Macon farkıyla Galatasaray (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Macon farkıyla Galatasaray (Doruk Sözen)

03-12-20 00:45

İSTATİSTİK

Basketbol Süper Ligi 10. Hafta karşılaşmasında Bahçeşehir sahasında Galatasaray’a 95-78’lik skorla mağlup oldu. Galatasaray 5 haftalık mağlubiyet serisinden sonra Türk Telekom galibiyetiyle yakaladığı çıkışını sürdürdü ve ligdeki 4. galibiyetini aldı. Maç boyunca Bahçeşehir’in savunma disiplininden yoksun olması istatistiklere de açık bir şekilde yansıdı. Konuk ekip saha içinden takım halinde %53’ile hücum ederken, üçlük çizgisinin gerisinden de %44’lük isabet yakaladı. Ayrıca sadece 6 top çalmasına rağmen bunların hepsini hızlı hücumlardan boş sayılarla tamamlaması maçın kopmasında büyük rol oynadı. Bahçeşehir’in yeni transferlerine gelecek olursak; Evans son periyota kadar oyunu yönlendirdiği bölümlerde güven verse de maçın kopma noktasına geldiği dakikalarda kaçırdığı üçlüklerle henüz tam hazır olmadığını da belli etti. Robinson’ın ise aldığı kısıtlı sürede ribauntlara verdiği katkı pozitifti. Yine de henüz fizik olarak yetersiz olduğu açıkça görülüyordu.

Galatasaray’ın oyunu iki tarafını da domine ettiği ilk 10 dakikanın kritik noktaları Daryl Macon’ın üçlükleri ve Galatasaray’ın ribauntlardaki üstünlüğüydü. Bahçeşehir maça savunma konsantrasyonundan yoksun bir şekilde başlayınca, konuk ekip bunu 9-0’lık bir başlangıçla cezalandırdı. Koç Zafer Aktaş’ın molası Macon’ın üçlüklerinin önünü kesemeyince 3. Üçlükle birlikte fark 15’e kadar çıktı. Konuk ekip 15 saniyenin altında kullandığı hücumlarda, rakip el göstermeye dahi lütfetmeyince takım halinde %70 saha içi isabetini yakaladı. Green ve İsmet’in şut ritmini bulamaması ve oyunu zorlaması Bahçeşehir’in ileri tarafta da aksamasına sebep oluyordu. Fakat bu dakikadan sonra hücumda ipleri eline alan Shanon Evans farkın takip mesafesinden kopmasını engelleyen isimdi. Hücum ribaundu alan, asist yapan ve son 1.5 dakikaya 5 sayı sığdıran atlet oyuncu sayesinde çeyrek bitmeden fark tek hanelere indi. (23-15)

İkinci çeyrek ise oyun anlamında daha dengeli geçse ve bir ara skora eşitlik dahi gelse de son 3 dakikayı mükemmel oynayan Macon sayesinde konuk ekip ilk yarıyı 9 sayı önde kapattı. Periyodun başında oyunun iki tarafında da koçunun istediği reaksiyonu göstermeyi başarmıştı Bahçeşehir. Yaptığı tam saha presi rakip sahada çok sıkı tutan ev sahibi bir kere topu çalarak istediğini de aldı. Fakat kendi sahasına geçmesine izin verdiği pozisyonlarda savunmaya oturmakta sıkıntı yaşayınca kolay basketleri üst üste potalarında gördüler. 3 dakika geride kalırken Zafer Aktaş’ın molasına 30-21 geride girdiler. Bu moladan sonra rakibine tam iki buçuk dakika boyunca sayı şansı tanımayan Bahçeşehir, savunma temelli yakaladığı seriyle skora denge getirdi. Hücumda da potaya daha fazla saldırarak agresif bir görüntü çiziyorlardı. Fakat ilk 20 dakika sona ermeden daha Macon’ın söyleyecekleri vardı. Hücumdaki kısır döngüyü Galatsaray önce Tyus üzerinden ters eşleşmeleri cezalandırmaya çalışarak aşmaya çalıştı fakat bunda süreklilik sağlayamayınca Macon’a döndüler. İlk adım çabukluğu sayesinde savunmacısından kolayca sıyrılan skorer oyuncu, ekstra pasları yapmaktan geri durmayınca savunmanın bütün dengesini bozdu. İlk yarı 46-37 biterken Bahçeşehirli oyuncuların son topta geri koşmayı unutup fazladan 2 sayı daha yemeleri oldukça ilginçti. Galatasaray’ın ribauntlardaki 20’ye 10’luk üstünlüğü ve Macon farkın bu seviyede olmasındaki birincil sebeplerdi.

Üçüncü çeyreğin ilk dakikasında Bahçeşehir farkı 4’e indirdi. Fakat bu dakikadan sonra işler istedikleri gibi gitmedi. İlk olarak Motum, Burak Can eşleşmesini ince ince işleyen sarı kırmızılılar ardından da Macon’la rakibinin ikili oyun savunmasındaki problemleri değerlendirdi. Böylelikle fark tekrar çift hanelere çıktı. (43-55, bitime 7 dakika) Sonraki bölümde ilk pasta boş kalan Galatasaraylı oyuncular bu üçlüklerde isabet bulunca savunma konsantrasyonları da bir üst seviyeye çıktı. Özellikle Yiğit’in enerjisi görülmeye değerdi. Zaten yarı sahada skor üretmekte sıkıntı yaşamayan konuk ekip, çaldığı toplardan sonra bulduğu hızlı hücumları da hanesine ekleyince fark 20’nin kapısına dayandı. Bahçeşehir ise farkı kapatmak için hücumları hem daha hızlı hem de üçlükle değerlendirmek isteyince ritmini iyice kaybetti. Son çeyreğe girilirken konuk ekibin 70-56’lık üstünlüğü vardı.

Son çeyrekte Bahçeşehir’in yapmasını beklediğim her şey Galatasaray tarafından geldi. Savunmada daha agresif olan ve rakibinin geçiş savunmasındaki sıkıntılarını cezalandıran sarı kırmızılılar farkın kapanmasına izin vermedi. Genelde tek pasta ya da hiç pas yapmadan dahi boş şutu buluyorlardı. Bahçeşehir ise savunma yapmadan sadece atarak 15 sayılık farkı kapatıp kazanabileceğini sanıyordu. İlk 4 dakikada 6-0 3FG ile oynayan ev sahibi atmayı da beceremiyordu. Green’in topları hoyratça harcamaya devam etmesi, arkadaşlarının da ritmini kaybetmesine sebep oldu. Fark kapanmayınca iki takım da oyun disiplininden uzaklaştı fakat Macon istatistiklerini geliştirmeye devam etti. Maçı da 29 sayı 9 ribauntla bitirdi. 95-78’lik skorla galibiyete uzanan taraf Galatasaray oldu.

Öne Çıkanlar:
Galatasaray:
Macon: 29 sayı, 9 ribaunt, 6 asist, Motum: 21 sayı, 6 ribaunt, Williams: 11 sayı 5 ribaunt, Yiğit: 10 sayı, 5 asist

Bahçeşehir:
Green: 14 sayı (4/12 FG), Evans: 17 sayı, 8 asist, Akyazılı: 13 sayı, Owens: 10 sayı, 9 ribaunt, Burak Can: 9 sayı, 5 ribaunt

Yorumlar Okunma: 952