Zalgiris'e bir darbe de Zenit'ten (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Zalgiris'e bir darbe de Zenit'ten (Doruk Sözen)

26-11-20 23:14
Euroleague 11. hafta maçında Zalgiris sahasında Zenit’i konuk etti, seyircisiz oynanan maçta 83-75’lik skorla galibiyete uzanan taraf konuk ekip oldu. Üst üste 5. mağlubiyetini alan Zalgiris de kötü gidiş devam ederken, Corona’dan dolayı oynanamayan maçlarından sonra tökezlese de üst üste 3. galibiyetini alan Zenit’in ise çıkışı sürüyor.
 
Editörün Notu: Yeni bir takım olmasına rağmen oyuncuların rollerini benimsemiş olması ve koçun setlerini herkesin kavramış gözükmesi oldukça heyecan vericiydi. Özellikle ilk 30 dakikada yarı sahadaki set temposu oldukça yüksek olan Zenit, 23/9’luk asist top kaybı oranıyla takım halinde üst düzey bir performansa imza attı. Zalgiris ise son 4 maçta potasında 85’in üstünde sayı gördü. Yarı sahada yavaş bir oyun oynamayı tercih eden bir takım için bu kadar fazla sayı yemesi kabul edilemez bir durum. Aslında topa baskıyı arttırdıkları dakikalarda oldukça etkili savunma yapabilen ve oldukça "size"lı bir kadroya sahip olan Litvanya ekibinin bunu uzun dönemlere yayamaması en büyük sıkıntıları. Bu maç özelinde ise perde çıkışlarını savunmadaki beceriksizlikleri fazlasıyla başlarını ağrıttı. Ayrıca Grigonis’in henüz takımın lideri olmak için çok genç olması nedeniyle bir saha içi liderinin de eksikliğini çekiyorlar.
 
Maçın hikayesi...
 
Maçın ilk dakikalarını sert savunması sayesinde kontrol eden taraf Zalgiris Kaunas’tı. Hücumda her ne kadar basit hatalar yüzünden farkı istedikleri seviyeye çıkaramamış olsalar da rakibinin ilk saha içi isabeti başlangıçtan 3 dakika sonra geldi (6-4, Zalgiris önde). Bu bölümde Zenit’in topsuz hareketliliğinde hiçbir sıkıntı olmasa da ev sahibinin ekstra eforu istedikleri basketbolu sahaya yansıtmalarına engel oldu. Sonraki bölümde iki takım da yarı sahadaki pas temposunu arttırınca skor son 3 dakikaya kadar dengede kaldı. Köşeden yapılan topsuz koşuları topla buluşturabildiği her pozisyonda rakibinin dengesini bozmayı başaran konuk ekip, üst üste gelen bir hücum ribaundu ve top çalmayla skordaki dengeyi bozan taraf oldu (15-11). Moladan da Hollins eli sıcak bir şekilde dönünce sayıların tümünden onun sorumlu olduğu 8-2’lik küçük bir seri yakalayan Zenit, ilk periyodu da 23-15 önde kapattı. İlk 10 dakikalık bölümde konuk ekibin hiç top kaybı yapmaması takdire şayandı.
 
İkinci çeyreğe üst üste bulduğu üçlüklerle hızlı başlayan takım Zenit’ti. Daha 2 dakika geçmeden farkı 14’e çıkaran konuk ekip Koç Schiller’e molayı aldırdı. Zenit’in şutörlerinin topsuz alandaki cutlarına fazla odaklanıp, toplu oyuncunun savunmasını aksatan Zalgiris’in, ver kaçlarla akıllıca cezalandırılması bu boş üçlüklerin başlıca sebebiydi. Moladan sonra ana planı perdeleme sonrası içeri devrilen uzunlarını değerlendirmek olan ev sahibi ekip, birkaç pozisyondan sayı çıkarsa da devamını getiremedi. Diğer tarafta da maçın başından beri sessiz olan Pangos da devreye girince fark bir türlü kapanmadı. Bu bölümdeki en büyük fark, Zenit kısalarının karar verme aşamasında sorumluluk alırken, Zalgiris’te bu sorumluluğun uzunlara kalmasıydı. Kısalarının doğru tercihleri sayesinde hem ters eşleşmeleri cezalandıran hem de yayın dışından isabetli şutları potaya göndermeye devam eden Zenit oyundaki tüm ipleri elinde tutuyordu. Öyle ki bitime iki buçuk dakika kala tabela 43-29’u gösteriyordu. Son bölümde gidişatı değiştirmek adına tam saha pres yapmaya başlayan ev sahibi, Pangos’un olmadığı bölümde rakibinin oyun planını bozsa da oyunun diğer tarafındaki sıkıntıları devam edince fark yine sabit kaldı. İlk 20 dakikanın sonunda 45-32’lik Zenit üstünlüğü vardı. İlk yarıda ev sahibi adına en büyük problem topu yönlendirecek, sahada liderliği eline alacak bir oyuncuya sahip olmamasıydı. Zenit’in de 13/2’lik asist top kaybı oranı, kısalarının kusursuz oyunun kanıtı niteliğindeydi. Grigonis her ne kadar 3/3 3FG ile 9 sayı atmış olsa da oyun anlamında devamlılığı sağlayamadı.
 
