Karşıyaka basketbolu özlemiş (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Karşıyaka basketbolu özlemiş (Efe Can Önal)

21-11-20 16:39

İSTATİSTİK: 

ING Basketbol Süper Lig 9.hafta mücadelesinde Pınar Karşıyaka, evinde ağırladığı HDI Sigorta Afyon Belediyesi’ni 96-82 mağlup etti ve 7.maçında 5.galibiyetine ulaştı. 


Covid-19 yüzünden 2 haftadır maçları ertelenen ve doğru dürüst antrenman yapamayan Pınar Karşıyaka, maç boyunca avantajlı olduğu eşleşmelerde sırtı dönük oyunları kullanarak hücumu şekillendirdi. Özellikle ilk yarıda iç-dış dengesini mükemmele yakın düzenlemeleri ve kenardan gelen isimlerden aldıkları 52 sayılık katkı kilit noktalardı. 5 yabancı oyuncunun da gerekli yerlerde devreye girip buldukları 76 sayıyla rol dağılımını iyi yapması gün sonunda koç Sarıca’nın artı hanesine yazılacaklar listesinde yer aldı. Koçun bu Milli Takım krizinin ardından daha hırslı ve daha motive şekilde Pınar Karşıyaka'yı zirve yarışında daha iddialı hale getireceğini düşünüyorum. Afyon ise Cruz’dan yoksun olsa da 2. çeyrek dışında hep oyunun içinde yer aldı. Birazı rakibin daha fizikli ve sert olması birazı da hakemlerin bir nebze de olsa kolay diyebileceğimiz standart altı düdükleriyle serbest atış çizgisinde 35-14 geride kalmaları işlerini zorlaştırdı. Macura’nın ayakta alkışlanacak oyununun yanında Wright da top kayıpları dışında etkili oldu fakat bu rotasyonda bu top kayıpları makul karşılanmalı. Kairys yavaş yavaş form tutarak sakatlığı atlatmaya çalışıyor. Tam kadro olduklarında neler yapabilecekleri konusunda heyecan duyulan Afyon, Milli maçlar arasından sonra daha kuvvetli hale gelecektir. 
 
Karşıyaka maça M’Baye’nin alçak post oyunu merkezli hücumlarla başladı. Afyon ise tepe ikili oyunlarının ardından Macura-Egemen ikilisiyle skor üretti. Hemen hemen her pozisyonda daha fizikli kalan ev sahibi, “short corner-low post” temelli hücum anlayışını çeyrek boyunca sürdürürken, 2 haftadır maç yapmamanın açlığını da enerji olarak sahaya yansıtınca TV molasına 17-12 önde ve 2 serbest atış kullanacak konumda girdi. Wright’ın yön vermediği hiç bir hücumuna tanık olmadığımız Can Sevim’in öğrencileri, üçlüklerle rakibini takipte kaldı. Çeyreğin ikinci bölümünde hücum sistemini değiştiren Karşıyaka, daha çok tepe ikili oyunlarıyla ve orta/uzak mesafe şutlarla sonuçlanan tercihlerden sayı buldu. Kenardan gelen isimlerden 17-2’lik avantaj sağlayan Pınar Karşıyaka ilk çeyreği 31-25 önde kapatırken, Afyon’da beklendiği gibi hücuma hükmeden Wright 9 sayı 5 asist üretti. 
 
İki takım da sert savunmaların ardından açık alanı yakaladıkları bir süreçle başladı 2.çeyrek. İlk çeyreğe nazaran temasların arttığı bu periyotta fizik açığını kapatmak için Egemen-Kairys ile sahada kalan Afyon, elde etmeye çalıştığı avantajı basit top kayıplarıyla iade edince skor 37-29 iken Can Sevim’in molası geldi. Her pozisyonda atletizm avantajı ile çembere gözü kara atak eden Karşıyaka, devrenin bitimine 7 dakika kala farkı ilk kez çift hanelere çekti (39-29). Özellikle topun Wright’ın elinden olabildiğince çabuk çıkması için yapılan ani ikili sıkıştırmalar Afyon’un hücum dengesi tamamı ile alt üst etti. Bu arada bir parantez de açalım, bu süreçte hakemlerin Afyon’a faul çalma konusunda biraz basite kaçtığını düşünüyorum. Yorulan Wright kenara gelince spontane hücumlar deneyen rakibine karşı açık alanı çok iyi kullanan ve saha içi yerleşimini üst düzey kaliteye çıkaran Karşıyaka, faul hakkını da rakibinin hızlı hücumlarını kesmek için doğru zamanlama ile kullanınca fark çift hanelerde seyretmeye devam etti. