TBF gençleri yalnız bırakma (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

TBF gençleri yalnız bırakma (Hayri Pekergin)

23-11-20 00:40

SARS Covid-19 salgın hastalığının belki de en kötü günleri yaşıyoruz.


Dünyada ve ülkemizde hastalığa yakalananların sayısı yeniden yüksek seviyelere ulaşıyor. 

Ülkeler, yönetimler istemese de ekonomik hayat üzerinde olumsuz etkileri olan kısıtlamaları az ya da çok uygulamaya başlıyor. 

Gelişmiş, gelişmekte olan veya az gelişmiş fark etmeksizin, tüm ülkeler bu salgın ve sonuçlarından etkileniyor. 

Turizm, seyahat, eğlence ve yeme içmeden kişisel bakıma kadar tüm hizmet sektörü, sanayi, ticaret, perakende, eğitim kısacası neredeyse tüm sektörler salgın ve alınan önlemlerin baskısı altında. 

Profesyonel ve amatör sporlar bu konuda bir istisna değil.

Bu sporlar arasında basketbol, özellikle yaş gruplarına yönelik altyapı ve spor okulu faaliyetleri kısıtlamalardan, önlemlerden olumsuz anlamda büyük etki görmüş durumda.   

 
******

UNICEF’in 2019 rakamlarına göre 10-19 yaş grubu dünya nüfusunun % 16 bölümünü oluşturuyor. 

Covid-19 Salgını ve yaşanan kapanmalar, alınan kısıtlayıcı önlemler diğerleri gibi bu çocuk ve gençlerin hayatlarını örneği görülmemiş şekilde etkiliyor. 

Yetişkinler her zaman farkında olmasa da gençler bütün bu olumsuz gelişmeler karşısında stres, endişe ve çaresizlik duyguları yaşıyor. 

Üstelik Çin ve ABD’de yapılan araştırmalar bu tür duygusal travmaların gençler üzerindeki etkilerinin çok daha uzun süreli olabileceğini gösteriyor.

Yaş, eğitim durumu, ailenin ve çevrenin sosyo ekonomik seviyesi, ya da (kendi ya da yakınları) hastalığa yakalanması gibi faktörler gençlerin olumsuzluklardan etkilenme derecesini belirliyor. 

Artan ısrarcılık, dışarı çıkmayı ret etme, bilgisayar ve elektronik oyun bağımlılığı, aile bireylerine yönelik artan ilgi isteği çocuklarda sık karşılaşılan olumsuz etkiler arasında. 

Gençler ise eğitim hayatlarının olumsuz etkilenmesi, gelecek ile ilgili belirsizlikler, sosyal çevre ve statülerini kaybetme stresleri ile başa çıkmaya çalışıyor. 

Basketbol ve TBF açısından baktığımızda, yukarıda yalnızca pek azı yer alan, sporcu gençleri etkileyen olumsuzluklar karşısında aşağıdaki soruların sorulması gerekiyor;

Basketbol sporu ile ilgilenen çocuklar ve gençler için TBF tarafından neler yapılabilir?


*****

Salgının ikinci kez zirve yaptığı bu günlerde erkeklerde ING Süper Lig ve TBL faaliyetlerini sürdürürken kadınlarda Herbalife Nutrition KBSL maçları devam ediyor. 

Kadın basketbolunun 2 numaralı ligi ise önceki hafta oynanan ve adeta adı  “TKBL Korona Kupası” olarak değiştirilse daha doğru olacak kupa organizasyonu ardından, ilk elenenlerden şampiyon olan takıma kadar istisnasız tedavi ve karantina süreçleri ile yüz yüze.

Fanus sisteminde oynanan TKBL Federasyon Kupası sonrası katılan takımları hızla etkisi altına alan salgın hastalık, TBF tarafından alınan ve denetlenen önlemlerin etkisiz kalması, yine fanus sisteminde yapılması düşünülen BGL organizasyonunu riske atmış durumda.

Deplasmanlı liglerde yer alan kulüpler ve deplasmanlı liglerde olmasa da basketbola yatırım yapan kulüplerde genç basketbolcular genelde düşük yoğunluklu idman faaliyetleri sürdürüyor.  

Spor okulları zor koşullar altında geçmişe göre oldukça az sayıda sporcuya yönelik faaliyetlerini sürdürme çabasında.  
Bu saydığım oluşumlarda TBF Sağlık Kurulu tarafından açıklanan önlemlerin uygulanması gerekiyor.

