Millilerimiz 3'de 0 (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Millilerimiz 3'de 0 (Efe Can Önal)

27-11-20 20:57

İSTATİSTİK: 

Eurobasket 2022 elemelerinde Hırvatistan’a kaybettik ve böylece 3. maçın ardından da henüz galibiyetle tanışamadık. Hırvatlar ise mağlubiyet yüzü görmedi (79-62). 


Olabilecek en kötü ilk 12-13 dakikayı yaşadık. Milli Takım karakterine uymayacak bir görüntü vardı sahada. Akıllara şu da geliyor, ligin en formda yerlilerinden olan Yiğit Arslan ve Doğuş Özdemiroğlu niye kadroda yoktu. Bunu mağlubiyete neden bulmak için yazmıyorum sadece bir küçük bir not ki eğer sakat ya da hastalarsa sözümü geri alırım. Koçun Tofaş’tan tanıdığı ve son 2 sezonun en formda yerlilerinden olan Berk’in ilk yarı süre almayan tek isim olmasını da not edelim. Hırvatistan iyi oynadı fakat kendi hatalarımızı da rakibi överek sanki Rüya Takım ile oynamışısız gibi davranarak göz ardı etmeyelim. 

Maça Larkin-Melih-Metecan-Ege-Alperen beşi ile başladık. Hırvatistan ilk hücumlarını Sakic’i içeride dışarıda kullanarak maça başlarken, biz ise Melih’i devreye sokmak için 3-4 hücum onu tercih ettik fakat istediğimizi alamadık ve ilk 3 dakikayı 5-2 geride geçtik. Enerji ve ribaund olarak Ege dışında durgun bir maç başlangıcı yaptık. 5 dakika geride kalırken Buğrahan-Melih değişikliği ile çift guarda döndük. Koordine olmakta zorlandığımız bu süreçte Hırvatlar gerek hızlı hücumlarla gerek sabırlı set varyasyonları ile farkı açtılar ve skoru 13-5’e getirdiler ve mola geldi. Hem perdeleme savunması hem birebirlerde toptaki baskının caydırıcı olmaması farkın açılmasındaki en büyük etkendi. Özellikle her set hücumunda top Bilan’a değerken biz ise tamamen kısaların yaratıcılığına işi bıraktık. Melih gibi Buğrahan da çember dövünce skor 21-5’e geldi. Sıfır direnç ve sıfır ruh ile mücadele ettiğimiz daha doğrusu edemediğimiz ve 1960 model tempoda oynadığımız ilk çeyreği 24-7 geride kapattık. 

Saha içinden 17’de 3 ile oynadık, serbest atışları ise 4’de 1 ile kullandık. 

İkinci çeyreğin ilk topunda alan savunması yapan konuk ekip, Kruslin’in üçlüğü ile farkı 20’ye çıkardı. Kenardan gelen Berkan skorda biraz katkı verdi fakat o da 2 faul alınca kenara geldi. Devrenin bitimine 7 dakika kala fark 22’ye çıktı (32-10). Larkin’i yüksek show-up ile rahatsız eden rakibe karşı, 3-2, 2-1 pozisyonları iyi değerlendiremememiz de farkın açılmasına neden oldu, yoksa bulduğumuz pozisyonlar görece uygunlardı. 6 dakika kala faul hakkımız doldu. Kenardan gelen 18 yaşında Prkacin, bizim eski Efesli Prkacin’in oğlu, atletizm avantajı ile tıkanan Hırvat hücumunu açan isim oldu ve 4 dakika kala skor 35-15’ti. Üçleyen Alperen’in ardından gelen faullerle fark 25’e çıktı (40-15). Maça kötü başlayan Melih’in hücumda sorumluluk alması ve zor üçlükleri sokmasıyla farkın 30’lara gitmesine engel olduk fakat Bilan’ın boyalı alan dominasyonu ile ilk yarıyı 45-24 geride tamamladık.

30’da 8 saha içiyle oynadığımız ilk yarıda kimse çift hanelere çıkamazken, rakipte Miro Bilan 13 sayı üretti.

İkinci yarıya toptaki baskıyı artırarak başladık ve milli maçta olduğumuzu hatırladık. 2 dakikada yakaladığımız 5-0’lık seri ile fark 16’ya düşünce erken bir mola geldi rakipten. İlk yarı süre almayan Berk’in dümene geçmesi maçın seyrini biraz lehimize çevirdi. Topsuz hareketlenmelerin artması ve tam saha baskımız ile farkı 11’e düşürdük ve oyunun kontrolünü elimize aldık derken Hırvatlar krizden Kruslin’in üçlüğüyle çıktı ve ardından kolay bir hızlı hücumla skor 52-36’ya geldi. Bilan’ın kenara geldiği anlarda Alperen-Metecan’ın enerji katkısı ve çembere atak etmesiyle üretkenlik sağlayan takımımız final periyoduna girerken farkı 14’e düşürdü (57-43).

Boyalı alanda 4 faullü Alperen’in ligdeki gibi oynamaya başlamasıyla farkı 10’a çektik. Bilan’ın girmesi ise oyunun tekrar dengelenmesini sağladı. Farkı tek haneye düşürmek adına iki tane uygun üçlükten yararlanamadık ve Sakic’in zor üçlüğüyle 5 dakika kala fark 13’e çıktı (64-51). Melih’in çembere atak ederek pozisyon yaratması hücumda işleri yoluna koysa da Bilan’ın alçak post birebirleri canımızı çok yaktı. Berk Uğurlu’Nun şutlarıyla farkı 2 dakika kala uzun bir aradan sonra tek hanelere çektik (68-59). Zor şutların adamı Sakic’in orta mesafesinin ardından bir de üçlük bulması kalan umutlarımızı da kırdı ve maçı 79-62 kaybettik.

Hırvatistan’da Miro Bilan 30 sayı 12 ribaund ile maçın oyuncusu olurken, Sakic de 17 sayı üretti. 

60’da 20 ile saha içinden oynadığımız günde ise Melih 14 ve yeni devşirmemiz Larkin 12 sayı ile çift hanelere çıkan isimler oldular.
 
FIBA 2022 EUROBASKET ELEMELERİ
D GRUBU
O
G
M
PUAN
Hırvatistan
3
3
0
6
Hollanda
3
2
1
5
İsveç
3
1
2
3
Türkiye
3
0
3
3

 

Yorumlar Okunma: 3534