Efes'i tanıyamadık (Baskonia İstanbul'da fark yaptı) - BasketFaul.com

Efes'i tanıyamadık (Baskonia İstanbul'da fark yaptı)

04-12-20 21:12

İSTATİSTİK

Euroleague'in 12.haftasında Anadolu Efes sahasında bir galibiyet önünde olduğu Baskonia'yı ağırladı. Hücum yönünde çok kötü bir gün geçiren Anadolu Efes farklı kaybetti. 59-77.

Anadolu Efes maça Larkin-Anderson-Simon-Singleton-Sertaç beşi ile başlarken Baskonia maça Henry-Sedekerskis-Giedraitis-Polonara-Fall beşi ile başladı.

Anadolu Efes maça Kızılyıldız maçında kaldığı yerden üç sayı bölgesinin gerisinden yüksek isabetle başladı. Larkin, Simon ve Sertaç'ın üçlükleri ile Efes skorda üstünlüğü ele aldı. Baskonia üç sayı gerisinden Giedraitis ve Peters ile etkili olurken pota altında Fall ile etkili oldu ve skorun içinde kaldı. Anadolu Efes hücum yönünden iyi geçirdiği ilk çeyreği 20-17 önde geçti.

İkinci çeyreğe Baskonia takıma Peters-Polonara-Jekiri üçlüsünü kullanarak üç uzunlu bir beş işe başladı. Baskonia hücumda sol tarafta Peters ve sağ tarafta ise Polonara ile switch yapan Efes savunmasına post-up'tan hücum etmeye çalıştı. Jekiri'yi ise mobilitesini kullanarak sürekli tepe ikili oyunlarında kullanan Baskonia Efes'e büyük sorun yarattı. İkinci şans toplarını da Jekiri ile çok iyi değerlendirdi ve oyunun kontrolünü eline aldı. Anadolu Efes ribaundlarda yaşadığı sıkıntı ile hücumda akışkanlığını kaybetti ve dış şut ritmini bulamayınca hücumda üretmekte zorlandı. Baskonia savunmasını penetre ederek delmeye çalışan Efes burada başarılı olamadı ve Baskonia savunma yönünden iyi bir çeyrek çıkardı. İkinci çeyrekte ürettiği 25 sayının 21'ini Peters-Polonara-Jekiri üçlüsünden bulan Baskonia devre sonunda ribaundlarda da Efes'e 21-11'lik üstünlük kurdu ve devreye 42-37 önde girdi.

Anadolu Efes üçüncü çeyreğe savunma direncini artırarak girmeye çalışsa da çok başarılı olamadı. Baskonia hücum düzenlerine çok bağlı kalarak sabırlı hücum etti ve Polonara-Henry ikilisinin üç sayı çizgisinden bulduğu sayılarla Anadolu Efes'i hiç yaklaştırmadı. Simon'un çok kötü gününe denk gelen Efes Larkin'in haricinde oyundaki ikincil top yönlendiricisinin iyi olmadığı günde hücumda üretmekte oldukça zorlandı ve çeyrek bitimine 6.10 kala Polonara'nın üçlüğü ile Baskonia farkı 12 sayıya kadar çıkardı (51-39). Çeyrek boyunca aradaki fark 9-11 arası gidip geldi ve Anadolu Efes rakibine oyununu kabul ettiremedi. Hücumda pick and roll adedini artıramayan ve çembere gidemeyen Efes'in oyunu çok tıkandı. Baskonia çok kompakt bir şekilde savunma yapıp hücumda da fırsatları değerlendirdi. Son çeyreğe 63-50 önde girdi.

Baskonia son çeyreğe de çok etkili başladı ve 7-0'lık seri ile farkı 20 sayıya çıkararak Efes'in tüm umutlarını bitirdi. Akabinde gidilen Anadolu Efes molasında Ergin Ataman hiç konuşmayarak takımına tepkisini gösterdi ve kalan sürede hiç süre almayan Buğrahan ve Erten Gazi'yi sahaya sürdü. Baskonia da oyunun iki tarafında da çok iyi performans gösterdiği bu günde İstanbul'dan 77-59'luk galibiyeti çıkardı. 
Öne çıkanlar...
Anadolu Efes: Öne çıkan yok
Baskonia: Pierria Henry 11 sayı, 5 asist, 4 top çalma, Youssoupha Fall 12 sayı, 4 ribaund, Alec Peters 16 sayı, 7 ribaund, 3 asist, Achille Polonara 12 sayı (3/3 üçlük), 6 ribaund

 

Yorumlar Okunma: 2049