(Olimpiyat, Avrupa, Dünya) Koçların Milli Takımda başarı oranı (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

(Olimpiyat, Avrupa, Dünya) Koçların Milli Takımda başarı oranı (İlker Yıldız)

25-11-20 12:06
A Erkek Basketbol Milli Takımımızın, FIBA 2022 Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası Elemeleri D Grubu’nda 27 Kasım 2020 Cuma günü saat 19.00'da Hırvatistan ve 29 Kasım 2020 Pazar günü saat 17.00'de Hollanda ile oynayacağı kritik karşılaşmalar öncesinde beklenmeyen olaylar yaşanmıştı. Grubumuzda oynayacağımız bu çok kritik maçlara sadece bir hafta kala Sayın Ufuk Sarıca ile TBF yetkilileri arasında yaşanan fikir ayrılıkları nedeniyle, Sayın Ufuk Sarıca ile yollar ayrılmıştı. Yaşanan bu ani ayrılıktan sonra A Millilerimizde başantrenörlük görevine, kısa süre önce Tofaş’tan ayrılan Sayın Orhun Ene getirildi. Sayın Ene’nin bu kadar kısıtlı bir sürede, gruptan çıkma adına kritik öneme sahip olan iki önemli maçta nasıl bir oyun düzenini ve sonuçlarını sahaya yansıtacağını da hepimiz merakla bekliyoruz. Ama asıl önemli olanın uzun vadede yapılacak olanlar olduğunu da özellikle vurgulamak istiyorum. Sayın Ene’nin bundan sonraki süreçte kesinlikle ve kesinlikle herhangi bir kulüp takımının başında olmadan, sadece A Erkek Milli Takımımızın başında olmasını ve değerli basketbol birikimini ülke basketbolumuz adına projeler üretme adına harcamasını bekliyorum.

Millilerimizde yaşanan antrenör değişikliğinden hemen sonra açıklanan aday kadroda, ligimizde takımlarında ciddi süre ve sorumluluklar alan, hatta takımlarının en önemli parçası konumunda olan birçok oyuncunun aday kadro adına bile tercih edilmediğini görüyoruz. Grup maçlarımızı oynamaya sayılı günler kala millilerimizin aday kadrosuna hala eklenen oyuncuların olduğunu görünce, muhtemeldir ki maçlara daha fazla süre kalmış olsaydı ilk aday kadroya göre birçok yeni eklemelerin de olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

A Erkek Basketbol Milli Takımımızda yaşanan antrenör değişiminden sonra, Sayın Ufuk Sarıca başta olmak üzere millilerimizde geçmişten bugüne görev almış olan bütün başantrenörlerin resmi maçlardaki başarı istatistiklerini hazırlayarak küçük bir değerlendirme yapmayı uygun buldum. Ortaya çıkan sonuç, ülke basketbolumuzun artık gerçeklerle yüzleşmesi gerektiği yönündeydi. Birçok basketbol otoritesi(!) tarafından “Avrupa’nın en iyi üç liginden biriyiz” şeklinde kurulan cümlelerin, karşıdaki muhatabına ülke basketbolunun dünya ölçeğinde çok iyi yerde olduğunu ifade etme yolu olarak kullanıldığını artık hepimiz biliyoruz. Bu cümlelerin aslında ülke basketbolumuzun gerçek durumunu göstermeyen ve retorikten ibaret olan sözler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer ülke basketbolundan bahsetmek istiyorsanız, ilk kuracağınız cümle bol ve pahalı yabancı kadrolarla popülist yaklaşımlarla kurulan takımların oluşturduğu ligimiz değil; A Milli Takımlarımızın resmi turnuvalarda elde ettiği istikrarlı başarılar ve dünya çapında yetiştirdiği büyük oyuncuların sayısıyla ölçüleceğini bilmemiz gerekiyor! 

