Real günü kurtardı (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Real günü kurtardı (Gençalp Kozan)

05-12-20 01:03

İSTATİSTİK

THY Euroleague'de Real Madrid, üç çeyrek boyunca oyun ve skor üstünlüğünü ASVEL'e kaptırdığı maçın son periyodunda tecrübeli oyuncularıyla sonuca gitti ve evinde büyük bir sürpriz yaşanmasına izin vermedi: 91-84.

Editörün Notu: Topu yönlendirme konusunda Campazzo'nun eksikliğini derinden hisseden Real Madrid, eski oyuncularının uyumu ve savunma gayreti sonucu değerli bir galibiyet aldı fakat benzer sorunların devam etmesi takımın sadece günü kurtardığına işaret ediyordu. Maçı Norris Cole ve Guershon Yabusele ile üç çeyrek domine eden ve 9/10 üçlükle karşılaşmaya başlayan ASVEL'in son çeyrekte hiçbir reaksiyon gösterememesi onlar için mağlubiyetin başlıca sebebiydi. Fransız ekibi yayın gerisindeki etkileyici performansını koruyamazken ikinci yarıda takım halinde yalnızca 2 üçlük bulabildiler.
 
Maçın hikayesi...
ASVEL, Yabusele ve Frutti Extra Bursaspor'dan hatırladığımız Freeman'ın forvetlerden gelen üçlükleriyle maça yayın gerisinden oldukça sıcak başladı. Ancak Real Madrid, bire birde kolay geçilen ASVEL oyuncuları karşısında çembere rahat atak edince Fransız ekibinin kontrolünde geçilen bu dakikalar skora çok fazla yansımadı ve 7 dakika sonunda fark yalnızca 2'ye çıktı (17-19). Devamında Laprovittola'nın fütursuzca kullandığı şutların da etkisiyle fast-break şansları yakalayan ASVEL, 6/6 üçlükle başladığı ilk çeyrekte farkı açmaya başladı. İlk çeyrek Fransız temsilcisinin 19-26'lık üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci çeyreğin başlamasıyla Real'in güvenilir eli Llull sahnye çıktı ve ev sahibi ekip, tecrübeli guardın menzili giderek artan üç üçlüğüyle ilk şoku atlatmış oldu. Ancak devamında statik ve saha içi yerleşiminin bozuk olduğu hücumlarına geri dönen Real Madrid, Norris Cole'un önderliğindeki ASVEL'in "penetre+pas" temelli üçlüklerine çare bulamayınca konuk ekip üçlük atışlarını faul kullanıyormuş gibi göstermeyi başardı. Öyle ki ASVEL, bir ara üçlük isabet oranında 9/10'a ulaşmıştı. Böylece geçen haftaki Barcelona maçında basketbol kamuoyunu oldukça şaşırtan Fransız ekibi, Real karşısında da iddialı olduğunu göstererek soyunma odasına 10 sayılık avantajla girdi (40-50).

İlk yarıda takımlar on dörder kez üçlük denedi; ASVEL 9, Real Madrid 5 isabet buldu.

Üçüncü periyotta Causeur'ün getirdigi enerji ve Tavares'e hazırlanan pozisyonlar Real'e kısa süreliğine ivme kazandırsa da sahanın iki tarafındaki dağınık oyun maçın ilk yarısında olduğu gibi devam etti. Real Madrid adına topun uzun süre aynı oyuncuların elinde kalması ve bu tahmin edilmesi kolay oyun, Campazzo'nun yaratıcılığına ne kadar ihtiyaç duyduklarını bir kez daha gösterdi. Rakibinin aksine, Norris Cole'un tercihlerinin de büyük payıyla, hücumlarında doğru eşleşmeyi sabırla arayan ASVEL, Tavares'e getirdiği sıkıştırmalardan da sonuç aldı. Konuk ekip ulaştığı yüksek skor hacmiyle son 10 dakikaya 9 sayı önde girdi (61-70). 5/18'le üçlük kullanan Real Madrid'de bu üçlüklerin 4'ü Llulll'den gelirken ASVEL bu ana kadar yayın gerisinden 11/19 ile isabet kaydetti.

Dördüncü çeyrekte Koç Laso, 30 dakika boyunca aradığı beşi uzun süredir birlikte oynayan oyuncularının uyumu sayesinde buldu. Llull-Causeur-Fernandez-Thompkins-Tavares beşi savunma sertliğini yukarı çekip ASVEL'e boş atış şansı tanımazken konuk ekip de ilk üç periyodun aksine tek pas ile sonuca gitmeye çalışınca Real'in işi oldukça kolaylaştı. Fransız ekibi, dördüncü çeyreğin ilk 7 dakikasında yalnızca 9 sayı bulurken Real Madrid Llull ile tempoyu arttırıp yarı sahaya kaldığında da hareketlilikten vazgeçmedi ve hücum verimliliğini bir anda yukarı çıkardı. Böylece İspanyol ekibi bitime 4.5 dakika kala eşitliği sağladı (79-79), ivmesini sürdürüp Pablo Laso'nun dahi beklemediği kadar rahat bir galibiyeti hanesine yazdırdı: 91-84.

Öne çıkanlar...
Real Madrid: Walter Tavares 19 sayı (7/8 saha içi), 3'ü hücum 6 ribaund, 4 blok; Sergio Llull 19 sayı (5/6 üçlük), 3 ribaund, 4 asist, 1 top çalma, 0 top kaybı; Fabien Causeur 13 sayı (4/6 ikilik)

ASVEL: Norris Cole 21 sayı (7/14 saha içi), 4 ribaund, 4 asist; Guershon Yabusele 19 sayı (8/15 saha içi), 3'ü hücum 7 ribaund; Allerik Freeman 11 sayı (3/6 üçlük)

Yorumlar Okunma: 791