Diebler: 7'de 0 atsam... - BasketFaul.com

Diebler: 7'de 0 atsam...

21-12-20 15:35
Pınar Karşıyaka, Anadolu Efes, Galatasaray, Beşiktaş ve Darüşşafaka formalarıyla 7 sezonu BSL'de geçiren Jon Diebler, Ege Asist Genel Koordinatörü Servet Özsüner ile online söyleşi gerçekleştirerek alt yapı sporcularıyla buluşup sorularını cevapladı

Jon Diebler’dan pasajlar...

* Babam ve abim koçtu, o yüzden ben şanslıydım. ‘Derslerinde tembelsen basketbolda da tembelsin’ derdi babam. Lebron James olacağının garantisi yok ki. Okul ve eğitim en önemlisi.
* Her sabah 05.00’te kalkıp, 05:30 – 06:30 arası 1 saat antrenman yapıp okula öyle giderdim. Bugün de bu alışkanlık sayesinde her antrenmandan 45 dakika önce gelip ekstra çalışarak kendimi hazırlarım. Antrenman sonlarında da mutlaka ekstra şut çalışması yaparım. Çok yorulduysam bile en azından serbest atış çalışırım. Bu rutin çalışmalar beni maçlarda kendime güvenli hale getiriyor. Maçlardaki performanslarımdan bağımsız olarak yaparım bunu. İstikrarlı olmanın yolu bence bu.
* Antrenman zor, maç daha kolay. İyi çalışıp hazırlandıysam bu beni maçta çok daha rahat ve güvenli yapar. 7’de 0 bile atsam 8. şutu aynı güvende tereddüt etmeden atarım. Bütün büyük şutörler şut kaçırır. Önemli olan güvenle doğru şekilde şut atmak.
* ‘Basketbolu çok seviyorum ama antrenman yapmayı sevmiyorum’ diyenleri hiç anlayamıyorum. Çok sevdiğin ve günde 2-3 saat ‘oyun’ oynadığın bir şeyin çalışmasını nasıl sevmezsin?! Ben basketbolu çok seviyorum. Takım arkadaşlarımla rekabet etmek benim için çok eğlenceli ve geliştirici. Basketbol oynuyorken hiçbir zaman mutsuz değilim.
* Tabii ki vücuduna iyi bakmak, iyi uyumak, iyi beslenmek istikrarlı performans için çok önemli. Ama mental olarak kendini hazırlarsan o zaman kolay kolay sahada yorulmazsın ve düşüş yaşamazsın. Bunun yolu da işini çok sevmek..
* Karşıyaka’da 3 inanılmaz sezon geçirdik ve sonunda şampiyon olduk. O günler profesyonel yaşantımdaki en unutulmaz zamanlardı benim için. Sonrasında yeni bir heyecan, yeni bir rekabet ortamı istedim kariyerimde ve Anadolu Efes ile anlaştım. Sonrasında Euroleague kariyerime yine Karşıyaka taraftarı gibi harika taraftarı olan Galatasaray ile devam ettim. Orada %51 üçlük isabeti ile rekor sahibi olmak da çok gurur verici.
* Deplasmanlarda oynamayı daha çok seviyorum. Ev sahibi taraftarlar sana baskı yaparken önemli bir şut attığımda onların tepkisi beni çok motive ediyor. 
* İyi şutörlere baktığınızda hepsinin farklı sitilde şut attığını görürsünüz. Bacaklarınızı ne çok açmalı ne de fazla kapatmalısınız. Topun altına girip bacaklarınızı iyi kullanmak en önemlisi. Şut stilinizin şeklinden çok o stilde ne kadar çok tekrar çalışıp, iyi tempoda atar hale gelmeniz önemli.
* Maçlardan sonra yardımcı antrenörlerden maç videolarını alıp kendimi mutlaka izlerim. Neleri doğru, neleri yanlış yaptığımı görüp ona göre kendimi geliştirmeye çalışırım. İyi performans veya kötü performans da göstersem bu benim çalışmamı değiştirmez.
* Ohio State’de oynarken 2. turda draft edildiğim yıl NBA’de grev oldu ve ben o yüzden Avrupa’ya geldim. NBA’da oynama hedefimi belki gerçekleştiremedim ama bu girdiğim yol bana başka mutluluklar kattı. Yeni ülkeler görüp, güzel dostluklar kazandım ve büyük başarılar yakaladım. Ailemle bir aradayım ve çok mutluyum.
* Pandemi zamanında salonlarda antrenman yapamıyorsanız, evde bol bol ball handling çalışması yapabilirsiniz. Şınav, mekik, pilates gibi (eşim Kate pilates eğitmeni) kendi vücut ağırlığınız ile olan çalışmaları da mutlaka sürdürmelisiniz. Geçen yıl ikiz bebeklerim olduğunda 1 yıl ara verdim basketbol oynamaya ve ben de bu çalışmalar ile kendimi hazır tutmaya çalıştım. Takım antrenmanları başlayana kadar mutlaka bireysel çalışmalarınıza antrenörlerinizin programları ve kontrolünde online devam etmelisiniz.

Yorumlar Okunma: 4635