TBL'de elini taşın altına sokan gençler (Ece Ergez) - BasketFaul.com

TBL'de elini taşın altına sokan gençler (Ece Ergez)

23-11-20 21:44

Şu ana kadar oynanan maçlarda öne çıkan genç oyuncuları derledim. Kimi takımının en kritik maçta x faktörü olup maçı kazandırdı, kimi sahada olduğu sürece sorumluluktan kaçırmadı ve eksiklikleri hissettirmedi. Daha önceki yıllarda da TBL’de mücadele eden gençlere şimdi baktığımızda üstüne koyup kendilerini daha çok geliştirdikleri de görüyoruz. Bu da her fırsatta birbirimize söylediğimiz sorumluluk almakla doğru orantılı olsa gerek…


Önümüzdeki haftalarda ayrı ayrı değineceğimi hatırlatarak yazıyı bu yüzden çok da uzatmadan hazırladığımı belirtmek isterim.

Ata Kahraman – Bornova Belediyesi
Bu sene çok farklı bir Ata izlediğimizi söyleyebiliriz. 29 dakika saha kalıp 20 sayıyla karşılaşmayı tamamladığı sezonun ilk karşılaşması olan Samsun maçında bunu bize göstermeye başladı ve Bornova’nın hücumdaki en büyük silahlarından biri oldu. Bahçeşehir BGL takımını tek başına sırtladığı 2017-18 sezonlardan sonra şimdi de TBL gibi sert ve mücadeleci bir ligde bunu sürdürmeyi başardı
TBL Federasyon Kupası dahil bu sezon toplamda 9 maça çıkan Ata, 14,44 sayı ortalamasıyla oynuyor.
12/13 – SA, 32/50 – 2 SAYI, 18/45 – 3 SAYI, 3,56 – RİB ORT, 3,00 – AS ORT, 1,67 - TÇ

KOÇUN GÖRÜŞÜ (Faruk Beşok): Geçen seneki gelişimini özellikle hücum tarafında bu sezonda da üstüne koyarak devam ettiriyor. Sorumluluğu arttıkça daha güvenli oynamaya başladı, fiziksel eksikliğini oyunun savunma tarafındaki eksilerini ve maç içerisindeki konsantrasyon süresini arttırması durumunda ilerde BSL'de süre alabilecek kapasiteye gelebileceğine inanıyorum.

Emre Tanışan – Budo Gemlik
Genç bir uzunun TBL’de kendine yer bulması çok da kolay olmasa gerek. Çünkü her takım en sert, en sizelı yabancı tercihini bu bölge için yapıyor. Onlarla genç bir uzun ne kadar mücadele edebilir diye biz düşüneduralım, 99’lu Emre Tanışan bunu yapabileceğini bizlere gösteriyor. TOFAŞ’tan kiralık olan Gemlik’e gelen Emre'nin, takımına en az Berkan kadar gelişim gösterek döneceğini tahmin ediyoruz
Geçtiğimiz sezonu Balıkesir’de çok verimli geçiremeyen Emre bu sezona Gemlik’te double-double ile başladı. Özellikle Merkezefendi’deki performansıyla hem maçı çevirdi, hem de herkese bu sezon farklı bir Emre izleteceğini göstermiş oldu.
TBL Federasyon Kupası dahil bu sezon toplamda 7 maça çıkan Emre, 10,57 sayı ortalamasıyla oynuyor.
16/16 – SA, 11/26 – 2 SAYI, 12/27 – 3 SAYI, 6.00 – RIB ORT, 0.14 - BL

KOÇUN GÖRÜŞÜ (Fatih Elbaş): 1999 jenerasyonunun önemli oyuncularindan biri olan Emre, Türk Basketbolu'ndaki 4 numara pozisyonunu doldurabilecek potansiyelli bir oyuncu. Şut ve ribaund ozellikleri ile ön plana çıkıyor. Penetre, pas ve müdafaa özelliklerini geliştirebilirse BSL'de yer bulma sansi var. TBL gibi sert bir organizasyonda sezona iyi bir baslangıç yaptı. Performansını istikrarli bir şekilde koruyabilir ve eksikleri üzerine gidebilirse fark yaratan bir oyuncu olmaya devam eder. Ondan beklentimiz oldukça yüksek, sadece fiziksel olarak değil mental olarakda gelişim göstermesi için gereken çalışmaları yapıyoruz.


Mertcan Solkol – Mamak Belediyesi

Her sene üstüne biraz daha koyarak ilerleyen Mertcan’ı izlemek şüphesiz herkese keyif veriyordur. Petkim ve Balıkesir formaları giydiği zamanda da hırs ve mücadelesini yansıtan Mertcan, Mamak’ta sezona iki hafta geç başlasalar da performansının daha ileriye gittiğini söyleyebiliriz. Şu an Mamak’ta alınan galibiyetlerin mimarlarının başında geliyor.
Sezondaki eksik maçlarını tamamlayan Mamak ile şu ana kadar 9 maça çıkan Mertcan, 7.56 sayı ortalamasıyla oynuyor.
58.33 – SA, 20/33 – 2 SAYI, 7/26 – 3 SAYI, 3.11 – RİB ORT, 0,78 – BL ORT

KOÇUN GÖRÜŞÜ (Murat Dikmen): Hücum olarak çok etkili bir oyuncu, açık sahada da çok etkili ve hızlı. Fast break bitirişleri çok güçlü. Atletizm olarak üst düzeyde. Şutunu geliştirdiği takdirde bir üst seviye oynayacak potansiyele sahip. Atletik özellikleri sayesinde savunmaya çok enerji katıyor.