Son 6 Yılda Yerli Hocalar ile…
2014 yılından itibaren son 6 yılda A Erkek Basketbol Milli Takımımızın başında ülkemizin iki değerli antrenörü olan Sayın Ergin Ataman ve Sayın Ufuk Sarıca yer aldılar. Sayın Ataman’ın 16 resmi maçta; 8 galibiyet, 8 mağlubiyet ve %50 galibiyet yüzdesi ile A Erkek Milli Takımımızın resmi maçlarında görev almış olan 17 başantrenör arasında ancak 8. sırada; Sayın Sarıca’nın ise 25 resmi maçta; 12 galibiyet, 13 mağlubiyet ve %48 galibiyet yüzdesi ile ancak 10. sırada yer aldığını görüyoruz. A Erkek Basketbol Milli Takımımızın geride kalan 400 resmi müsabakasında (resmi müsabakalar olarak; FIBA Dünya Şampiyonası Finalleri ve Elemeleri, FIBA Avrupa Şampiyonası Finalleri ve Elemeleri, Olimpiyat Oyunları Finalleri ve Elemeleri alınmıştır) %50,25 galibiyet yüzdesi varken, son 6 yıldaki galibiyet yüzdemizin ise yalnızca %48,78 olarak gerçekleştiğini de ülke basketbolumuzun durumunu göstermesi açısından önemli bir kriter olarak görmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Geçmiş yıllara nispeten günümüzde ülke basketbolumuzun çok daha başarılı olduğunu dillerine pelesenk etmiş olanların, bu tabloyu inceledikten sonra kendilerini bir kez daha düşünmeye davet ediyorum! Bu başarısız tablo sadece son 6 yılda değil, aslında son 10-20 yıldan beri gelen bir süreci kapsıyor. Her daim söylediğim gibi bunun başlıca sebepleri; yabancı oyuncu transferleri ile günü kurtarma çabası içerisinde olan popüler kültür anlayışından, kulüplerin kötü yönetilmesinden ve altyapıya yani öz kaynaklarımıza gerektiği şekilde önem vermememizden kaynaklıdır. Son dönemde görev alan yerli antrenörlerimizin başarı yüzdelerinin düşük olmasını ellerindeki kadro kalitesinin düşmesine bağlayacak olanlara ise şunları söylemek isterim; ülke basketbolumuzun büyük oyuncular yetiştirememesinde, yıllardır ülke basketbolumuzun içerisinde yer alan değerli antrenörlerimizin de uygulamaları etkili olmuştur şeklinde cevap vermek isterim. Ülke basketbolumuzun yaşadığı bu bunalımlı süreçte ben dahil hepimizin sorumluluğu vardır. Netice itibariyle ülke basketbolumuzun gidişatının çok olumlu yönde olduğunu da maalesef kimse söyleyemez. Kadın Milli Takımımızın son Sırbistan mağlubiyeti ile birlikte, 15 yıl sonra Avrupa Şampiyonası Finallerine katılamama durumunun ciddi bir şekilde belirmesinden sonra, A Erkek Basketbol Milli Takımımızın da aynı olumsuzlukla karşı karşıya kalma durumu yaşaması bile ülke basketbolumuzun geleceği hakkında önemli uyarılar barındırdığını bilmem söylemeye gerek var mı?  

Zirvede Eskiler Var
A Erkek Basketbol Milli Takımımızın başında galibiyet yüzdesi olarak zirvede; geçmişte ülkemizin en önemli basketbol ekollerin başında gelen TED Ankara Koleji’nin efsane isimlerinden rahmetli Rüştü Yüce var (%66,67 galibiyet yüzdesi ile). Rahmetli Rüştü Yüce’nin sadece 9 resmi maçta görev aldığını da belirtmemiz gerekiyor. İkinci sırada ise Fransa’da 1999 yılında gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda genç oyunculardan kurulu milli takımımız ile çok önemli işlere imza atan ve nedense milli takım antrenörü olarak çok kısa süre kendisinden ülke olarak istifade imkânı bulduğumuz Erman Kunter geliyor (%63,16). Üçüncü sırada ise elindeki çok üst düzey kadrolara rağmen, kendi evimizde elde ettiğimiz Dünya Şampiyonasındaki ikincilik dışında hiçbir önemli başarısı olmayan Bogdan Tanjevic geliyor (%62,90). Bogdan Tanjevic aynı zamanda aşağıdaki tabloda yer alan kriterlere göre A Milli Takımımız ile 62 maçla en çok resmi maça çıkan başantrenör konumunda. Daha sonra başarı sıralamasında sırasıyla rahmetli Samim Göreç ve Sayın Aydın Örs geliyor.

