Grubunda Galatasaray’ın dışında Macar Sopron ve Fransız takımları Bourges Basket ve Basket Landes yer alıyor.  

İzmit Belediyespor ise A Grubunda Euroleague Women’a başlangıcı 18-22 Ocak tarihlerinde Salamanca’da düzenlenecek 2. etap maçlarla yapacak. 

İzmit temsilcisi ertelenen maçlarından ilkini 25 Ocak tarihinde yine aynı şehirde ev sahibi Parfumerias Avenida ile  oynayacak. Diğer maçların tarihleri ise henüz açıklanmadı.   

A Grubunda İzmit Belediye Spor’un diğer rakipleri Rus temsilcileri Dinamo Kursk ve Nadezhda.

Fenerbahçe Öznur Kablo B Grubunda ev sahibi olarak çıktığı ilk etap maçlar sonucu iki galibiyet ve bir yenilgi alarak üçlü averajla 3.sırada yer aldı. 

Polonya temsilcisi Arka Gdynia, Fransız LDLC Asvel ve USK Prag ile aynı grupta yer alan sarı lacivertliler Prag ve Gdynia galibiyetleri ardından büyük şanssızlıklar yaşadığı son maçta Asvel önünde 84-70 skorla kaybetti.

Bilmeyen ya da hatırlamayanlar için özetlemek gerekebilir;

Pozitif virüs tanıları nedeniyle bu maçlardan önce çalışma düzeni bozulan Fenerbahçe Öznur Kabloda oyun kurucu Jasmine Thomas ilk maçta yaşadığı adale sakatlığı sonucu diğer maçlarda yer alamadı. 

Hücum ve savunmada çarkların işlemesine önemli katkı yapan Thomas’ın ardından Fransız Asvel ile oynanan 3.maçın hemen başında milli oyun kurucu Olcay Çakır Turgut da başına aldığı darbe sonucu oyun dışı kalınca sarı lacivertlilerin bu maçtaki düzeni alt üst oldu.     

*******

Henüz Euroleague Women’a başlangıç yapmayan İzmit Belediye Spor’u maç oynadıkça değerlendirmek doğru olur. 

Fenerbahçe Öznur Kablo ve Galatasaray’ın ise Euroleague Women’da ilk hedef konumundaki çeyrek finale ulaşmak için şansları olduğu görülüyor.

Tek yenilgisi bulunan Fenerbahçe Öznur Kablo’nun şansının, iki yenilgisi olan ve FIBA tarafından yapılan açıklamaya göre erteleme maçlarını üst üste oynamak zorunda kalacak Galatasaray’a göre bir miktar fazla olduğunun altını çizmek gerekiyor. 

Statüye göre A,B,C ve D gruplarında oynanan iki etabın ardından ilk iki sırada yer alan takımlar A-C ve B-D çapraz eşleşmeleri ile çeyrek finale yükselecek. 


Fenerbahçe Öznur Kablo fiziksel ve çalışma yoğunluğu olarak tam hazır olmadan çıktığı maçlarının ilki olan USK Prag önünde Jasmine Thomas, McBride ve 30 sayı 11 ribaunt ile maçın kahramanı konumundaki Satou Sabally’den çok iyi verim aldı. 

Bu maçta pota altında Vaugh – Stokes ve takıma yeni katılan Vitola’nın etkisizliği dikkat çekiciydi. 

77-70 Skorla sonuçlanan bu maçın kaderinin 20-8 sarı lacivertliler lehine biten 4. çeyrekte belirlendiğini hatırlamakta yarar var.   

Fenerbahçe Öznur Kablo gruptaki 2.maçını Polonya temsilcisi Arka Gdynia önünde  yine (24-14 skorlu) son çeyrek performansı ile kazandı. 

Bu maçta yine ön plandaki Sabally (23s) ve McBride’a (22s) 15 sayılık katkı ile katılan Zandalasini sonuçta etkili oldu. 

Grubun 2.gün maçında USK Prag Fransız LDLC Asvel’i 80-79 mağlup edince, yukarıdaki satırlarda değindiğim  Fenerbahçe Öznur Kablo açısından şanssızlıklara konu olan  LDLC Asvel maçı sıralama açısından önem kazanmıştı. 

Oyun kurucularının yokluğu ve daralan rotasyona ilk iki maçta büyük efor harcarken az dinlenme fırsatı bulan Sabally’nin görece düşük skor katkısı eklenince Fransız takımı kontrolü çabuk ele aldı ve hiç bırakmadı. 

LDLC Asvel’in 84-70 kazandığı maç sonunda Asvel, USK Prag ve Fenerbahçe Öznur Kablo aynı puan ve  averajla sıralandı. 

Sarı lacivertlilerin ilk etap öncesi yaşanan virüs vakaları ve bozulan idman düzeni nedeni ile gerek oyun kurgusu gerekse bireysel performansların harmoni optimizasyonu olarak planladığı seviyenin çok altında kaldığını düşünüyorum. 

İkinci etap maçlarında iç dış dengesi daha oturmuş, takım oyununun bireysel performanslara göre daha ön planda olduğu, savunmada daha yüksek bir yoğunluk seviyesi üretecek, pas kalitesinin artacağı, Vitola’nın takıma artan uyumu ile şut tehdidi ve çabuk ayakları olan Avrupalı uzunlara çözüm üreten  bir Fenerbahçe Öznur Kablo görebiliriz. 
 
 

Sarı lacivertliler için kaldıraç etkisi oluşturacak diğer faktör ise yerli rotasyonda Olcay Çakır Turgut ve Tuğçe Canıtez’den hücumda gelecek katkı olacak. 

İlk etap maçlarında gerek süre gerek performans olarak sivrilemeyen Sevgi Uzun da bu iki isme katılırsa daha büyük avantaj kazanılmış olur.  

