Fenerbahçe ve Anadolu Efes - BasketFaul.com

Fenerbahçe ve Anadolu Efes

18-12-20 11:33
Fenerbahçe Türk sporunun lokomotiflerinden biri. Dozajını aşmış lokal çekişmelerimiz yüzünden Fenerbahçe'nin başarısızlığı birilerini sevindiriyor olabilir ama bilin ki, Fenerbahçe'nin ve basketbolumuzun temel taşları olan diğer kulüplerde işlerin kötü gitmesi herkesi etkiler, basketbolu aşağı çeker. Umarız bu yaşadıklarından sonra Fenerbahçe hatalarını farkeder, orta ve uzun vadeli doğru stratejiler belirleyecek ve kulübün menfaatlerini kollayacak kadroları iş başına getirir. Tabii ki bu isteğimiz bütün kulüpler için geçerli çünkü hemen hemen hepsi günlük yaşıyor ve iki yıl sonra neler olacağını kendileri de bilmiyor... Çünkü bunu düşünmüyor bile...

Başarılar kazanmış da olsa kadrolarda düşüşe geçen isimlere uzun süreli yeni kontratlar vermek yerine, yeni isimlerin hazırlanması, bütçenin en verimli şekilde kullanılması önemliydi, yapılamadı... Fenerbahçe kadro geçişinde plansızlığın kurbanı olarak bu noktaya geldi... Bütçede belli oranda azalma olduğunu hepimiz biliyoruz ama rakam hala 18 milyon euro civarında, yani Euruoleague ortalamasının oldukça üzerinde. Dolayısıyla başarısızlığı sadece bütçeyle açıklamaya çalışmak kaçak oynamak olur... 

Son yıllarda şampiyonluğa oynamasına alıştığımız Fenerbahçe BEKO'nun bu sezon play off'lara kalmasını başarı olarak görmek durumundayız. Tabii ki sürekli sakatlanan Vesely, topu yere vuramayan oyuncu çoğunluğu, koçun hızlı oyun anlayışına uymayan oyun kurucuları ile bu da kolay değil ama Fenerbahçe'nin iyi yapabileceği şeylerden başlaması lazım. En azından kaybederken savaşmayı, savunmayı bırakmamaları lazım.
Not: Kokoskov'un eleştirildiği şu günlerde Gherardini'bin "Biz öncelikle Sarunas Jasikevicius'u istemiştik" anlamına gelen sözleri, koçun arkasında durmadığını ifade ediyor ve çok etik de değil.

***

Gelelim Anadolu Efes'e... Yarıda kalan sezonda Euroleague'i domine ederlerken, korudukları kadroyla ve oturmuş sistemleri ile bu sezon da aynı tabloyu sergileyeceklerini tahmin ediyorduk ama öyle olmadı. Rakiplerinin Anadolu Efes'i durdurmak için hangi önlemleri almaları gerektiğini çok iyi bildiklerini düşünemedik. Efes'in geçen seneye göre oyununa çeşitlilik katması gerektiğini şimdi fark edebildik ancak sakatlıklar ve hastalıklar nedeniyle o kadar çok formsuz oyuncusu var ki, oyun ellerinden kayıp gidiyor.

Efes hücumda tıkandığında topu Larkin'e verip çözüm bulabiliyordu ancak fiziksel yetersizlikleri yüzünden Larkin kendi çizgisinin çok gerisinde. Adamını net geçemediği için çembere yakın atışlarını rakipleri kolayca bozabiliyor, çabuk hareket edemeyince savunmasıyla arasında mesafe yaratamadığı için boş şut olanağı da bulamıyor. En kötüsü ise savunma defektlerine karşın hücumdaki beklentiler nedeniyle sahada kalan Larkin'in güvenini kaybederek potaya bakmadan oynamaya başlaması...

Micic kötü dönemden geçen Efes'in kurtarıcısı rolünü oynamaya çalışıyor. Zaten sorun da burada başlıyor. Efes gibi bir takımın kurtarıcıya ihtiyacı olmamalı çünkü her biri başka takımlarda liderlik yapabilecek çok sayıda oyuncusu var ama hepsi Micic'e teslim olmuş durumda. Micic maçın içinde harika işler yapabilse de topla çok fazla oynadığı için arkadaşlarını işin içine sokamıyor, tempoyu düşürüyor ve Efes birçok hücumu neredeyse tek opsiyonla oynuyor. Tabii bu durumda Krunoslav Simon'un sakatlık sonrası kendisini bulamamış olmasının etkisi çok büyük.

Dunston, Beaubois, Pleiss, Şanlı'nın sakatlık ve hastalıklar nedeniyle çok maç kaçırması da takıma çok zarar verdi. Herşeye rağmen Anadolu Efes'in çok ciddi bir potansiyeli var ve hepimiz bir noktadan sonra çıkışa geçecekleri umudumuzu koruyoruz. 

Yorumlar Okunma: 4232