Ülke Basketbolumuza Yabancı Kalan Antrenörlerimiz!
Türkiye Erkekler Basketbol Süper Ligi (BSL) başta olmak üzere profesyonel liglerimizde geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen "Yabancı Antrenör Kriterleri"nin bir benzerinin, yabancı oyuncular açısından getirilmemiş olması ise bana çok garip geliyor! "Yabancı Antrenör Kriterleri"nin getirilmesindeki en önemli amaçlardan biri, Türk antrenörlerin korunması ve ülke basketbolumuzda birçok değerli antrenörün kendini göstermesine imkân sağlanmasıydı. Böylece yerli antrenörlerimizin de ülkemizde görev alan birçok yabancı antrenör kadar nitelikli olduklarını göstermelerine fırsat verilmiş olunacaktı. Ancak ne gariptir ki benzer hassasiyet yerli oyuncularımız konusunda yeterince gösterilmemektedir. Oysa benim gibi birçok basketbolseverin yerli antrenörlerimizden beklentisi, kendilerine verilen önemin bir benzerini kendileri tarafından yerli oyuncularımıza da verilmesiydi. Ama maalesef bu beklentilerimizin hemen hemen hiçbirinin gerçekleşmediğini üzülerek söylemeliyim.

"Yabancı Antrenör Kriterleri" getirildikten sonra liglerimizde başantrenörlük fırsatı yakalayan birçok yerli antrenörümüzün, “genç yerli oyuncuların formayı yabancı oyunculardan kapması gerektiği” şeklinde demeçler verdiklerine üzülerek şahit oluyoruz. Bu demeçleri veren değerli yerli antrenörlerimize sormak gerekiyor; "Yabancı Antrenör Kriterleri" getirilmeseydi acaba sizler TBSL ve TBL seviyesinde başantrenörlük fırsatını bulabilecek miydiniz?

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmeyeceğim ki, yerli antrenörlerimizin birçoğu maalesef yerli oyuncu oynatma konusundaki hassasiyetlerinin, yabancı antrenörlerin göstermiş oldukları hassasiyetten çok da farkları olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Euroelague olsun, BCL olsun, EuroCup olsun hangi seviyede olursa olsun eğer bir antrenör gerçekten yerli oyuncularımızı oynatmak ister ve bu sayede de kendisini ülke basketbolumuza katkı sunma adına sorumlu hissederse, rahatlıkla yerli oyuncularımızdan her seviyede oynayan oyuncumuzun olması adına imkanlar da sağlanacağına inanıyorum. Sayın Selçuk Ernak'ın her gittiği takımda muhakkak birkaç yerli oyuncuya takımında yer açması ve onları Türk basketboluna kazandırmasını keyifle izlerken; genç antrenörlerimizden Sayın Can Sevim’in, Akif Egemen Güven ve Sina Sağlam’ı tekrardan ülke basketbolumuza kazandırma çabası içerisinde olurken; ligimizdeki birkaç yabancı koçtan biri olan Nenad Markovic Zoric’in birçok yerli antrenöre göre yerli oyuncularına korkusuzca şans verirken, yerli antrenörlerimizin birçoğunun Türk oyuncularımıza yabancı kalmalarını hayretle ve üzüntüyle izliyorum.

Sayın Orhun Ene’ye, bir antrenör olarak ülke basketbolumuzun en önemli görevlerinin başında gelen ve ikinci kez bulunacağı A Erkek Basketbol Milli Takımımızın başantrenörlüğü görevinde başarılar diliyorum.  

 

A ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN BAŞANTRENÖRLERİNİN RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ (1936-2020)
S
ANTRENÖR
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
GALİBİYET
YÜZDESİ
1
Rüştü Yüce
1979 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Türkiye (İstanbul)
4
4
0
360
223
137
Grup 1.si
66,67%
1979 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Yunanistan (Selanik)
5
2
3
358
379
-21
Grup 4.sü
GENEL TOPLAM:
9
6
3
718
602
116
-
2
Erman Kunter
1999 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
8
2
774
658
116
Grup 2.si
63,16%
1999 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Fransa (Antibes, Le Mans ve Paris)
9
4
5
563
603
-40
8.
GENEL TOPLAM:
19
12
7
1337
1261
76
-
3
Bogdan Tanjevic
2005 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
6
0
465
363
102
Grup 1.si
62,90%
2005 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Sırbistan ve Karadağ (Podgorica ve Vrsac)
4
1
3
293
322
-29
9.
2006 Dünya Şampiyonası Finalleri
Japonya (Hamamatsu ve Saitama)
9
6
3
669
673
-4
6.
2007 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İspanya (Mallorca ve Madrid)
6
1
5
388
472
-84
11.
2009 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
6
0
487
407
80
Grup 1.si
2009 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Polonya (Weoclaw, Lodz ve Katowice)
9
5
4
672
649
23
8.
2010 Dünya Şampiyonası Finalleri
Türkiye (Ankara ve İstanbul)
9
8
1
730
593
137
Gümüş Madalya (2.)
2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
8
5
3
617
568
49
Grup 2.si
2013 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Slovenya (Koper)
5
1
4
355
398
-43
17.
GENEL TOPLAM:
62
39
23
4676
4445
231
-
4
Samim Göreç
1949 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Mısır (Kahire)
6
3
3
247
256
-9
4.
60,98%
1951 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Fransa (Paris)
9
6
3
432
357
75
6.
1955 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Macaristan (Budapeşte)
9
5
4
611
515
96
11.
1957 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Bulgaristan (Sofya)
10
8
2
704
556
148
9.
1959 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye (İstanbul)
7
3
4
397
426
-29
12.
GENEL TOPLAM:
41
25
16
2391
2110
281
-
5
Aydın Örs
2001 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye (Ankara ve İstanbul)
6
4
2
461
473
-12
Gümüş Madalya (2.)
60,71%
2002 Dünya Şampiyonası Finalleri
ABD (Indianapolis)
8
4
4
681
681
0
9.
2003 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
7
3
810
733
77
Grup 2.si
2003 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İsveç (Boras)
4
2
2
298
296
2
12.
GENEL TOPLAM:
28
17
11
2250
2183
67
-
6
Ercüment Sunter
1997 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
10
7
3
732
671
61
Grup 2.si
52,63%
1997 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İspanya (Gerona ve Barcelona)
9
3
6
637
699
-62
8.
GENEL TOPLAM:
19
10
9
1369
1370
-1
-
7
Mehmet Baturalp
1969 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Macaristan (Budapeşte)
4
2
2
276
271
5
Grup 3.sü
50,00%
1971 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Türkiye (Ankara)
4
3
1
317
283
34
Grup 2.si
1971 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya (Boblingen ve Essen)
7
1
6
476
582
-106
12.
1972 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Hollanda (Heerlen)
4
2
2
387
308
79
Grup 3.sü
1973 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Macaristan (Szombathely)
7
6
1
617
528
89
Grup 2.si
1973 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Avusturya/Macaristan
3
0
3
204
222
-18
Grup 4.sü
1973 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İspanya (Badalona ve Barcelona)
7
2
5
490
558
-68
8.
1975 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Yugoslavya (Split ve Belgrad)
7
3
4
509
571
-62
9.
1980 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
İsviçre (Neuchatel)
4
3
1
349
318
31
Grup 3.sü
1991 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Almanya (Osnabrück)
4
2
2
349
300
49
Grup 3.sü
1993 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
İsviçre (Neuchatel)
6
5
1
534
397
137
Grup 2.si
1993 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Deplasmanlı
3
1
2
243
262
-19
-
GENEL TOPLAM:
60
30
30
4751
4600
151
-
8
Ergin Ataman
2014 Dünya Şampiyonası Finalleri
İspanya (Bilbao ve Barcelona)
7
4
3
491
509
-18
8.
50,00%
2015 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya, Fransa, Hırvatistan, Letonya
