Russell Westbrook-John Wall takası ve düşündürdükleri... - BasketFaul.com

Russell Westbrook-John Wall takası ve düşündürdükleri...

04-12-20 11:01
basketfaul.com’u yakından takip eden basketbolseverler hatırlayacaklardır, az bir süre önce, bu seneki draft’in ve free agency döneminin çok önemli değişikliklere ve transferlere gebe olduğunu yazmıştık. Nitekim, transfer bombaları ardı ardına patladı; şampiyon LA Lakers’in kadrosundan üç önemli isim, Rajon Rondo, D.Howard ve JaVale McGee takımdan ayrıldılar. Eski müthiş günlerinden bir kesit veren Chris Paul, Phoenix Suns’a gitti. Gordon Hayward sanki hiç sakatlıklarla uğraşmıyormuş gibi Boston Celtics’deki $34.2M’luk opsiyonunu kullanmadı ve Charlotte Hornets’i seçti. Steven Adams New Orleans Pelicans’ın yolunu tuttu. Bunlar, transferlerin sadece birkaç tanesi..

Şimdi de Houston ve Washington arasında iki süperstarın takası gerçekleşti. Arada bir ‘draft pick’te var (ilk round seçim hakkının Houston’a verilmesi) ama onu önemsemeyin, asıl önemli olan bu iki oyun kurucunun takas edilmesi.. Rockets formasını sadece bir sezon giyen Westbrook ve Aralık-2018’den beri resmi maç oynamayan Wall’un değiş-tokuşu... Söz konusu transfer sadece bu iki yıldızı ilgilendirmiyor, peki şimdi James Harden ve Bradley Beal’in tutumları n'olacak?

Westbrook son yılların en flaş guardlarından biri.. Yeteneklerini kimse yadsıyamaz ancak sevenlerini bile sık sık hayal kırıklığına uğrattığını unutmayalım. 32 yaşında ve artık zirvede kalması giderek zorlaşıyor. Oyunu rakip savunmalara saldırması ve zıplama kabiliyetine bağlı. Bu transfer Washington’a bir avantaj sağlayacaksa oyununu başka bir boyuta taşıması gerekiyor. Çok etkileyici bir istatistik; Russell, boyalı alanda üretilen sayılarda sadece Antetekoumpo ve Zion Williamson’ın ardından üçüncü sırada. Ama gelin görün ki, O ısrarla dışarıdan şut kullanmakta ısrar ediyor ve saç-baş yolduruyor! Bunu en iyi Scott Brooks (Oklahoma Thunder’da da coach’uydu) biliyor olmalı, ‘Russell pota altında mükemmel, ama diğer bölgelerde bir felaket!’. Aslında 2020 sezonuna ara verilmeden önceki 2 ayda Russell ciddi olumlu gelişmeler gösterdi; şut seçimini iyileştirdi ve %52.7 yüzde ile oynayarak maç başına 31.7 sayıya yükseldi. Daha sonrasını hiç hatırlamayalım, önce covid-19 virüsüne yakalandı, sonra da quad kasını sakatladı, parkeye dönüşünde tüm kötü özelliklerini beraberinde getirmişti.

Üç yıl önce, John Wall kariyerinin zirvesindeyken, birkaç şanssız olay yaşadı; ayakkabı anlaşması bozuldu, Wizards’la yeni sözleşmesini  ‘salary cap’ patlaması yaşanmadan hemen önce imzaladı. Onu yakından tanıyanlar, mutlaka ‘mutlaka bu şanssızlıkların ötesinden gelecektir’ dediler. İşte, eğer Wall yeniden doğacaksa şimdi tam zamanı... Geçtiğimiz sene, hayatta en çok sevdiği insan annesini kansere kaybetti, birkaç ay önce,bir çetenin üyesiymiş gibi hareketler yaptığı video yayınlanınca özür dilemek zorunda kaldı ve sonunda Washington’dan transferini istedi. Unutmayalım ki Wall, Washington camiası için belki de son 25 senenin en popüler oyuncusuydu. Son sızan antrenman videoları Wall’un hazır olduğunu ve aşil tandonu sakatlığını tamamen atlattığını gösteriyor. Harden kulübüne, ‘beni Houston’dan gönderin’ ültimatomunu verdi ama Wall’un daha üç yıllık kontratı bulunuyor. Bakalım, Harden’lı veya Harden’sız bir yenileme prosesine başlayan Houston’a ne kadar adapte olacak? 

Yorumlar Okunma: 1803