TBF öncelikle faaliyeti devam eden altyapı oluşumlarında bu önlemlerin uygulanıp uygulanmadığını denetlemeli.


******

Kulüplerde yapılan çalışmaları yeterli görmeyen bazı erkek ve kadın altyapı oyuncuları bireysel teknik gelişim antrenmanlarına yöneliyor. 

Şu anda resmi ya da fiili şekilde işsiz konumda olan pek çok antrenör için de gelir elde etme olanağı sağlayan bu tür bireysel antrenmanlarda belirlenen sağlık önlemlerinin ne kadar uygulandığı kontrol altına alınmalı. 

Bunlara karşı elbette TBF’nin denetleme yapmak için yeteri kadar (insan ve para) kaynağa sahip olmadığı söylenebilir. 

O zaman TBF TV’de bir kanal açarsınız. 

Bu konularda sporcuları, kulüpleri, bireysel antrenman oluşumlarını, spor okullarını eğitici klipler çeker ve izlenmesini sağlarsınız. 


*******

Bu zor dönemde genç basketbolculara verilebilecek en büyük desteklerden biri onlara umut vermek.

Bunun için, altyapı hayatı sınırlı bir süreye sahip genç sporcuların kaybedilen zamanlarının telafisine yönelik planlamalar yapılmalı ve bunlar genç basketbolcular ile paylaşılmalı. 

Geçtiğimiz hafta Necip Kapanlı’nın gündeme getirdiği Yaz Ligi ve buna uygun yönetsel düzenlemeler gibi planlar oluşturularak gençler ile paylaşılmalı. 

Altyapının basketbola salonlara dönüşü konusunda aşıya erişim gibi, okulların yüz yüze eğitime geçmesi gibi çeşitli koşullara bağlı alternatif senaryolar oluşturulmalı ve gençler ile paylaşılmalı.  


******

U18 Kategorisi ile sona erecek altyapı yaşları konusunda TBF olarak mutlaka aksiyon alınmalı. 

Biliyorsunuz BGL kapsamı sınırlı. 

Mutlaka genele yönelik anlamlı projeler üretilmeli. 

U19, U17,U15 ligleri düzenlenerek kaybedilen aylar, maç sayıları, deneyim olanaklarını telafi için planlama çalışmaları yapılmalı ve bunlar gençlere moral vermek için açıklıkla ilan edilmeli. 

Üstelik bu tür planlamalar salgın sonrası en az iki sezon devam etmeli. 

Bu ve buna benzer konularda kulüpler ile istişare ve danışma mekanizmaları hızlı şekilde hayata geçirilerek U19, U17, U15 liglerine katılabilecek kulüp ve sporcu sayıları hakkında anketler düzenlenmeli. 

Hedef kitle niteliğinde olan kulüplere bilgilendirme yapılmalı. 

Buradan gelecek geri bildirimlere göre bu kategorilerin hangi şehirlerde uygulanacağı, basketbolda elit seviyeye, milli takımlara oyuncu veren ama küçük yerleşim birimlerinde yer alan kulüplerin hangi seviye ve organizasyonda bu sistemlere dâhil edileceği çalışılmalı. 

Bu şekilde gerek ekonomik gerek tesis anlamında ihtiyaç duyulacak kaynak miktarları ön görülerek bu kaynakların sağlanması ve finanse edilmesi konusunda çalışmalar yapılmalı.

Bu çalışmalar yapılan planlamalar gençler ile paylaşılmalı. 

TBF TV gençlere yönelik yayınlar yapmalı. 

Beslenmeden pandemi döneminde sporcu psikolojisine, bireysel teknik çalışmalardan teorik bilgilere kadar TBF TV üzerinden verilebilecek pek çok destek var. 


******

Bunları yapmak, düşünmek, hayata geçirmek, finanse etmek TBF gibi bir kuruluş için zor olmamalı. 

Hele söz konusu gençlerin geleceği ise.

Hayat geçip gidiyor. 

Gençler çok değerli zamanları, deneyim fırsatlarını kaybediyor. 

En önemlisi umutlar kaybediliyor. 

TBF gençlerin yanında olduğunu göstermeli.

twitter: @hayripekergin 
 

Yorumlar Okunma: 5766