Akhisar'dan Merkezefendi'ye fark - BasketFaul.com

Akhisar'dan Merkezefendi'ye fark

21-11-20 20:52
TBL'nin 6.haftasında aynı galibiyet (3) ve mağlubiyet (2) sayısına sahip olan Akhisar ve Merkezefendi Akhisar'da karşı karşıya geldi. 3 sayı çizgisinin gerisinden takım halinde %45 gibi iyi bir yüzde yakalayan Akhisar rakibini farklı mağlup etti: 85-68

Akhisar maça Franklin-Alihan-Berkay-İlker-Jefferson beşi ile başlarken Merkezefendi ama Umipig-Merthan-Mehmet-Ümit-Coleby beşi ile başladı.

Maçın başında iki takım da boyalı alanı kullanarak sayı üretmeye çalışsa da pek başarılı olamadılar. Merkezefendi maçın başında 8-2'lik bir seri ile skorda üstünlüğü ele alsa da Akhisar dış şutlarla tempoyu yukarı çekti. Franklin, Berkay ve İlker'le üst üste üçlükler bulan Akhisar skorda Merkezefendi'yi yakalayıp öne geçmeyi başardı. Akhisar'ın temposuna ayak uyduran Merkezefendi de tecrübeli dört numarası Ümit Sonkol ile dış atışlarda etkili oldu. İlk çeyreği Akhisar 20-16 önde kapattı.

Akhisar dış şutlardaki isabetlerine ikinci çeyrekte de devam etti. Hücumda tüm isimlerden katkı alan Akhisar savunmada da agresifleşti ve oyunun tüm kontrolünü eline geçirdi. Akhisar farkı 10 sayı bandına kadar çıkarsa da Merkezefendi Coleby, Barış ve Altan üçlüsünün skora katkı yapmasıyla farkı eritti. İlk devrenin son bir dakikasına 34-31 Akhisar üstünlüğü ile girilirken devre boyunca dış şutlarda isabet bulamayan Doğukan Şanlı tepeden bulduğu üçlükle Akhisar'ı önde tutmaya devam etti. Devrenin son topunda Altan Erol turnikeyi buldu ve devreye 37-33 Akhisar üstünlüğü ile girildi.

Üçüncü çeyrekte Akhisar üst düzey bir savunma direnci ile başladı ve iyi savunmaların tetiklediği hücumlarda dış atışlardaki isabetlerini sürdürerek farkı açmaya başladı. İlker, Berkay ve Franklin bu çeyrekte de dış atışlarda isabetleri buldu ve hücumda organize olmakta zorlanan Merkezefendi savunmada çok fazla yardıma gelerek rakibe boş atış imkanlarını tanıdı. Akhisar oyunun iki tarafında da çok iştahlı oynadı ve farkı 20 sayılara kadar çekti. Merkezefendi bu çeyrekte sadece 11 sayı buldu ve Akhisar son çeyreğe 64-44 önde girdi.

Son çeyrekte Merkezefendi Coleby'nin bulduğu sayılarla farkı eritmeye çalışsa da Akhisar maç boyunca hücumd gösterdiği istikrarı bu çeyreğe de taşıdı. Bu çeyrekte Doğukan Şanlı'nın da sahneye çıkmasıyla Akhisar hücumda çok rahat bir görüntü çizdi. Merkezefendi çeyrek boyunca tam saha baskı ile Akhisar'ı top kaybına zorlamaya çalıştı. Son bölümde Umipig'in de Coleby'ye destek vermesiyle Merkezefendi farkı 10 sayıya kadar çekse de kalan süre rakibine yetişmesi için yetersiz kaldı. Kalan sürede Akhisar hata yapmayarak farkı tekrar yukarı çekmeyi başardı ve maçı 85-78 kazandı. 
 
Öne çıkanlar...
Akhisar Belediyesi: Troy Franklin 17 sayı (4/10 üçlük), 4 asist, Alihan Deniz genç 10 sayı, 6 ribaund, 6 asist, İlker Tunalı 18 sayı (4/7 üçlük), 10 ribaund, Berkay Kansu 10 sayı, 6 ribaund, 3 asist, Doğukan Şanlı 19 sayı, 2 asist
Merkezefendi Belediyesi: Isiah Umipig 12 sayı, 2 ribaund, 3 asist, Ümit Sonkol 16 sayı, 11 ribaund, 1 asist, Dwight Coleby 17 sayı, 17 ribaund, 1 asist
 

Yorumlar Okunma: 1612