Türkiye’yi temsil eden takımların ELW’deki geçmiş başarılarına baktığımızda, yerli rotasyonlardan hücumda toplamda 20-30 sayılara varan katkılar geldiği görüyoruz.  
Evet, 80 Jenerasyonu dediğimiz oyuncularımız artık büyük ölçüde basketbol sahnesinde değil. 

Onların yerini dolduran 90 Jenerasyonu oyuncularımızın önündeki en büyük meydan okumalardan biri de gerek Euroleague Women gerek A Milli Takım seviyesinde geçmiş jenerasyonun performans seviyesine ulaşmak olmalı. 


Galatasaray açısından baktığımızda, Euroleague Women arenasına kadın basketbolunun son yıllarda çıkış yakalamış ekibi Sopron ile hem de rakip sahada üst üste maç oynayarak başlamak bir dezavantajdı. 

Sopron’da oynanan ilk maçta ev sahibi takım 69-66 kazanırken, Galatasaray’ın kritik anlarda ortaya koyduğu kısıtlı opsiyon paleti ve maçın gidişini etkileyecek oyuncu sayısı 2. maçın daha yüksek sayı farkıyla kaybedileceğini işaret ediyordu. 

Nitekim 2. maçın ortalarında kontrolü ele alan Sopron 20 sayılara varan farkın çok kapanmasına izin vermeyerek sahadan 70-58 galip ayrıldı. 

Galatasaray açısından gelinecek en iyi yer D Grubunda yer alan Fransız temsilcileri Bourges ve Basket Landes’i  geride bırakarak grubu Sopron’un ardından bitirmek. 

Bu mümkün olabilecek bir hedef ve gerçekleşmesi için başlıca iki faktörün çalışması gerekiyor. 

Bunlardan ilki sarı kırmızılıların rotasyonunda görev alan her oyuncunun hücumda belirli bir katkı seviyesine ulaşabilmesi. 

Sopron serisindeki 2.maçtan örnek vermek gerekir ise Macar ekibi süre alan 8 oyuncusundan skor verimi elde ederken Galatasaray cephesinde 2 sayının üzerinde skor katkısı yapan oyuncu sayısı 5 ile sınırlı kalmıştı. 

 
 
Galatasaray’ın Euroleague Women’da çeyrek finale ulaşmasını belirleyecek ikinci faktör ise oyunun yaratıcılık gerektiren bölümlerinde tüm savunmaların odağında olan Courtney Willaims’ın yanında ikinci bir yaratıcı rol üretebilmek olacak. 

Sopron karşısında zaman zaman aynı anda sahada olan Russel ve Hollingsworth ile pota altında olumlu etki elde edildi. 

Bununla birlikte Galatasaray takımı Sopron önünde, etkili ama sade bir stile sahip Steinberga ile çok mekanik ve tahmin edilebilir bir oyun sergiledi. 

Üstelik aynı anda sahada olan Russel – Hollingsworth ile oynamak, savunmada rakipteki uzun şutörlerin P&R ve P&P oyunlarını durdurma konusunda belirgin dezavantaj getiriyor. 

Euroleague seviyelerinde alan savunması ile maçların seyrini değiştirmek ise çok kolay ve sık görülen bir şey değil. 

Bu bakımdan Galatasaray’ın savunmada olmasa da en azından hücumda, Williams dışında daha az mekanik ve daha zor deşifre edilen bir kimya üretmesi önem taşıyor. 

Mevcut rotasyon kurgusunda, Asena Yalçın odaklanmasını savunma sertliği ve ceza şutlarına yöneltirken, Courtney Williams’a bu tür bir yaratıcılık desteği, potaya gidebilen isimlerden Pelin Bilgiç’ten gelmeli. 

26 Yaşındaki Pelin Bilgiç özgüvenli ve bu seviyeyi yapabilecek bir oyuncu. Sopron önündeki ikinci maçta ulaştığı iyi istatistikler bunu zaten kanıtlıyor. 

Asena Yalçın’ın savunmayı sertleştirip oyunu hızlandırması, Pelin Bilgiç’in yalnız pota altındaki değil dışarıdaki şut alternatiflerine servisi düşünerek rakip savunma hatlarına sızması Williams’ın üzerindeki baskıyı cezalandırmanın en iyi çaresi olabilir. 

Galatasaray’ın hücum ribauntlarında skor üretimi anlamında artacak etkisi, rotasyonun yukarıda belirttiğim skor verimi seviyesine ulaşması sarı kırmızılılara elde kalan hedef olan grup ikinciliği olanağını getirebilir. 

*******

Hem Galatasaray hem de Fenerbahçe Öznur kablo açısından en büyük zorluk Herbalife Nutrition KBSL’de kalite ve sertlik seviyesinin Euroleague Women’a kıyasla oldukça düşük bir konumda olması.

Eski sistemde her hafta bir ELW maçı yapan takımlarımız bu ölçüde bir seviye farkından fazla etkilenmiyordu. 

Buna bir örnek vermek gerekirse KBSL’de 2. konumda olan Galatasaray bu hafta ligde 3. sırada yer alan Nesibe Aydın Okulları ile karşılaştı. 

85-56 Skorla sonuçlanan maçın ilk yarısı 49-24 biterken, fark 3. çeyrek sonunda çoktan 30 sayılara ulaşmıştı.   

Fenerbahçe Öznur Kablo açısından da mücadele edilen her iki cephe arasındaki giderek büyüyen fark aynı şekilde dezavantaj oluşturuyor. 

İki takımın gelecek hafta KBSL’de oynayacağı maç yalnızca yerel lig değil ELW seviyesinde bir mücadele olması açısından önem taşıyor. 

 

Yorumlar Okunma: 4626