6
3
3
482
535
-53
14.
2016 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Filipinler (Manila)
3
1
2
200
214
-14
2. Tur
GENEL TOPLAM:
16
8
8
1173
1258
-85
-
9
Eliot Van Zant
1952 Olimpiyat Oyunları Finalleri
Finlandiya (Helsinki)
4
2
2
191
191
0
Grup 3.sü
50,00%
GENEL TOPLAM:
4
2
2
191
191
0
-
10
Ufuk Sarıca
2017 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye, Finlandiya, İsrail, Romanya
6
2
4
444
453
-9
14.
48,00%
2019 Dünya Kupası Elemeleri 1.Tur
Deplasmanlı
6
4
2
437
389
48
Grup 1.si
2019 Dünya Kupası Elemeleri 2.Tur
Deplasmanlı
6
4
2
437
416
21
Finallere kaldık
2019 Dünya Kupası Finalleri
Çin
5
2
3
434
427
7
22.
2022 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
2
0
2
145
159
-14
-
GENEL TOPLAM:
25
12
13
1897
1844
53
-
11
Aydan Siyavuş
1977 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Finlandiya (Helsinki)
5
1
4
394
444
-50
Grup 6.sı
39,58%
1983 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Portekiz (Operta)
5
2
3
328
356
-28
Grup 4.sü
1983 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Portekiz (Lizbon)
4
2
2
352
365
-13
Grup 5.si
1984 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Fransa (Le Mans)
3
1
2
231
262
-31
Grup 3.sü
1985 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
İsveç (Linköping)
5
2
3
349
368
-19
Grup 5.si
1986 Dünya Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
2
4
402
465
-63
Grup 3.sü
1987 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Belçika (Liege)
5
2
3
328
343
-15
Grup 3.sü
1987 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Belçika (Antwerp)
4
0
4
303
337
-34
Grup 8.si
1989 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Türkiye (İstanbul)
3
1
2
252
242
10
Grup 3.sü
1992 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
İspanya (Bilboa)
5
3
2
389
342
47
Grup 3.sü
1993 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Deplasmanlı
3
3
0
241
222
19
Grup 1.si
GENEL TOPLAM:
48
19
29
3569
3746
-177
-
12
Çetin Yılmaz
1995 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1.Tur
Deplasmanlı
3
1
2
248
243
5
Grup 3.sü
38,46%
1995 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2.Tur
Bulgaristan (Sofya)
4
3
1
316
309
7
Grup 2.si
1995 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Yunanistan (Atina)
6
1
5
462
539
-77
13.
GENEL TOPLAM:
13
5
8
1026
1091
-65
-
13
Orhun Ene
2011 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Litvanya (Panevezys ve Vilnius)
8
3
5
583
542
41
11.
37,50%
GENEL TOPLAM:
8
3
5
583
542
41
-
14
Önder Selen
1981 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1. Tur
Türkiye (İstanbul)
5
3
2
398
392
6
Grup 3.sü
35,00%
1981 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 2. Tur
Türkiye (İstanbul)
3
2
1
215
198
17
Grup 4.sü
1981 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Çekoslavakya (Havirov ve Prag)
8
1
7
533
657
-124
11.
1988 Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Hollanda (Arnhem)
4
1
3
329
333
-4
Grup 4.sü
GENEL TOPLAM:
20
7
13
1475
1580
-105
-
15
Nur Germen
1993 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Almanya (Berlin)
6
2
4
403
465
-62
11.
22,22%
1995 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 1.Tur
Deplasmanlı
3
0
3
226
257
-31
-
GENEL TOPLAM:
9
2
7
629
722
-93
-
16
Yalçın Granit
1961 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Yugoslavya (Belgrad)
8
3
5
464
475
-11
10.
23,53%
1963 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Polonya (Weoclaw)
9
1
8
532
641
-109
15.
GENEL TOPLAM:
17
4
13
996
1116
-120
-
17
Rupen Semerciyan
1936 Olimpiyat Oyunları Finalleri
Almanya (Berlin)
2
0
2
39
63
-24
Grup 3.sü
0,00%
GENEL TOPLAM:
2
0
2
39
63
-24
-
 
A ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN RESMİ MAÇ GENEL TOPLAMI:
400
201
199
29070
28724
346
-
50,25%
A ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN RESMİ MAÇ GENEL ORTALAMASI:
50,25%
49,75%
72,68
71,81
-
-
Açıklamalar:
1) İstatistikler, FIBA resmî sitesi ve TBF "Türkiye Basketbol Tarihi" kitabından alınmıştır.
2) Yukarıdaki tabloda belirtilen resmi turnuvalar olarak; FIBA Dünya Şampiyonası Finalleri ve Elemeleri, FIBA Avrupa Şampiyonası Finalleri ve Elemeleri, Olimpiyat Oyunları Finalleri ve Elemeleri alınmıştır.
3) Tablodaki sıralama, A Erkek Basketbol Milli Takımımızda resmi turnuvalarda görev almış olan başantrenörlerin galibiyet yüzdesine göre yapılmıştır.
4) O.M: Oynanan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

Yorumlar Okunma: 2463