Milano, Maccabi'yi uzatmanın son topunda yıktı (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Milano, Maccabi'yi uzatmanın son topunda yıktı (Gençalp Kozan)

27-11-20 00:30

 İSTATİSTİK

THY Euroleague'de Armani Milano, deplasmanda Maccabi Tel Aviv'i normal süresi 70-70 biten maçta uzatmanın son topunda Malcolm Delaney'den gelen basketle 85-86 mağlup etti. Üç maç eksiği bulunan İtalyan ekibi bu sonuçla 8'de 5 yaparken 11'inci maçını oynayan Maccabi 3 galibiyette kaldı.

İkinci yarıda topu paylaşmakta çok zorlanan ve hücumları driplingle çözmeye çalışan Milano, söz konusu 20 dakikada yalnızca 24 sayı bulabildi. İtalyan ekibi, hem normal sürenin hem de uzatmanın sonunda basketler bulup Maccabi'ye kalp kıran bir yenilgi yaşattı. İlk yarıda 10 kez top kaybeden Maccabi cephesi, ikinci yarıda bunu sınırlandırsa da takımda Bryant haricinde maç içi isitkrarı sağlayabilecek ikinci bir oyuncunun eksikliğini hissetti. Wilbekin'in maç sonunda Maccabi hücumlarına katkısı çok değerliydi ancak yeterli olmadı.

Maçın hikayesi...

Karşılaşmanın ilk yarısında iki farklı senaryo vardı. Maçın başında "penetre+pas" dengesini doğru ayarlayıp seçilmiş şutlar kullanan Maccabi Tel Aviv, hücum ribaundlarında da iyi iş çıkarınca yarı sahaya hapsolan rakibi karşısında farkı çabuk açtı. 7 dakika geride kalırken fark 8 sayıydı. Bu bölümde yayın gerisinden 1/6'le oynayan Milano cephesi, Messina'nın molasının ardından Maccabi kısalarına yaptığı baskının karşılığını geçiş hücumu basketleriyle aldı, böylece oyuna ve tabelaya denge geldi (20-18).

Armani Milano, ikinci çeyreğin son 5-6 dakikasında, topla yaratma konusunda Avrupa'nın en deneyimli isimlerinden Delaney'nin içeri penetrelerini hücum repertuarına ekledi. Doğru saha içi yerleşimi ve Delaney'nin de büyük payıyla Punter, Shields, Micov şut ritmini yakaladı. Maccabi hücumda topu belli oyuncuların elinde çok fazla tutunca ivme tamamen Milano'ya kaydı ve konuk ekip periyot sonunda yakaladığı 15-0'lık seriyle soyunma odasına 35-46 önde girdi. İsrail ekibi ilk yarıda 8'i Chris Jones ve Scottie Wilbekin'den olmak üzere toplamda 10 kez topu kaybetti. 

Maccabi, ikinci çeyrekte dengelenen ribaundları ikinci devrenin başlamasıyla Bender'in de boyalı alandaki etkili oyunuyla yeniden kendi lehine çevirirken tempo bu kez İsrail ekibinin lehine artmış oldu. Yarı saha hücumlarını da Bryant'ın kontrolünde sorunsuz geçen ev sahibi ekip 7 dakika geride kalırken farkı 4'e indirdi (50-54). Hines'ın yeniden oyuna dahil olduğu Milano, ikili oyun savunmasındaki direncini arttırken rakip sahada da Rodriguez ve Shields'tan gelen üçlükler hücumdaki krizi bir nebze çözdü. İtalyan ekibi son 10 dakikaya 6 sayılık avantajla girdi (53-59).

Son periyotta Maccabi'nin başarılı ikili oyun savunmasının neticesinde deliciliği büyük oranda azalan Armani Milano, Rodriguez'in de süre almamasıyla topu yönlendirmede büyük sıkıntı yaşadı ve özellikle Punter maç boyunca olmadığı kadar dripling yapmak zorunda kaldı. Maccabi ise hücum verimliliği giderek düşen rakibi karşısında ceza şutlarını buldu ancak bir türlü öne geçecek hamleyi yapamadı. Milano'nun yalnızca 2 sayı bulabildiği ilk 5 dakikanın ardından maçın en kritik bölümüne 61-61'lik eşitlikle girildi. Wilbekin istikrarsız oynadığı bir gecede yeniden sahneye çıktı, Wilbekin'den gelen uzun menzilli bir üçlük ve asistle Maccabi Tel Aviv son 28 saniyeye 70-66 önde girdi. Kader anında Kevin Punter "3+1"lik bir hücum gerçekleştirdi ve normal süre 70-70'lik beraberlikle tamamlandı.

Uzatma periyodu son çeyreğin aksine iki takım için de oldukça verimli geçti. Armani Milano cephesinde Rodriguez'in normal sürede yalnızca 17 dakika süre alıp uzatmada tam randımanlı oynaması önemliydi. Nitekim konuk ekip bu bölümde topu çok daha iyi paylaştı, Milanolu oyuncular Maccabi'yi yardımlaşmaya zorlayıp ceza şutlarını sayıya çevirdiler. Maccabi Tel Aviv'de Wilbekin-Hunter ikilisinin hücum tarafındaki etkili oyunu devam etse de yarı sahada topla oynayabilecek birden fazla alternatifi olan Milano, hücumları Wilbekin'in savunduğu oyuncuların üzerinden gerçekleştirmeye karar vermiş gibiydi. Bitime 31 saniye kala Rodriguez'in Wilbekin'in üzerinden gönderdiği üçlük, ardından son topta Delaney'nin yine Wilbekin ile bire bir oynamayı tercih edip isabeti bulması maçı Milano'ya getirdi. Armani Milano karşılaşmayı 85-86 kazandı.
 
Öne çıkanlar...
Maccabi Tel Aviv: Elijah Bryant 17 sayı (4/4 üçlük), 9 ribaund, 3 asist, 3 top çalma; Scottie Wilbekin 17 sayı, 3 ribaund, 6 asist; Othello Hunter 14 sayı, 7 ribaund; Dragan Bender 8 sayı, 8 ribaund

Armani Milano: Kevin Punter 18 sayı (7/13 saha içi), 3 ribaund, 1 top çalma; Malcolm Delaney 16 sayı, 2 ribaund, 4 asist; Shavon Shields 14 sayı, 11 ribaund; Kyle Hines 12 sayı (5/6 ikilik), 8 ribaund; Sergio Rodriguez 10 sayı (4/7 saha içi), 5 asist, 3 top çalma 

Yorumlar Okunma: 1079