Draftın kazanan ve kaybedeni - BasketFaul.com

Draftın kazanan ve kaybedeni

22-11-20 09:15
Tüm basketbolseverler biliyorlar ki bu sene Covid-19 nedeniyle NBA sezonu oldukça uzadı ve play-off’ların tamamlanması Ekim ortasını buldu. NBA yönetiminin basketbolun bütün paydaşlarıyla yaptığı toplantılar neticesinde, ideal fikstür olarak yeni sezonun 22 Aralık’ta başlaması ve 72 maçla oynanması kararı alındı. Bu doğal olarak tüm takvimin yerinden oynaması anlamına geliyor. Draft’in kaymasıyla da transfer sezonu iyice daraldı. Nitekim, son birkaç günde yaşananlar, takım değiştiren 10’larca sporcu, kadroların yeni baştan oluşmasına neden oluyor.

Kısa bir değerlendirme ile, transferlerden ayrı olarak, son draft’le sınırlı kalmak üzere, kazançlı çıkan ve göreli olarak yanlış hamleler yapan takımlarla ilgili görüşlerimizi paylaşmak istedik. Hemen belirtelim, bu görüşlerin objektif olma olasılığı neredeyse yok! Sempati duyduğumuz takım ve oyuncular, hayal kırıklıkları, baş antrenörlerin basketbol anlayışı, sisteme uygun olan veya olmayan oyuncuların seçimi gibi faktörler ister istemez tespitlerimizi yanlı ve duygusal yapıyor.

KAZANANLAR
NEW YORK KNICKS: Kısalarının rotasyonunda çok büyük bir kargaşa yaşayan New York ilk sıralardan yetenekli bir guard seçebilirdi, ama Genel Müdür Scott Perry ve teknik kadro 8. sırada ülkenin en iyi oyuncusu seçilen Obi Toppin’i renklerine bağladı. Doğma-büyüme New York’lu olan Toppin smaçlarıyla Madison Square Garden’ı ayağa kaldırabilir. Doğrudan ilk beş’te kendisine yer bulabileceğine inanıyoruz. 25. sıradaki seçim Immanuel Quickley ise bizce Kentucky Üni’den takım arkadaşı ve kendisinden önce seçilen Maxey’e göre daha kapasiteli ve potansiyeli daha yüksek.

BOSTON CELTICS: Vanderbilt Üni’den Aaron Nesmith belki de draftteki en iyi şutördü. Pek tanınmıyor, çünkü sakatlık nedeniyle çok az maça çıkabildi. Fazla hareketli değil ama boş kaldığında müthiş bir yüzde ile şut sokuyor. Hemen katkı vermeye başlayabilir. Pac-12 Konferansında yılın oyuncusu seçilen guard Payton Prichard’ı 26. sırada bulmak hoş bir sürpriz oldu, Brad Stevens’ın saha içindeki gözü-kulağı olacaktır. Celtics daha sonra 47. sırada Israil’den Yam Madar ile devam etti.

MIAMI HEAT: Çok beğendiğimiz bir oyuncu olan Memphisli power forvet Precious Achiuwa 20 numaradan Miami’ye gitti. Draft’in gizli cevherlerinden biriydi, Heat onu keşfetmekte gecikmedi. Bam Adebayo ve Miami’nin genç kadrosuna adapte olmakta zorluk çekmeyecektir.

SACRAMENTO KINGS: Yönetim ve sporcu kadrosunu yeni baştan oluşturmakta kararlı gözüken Kings, 12 numaradan Iowa State oyun kurucusu Tyrese Halibuton’ı seçerek çok büyük iş başardı. Daha sonra da ikinci tur’da; Missisippi State’den Robert Woodard’ı (No:40) ve Texas Tech’den Jahmius Ramsey’i (No:43) seçerek nokta atışlarına devam ettiler, ki bu son iki oyuncu da rahatlıkla ilk turda gidebilirlerdi. Bu seçimler onlara, kadrolarında düşünmedikleri oyuncularla vedalaşma esnekliğini de verecektir.

KAYBEDENLER
PHOENIX SUNS: Draft’te ne yapıyorlardı Allah aşkına? Chris Paul transferi nedeniyle kadrolarında ciddi boşluklar oluşmuştu ve buna karşın kalabalık uzunlarına 10 numarada bir forvet daha eklediler; Jalen Smith. En iyimser yaklaşımla Smith, şimdilik, Deandre Ayton’un yedeği olabilir.  Halbuki üçlükçü ve savunmacı Vassell (Florida St) veya şutör Nesmith kendilerine daha çok yakışırdı.

LOS ANGELES CLIPPERS: Transferde Shamet’i verip Luke Kennard’ı aldılar ki çok yanlış bir hareket. Sonrasında da 55. sıradaki seçimde Junior College’dan Jay Scrubb ile yanlışa devam ettiler, bizce ancak benchi ısıtabilir.

CHICAGO BULLS: Draft öncesi, pek tanınmayan (çünkü üni’de ilk senesi ve hiçbir maça ilk-beş başlamadı) Patrick Williams’ı Miami’nin seçtiği Achiuwa ile birlikte bu senenin gizli yıldızları ilan etmiştim. Chicago dersini iyi çalışmış olmalı ki Williams’ı buldu çıkardı ama 4. sırada seçmesi de herkesi şaşırttı. Aslında bunu şöyle görmemiz lazım; genelde “bir takım draftte önüne çıkan en iyi oyuncuyu seçmeli” derler. Chicago ise ihtiyacı olan pozisyona geleceği parlak bir oyuncu seçti ama ön sıralardan bir hakkını harcayarak. 44. sırada seçtikleri 2.10mt’lik Sırp Marko Simonoviç te doğrusu pek isabetli değildi.

HOUSTON ROCKETS: Arkasında bir enkaz bırakarak Philly’nin yolunu tutan Genel Müdür Daryl Morey sayesinde Houston’ın sadece bir seçim hakkı vardı, o da 52. sıradan. Eski yıldızlardan Kenyon Martin’in (kendisi ilk sıradan seçilmişti) oğlu 2.00mt’lik Martin Jr’ı seçtiler. Kısa sürede büyük gelişim göstermesi gerekecek. 

Yorumlar Okunma: 2048