Üçüncü periyoda da adeta ikinci periyodun bir kopyasıyla başlayan Zenit üst üste bulduğu 3 üçlükle farkı bir buçuk dakika içerisinde 20’ye kadar çıkardı (54-34). Pangos’un hem kendi şutunu seçmede hem de doğru oyuncuyu topla buluşturmadaki başarısı bu serinin birincil sebebiydi. Mola dönüşünde de koçun istediği reaksiyonu sahada gösteremeyen ev sahibi potasında üçlükleri görmeye devam etti. Farkın 20’lerde gezmesine Zalgiris agresif bir tepki veremeyince tempo ve mücadele seviyesi iyice
düştü. Fakat son dakikalara doğru konuk ekip rehavete kapılıp oyun planından uzaklaşmaya başlayınca fark, ikinci şans sayılarıyla yavaş yavaş kapanmaya başladı. Zalgiris’in uzun bir aradan sonra asiste üzerinden de bir sayı bulması Koç Pascual’e molayı aldırmaya yetti (63-45). Maç boyunca cross-screenleri çok etkili bir şekilde kullanan Zenit için son dakikalarda KC Rivers’ın üçlük faulü bu hücumlarının en güzel örneğiydi. Uzunlarının high posttan bulduğu basketlerle farkı 20’nin altında tutmayı başaran ev sahibi ekip son çeyreğe 66-51 geride girdi.
 
Son çeyreğe, maçı kazanmak için son şansının ilk dakikalarda bir seri yakalamak olduğunun bilincinde başlayan Zalgiris kısa sürede farkı tek hanelere indirdi. İlk bölümde Gudaitis’i de devreye sokabilmek adına onun alçak posttaki sırtı dönük oyunuyla oyuna yön vermeye çalışan konuk ekip, hücumdaki akıcılığını bu yanlış kararla birlikte kaybetti. Diğer potada Hayes’in ekstra katkısına Lauvergne de çaldığı top sonrası boş smacıyla dahil olunca skor 68-58’e geldi. Rakibi boş atışları kaçırmaya devam ettikçe, soğukkanlılığını koruyan Zalgiris ardından da daha 6. Dakikaya girilmeden farkı tek hanelere kadar çekti.(70-62) Maçın başından beri ilk defa set hücumlarında tıkanan konuk ekip, bu sefer de iyi top paylaşımı sayesinde ısıttığı atıcılarının ekmeğini yemeye başladı. İlk olarak sorumluluğu alan kişi Hollins’ti. Onun ekstra basketleri yüzünden fark bir türlü mental sınırın altına inmedi. Ev sahibi ise iyi yaptığı şeyleri yavaş yavaş hatırlamaya başladı. Hem iç dış dengesini kuran hem de en güvenilir orta mesafecisi Jokubaitis’e istediği fırsatları yaratan ekip, rakibinin ensesinden ayrılmadı. Son 4 dakikaya girilirken skor 76-67 Zenit lehineydi. Moladan sonra Pangos da oyuna girince ilk hücumda, onun asisti üzerinden boş smacı bulmasına rağmen bunu kalan dakikalarda devam ettiremedi. Fakat bu sefer de sahnede Thomas vardı. Hücum süresi bittiği anda topu savurarak inanılması zor bir baskete imza atan oyuncu günün yıldızlarındandı. Momentum tam ev sahibi lehine dönmek üzereyken, çok iyi savunma yaptıkları bir 24 saniyede gelen bu basket maçın kırılma anı oldu diyebiliriz. İki takım da faul hakkını doldurunca karşılıklı faullerden dolayı tempo düşüp, oyuncular saha içi isabeti bulmakta zorluk çekince maç 83-75’lik skorla Zenit’in oldu.
 
Öne Çıkanlar
Zenit: Pangos: 13 sayı, 7 asist, Hollins: 20 sayı, Thomas: 16 sayı, 7 ribaunt, Poythress: 11 sayı, 4 ribaunt(3 hücum ribaundu)

Zalgiris: Grigonis: 18 sayı, Lauvergne: 17 sayı, 8 ribaunt, Rubit: 12 sayı, 4 ribaunt 

Yorumlar Okunma: 831