Oğulcan Baykan – Konyaspor
Yabancısız Konyaspor bu sert ve çekişmeli ligdede inanılmaz galibiyetler alırken bunda kuşkusuz Oğulcan'ın da rolü büyük. Elbette Konya, Kaan Sarıaslan ve Erkin Şenel gibi BSL tecrübesine sahip potansiyelli gençlere, Hazer Avcı gibi tecrübeli bir oyuncuya da sahip. Ancak Oğulcan için biraz ayrı bir parantez açabiliriz. Sahaya koyduğu enerjisiyle her rakibe kafa tutabildiğini gösteren Oğulcan için bu sezon kendisinin de dediği gibi bir sıçrama sezonu oluyor.
“Süre almaya, sahada kalmaya, özgüvene, topla yaratıcı olmaya ihtiyacım var. Benim için sıçrama sezonu olabilir. Bunun gerçekleşeceğine inanıyorum” demişti. Hedefine emin adımlarla ilerdiğini görebiliyoruz.
TBL Federasyon Kupası dahil bu sezon toplamda 9 maça çıkan Oğulcan, 17 sayı ortalamasıyla oynuyor.
34/40 – SA, 37/70 – 2 SAYI, 15/36 – 3 SAYI, 5.33 – RİB ORT, 1,89 – TÇ, 3,89 – AS ORT

KOÇUN GÖRÜŞÜ (Cengiz Karadağ): Oğulcan Baykan son yıllardaki Türk Basketbolu'nun en yetenekli genç oyuncularından biri. Bu sezonki en büyük şansı aldığı süreleri. Takım içindeki rolünü çok iyi etüt ederek her antrenmanda en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyor.Birkaç noktada eksikleri var kendisiyle sürekli birebir konuşarak bunları paylaşıyorum.O da bunların üzerine ivedi bir şekilde duruyor. Bunlar çok zor bir şekilde taşınacak eksiklikler değil. Bu sezon bu eksikliklerin üzerinde giderse bence Türk Basketbolu'na uzun yıllar en üst seviyede katkı verecek bir oyuncu haline gelecektir.

Semih Say – Sigortam.net
Anadolu Efes altyapısında yetişen Semih, geçtiğimiz sezon BSL’de mücadele den İTÜ Basket de oynamıştı. Geçen sezon takım için kötü bir sezon olsa da Semih, ABD dönüşü kendini ne kadar geliştirdiğini göstermişti. Bu sezon da kaldığı yerden devam eden Semih, yukarılara çıkmaya şüphesiz devam edecektir. Takımda daha fazla süre ve sorumluluğu olmaya başlayan Semih'in bunun karşılığını verdiğini, maç kazandıran basketlerinden görebiliyoruz.
Takımıyla TBL Federasyon Kupası dahil şu ana kadar 12 maça çıkan Semih, 7.25 sayı ortalamasıyla oynuyor.
16/28 – SA, 28/58 – 2 SAYI, 5/18 – 3 SAYI, 3,58 – RIB ORT, 1,50 – AS ORT

KOÇUN GÖRÜŞÜ (Andaç Yapıcıer):
Fiziksel olarak çok kuvvetli, atlet, topsuz oyunda çok yetenekli, 1-2-3 pozisyonlarını oynayabilen, her iki elini kullanan, toplu oyunda yaratıcı, uzun ve kısa savunmasında başarılı, gelişime çok açık bir oyuncu.


Umut Geçen – Manisa BBSK
Geçtiğimiz sezon istediği süreleri alamayan Umut, bu sezon gerçek performansını göstermeye başladı.
Sezon başını Hall’den yoksun geçiren Manisa’da sahada tüm gücüyle mücadele ederek onun eksikliği en az hissettirmeye çalıştığını ve dikkat çekmeye başladığını da söyleyebiliriz. Kadrosunda tecrübeli oyuncu Recep Doğrusöz’ün de olmasının elbette o dönemde etkisi yadsınamaz ama Umut’un bu sezona iyi başladığını da rahat söyleyebiliriz. Bunu da bizlere Federasyon Kupası’ndaki son saniye basketiyle göstermeye başladı. Son olarak Kaan’la yaptıkları ikili oyunların da altını çizebiliriz. Kaan da Manisa’nın sezona iyi başlayan oyuncularından, Umut doğru yerde pası onunla buluşturmasıyla skora asist üzerinden de ciddi katkı veriyor.
TBL Federasyon Kupası maçları dahil bu sezon şu ana kadar 9 maça çıkan Umut 8 sayı ortalamasıyla oynuyor.
21/25 – SA, 18/41 – 2 SAYI, 5/21 – 3 SAYI , 3,22 – AS ORT, 1,56 – TÇ

KOÇUN GÖRÜŞÜ (Ceyhun Cabadak): Umut Geçen ismi geçtiğinde aklıma gelen şeyler, onu ikinci kez takımıza dahil etme sebeplerimiz aslında..Enerji!!! Mücadele, geri adım atmamak, takım için her şeyini ortaya koymak, zor anlarda sorumluluk almak. Elbette hem fiziksel olarak hem oyun anlamında geliştirmesi gereken yönleri var Fakat bu sezon başından itibaren çalıştığı gibi devam ederse üstüne koyacağına eminim.


Yorumlar Okunma: 2556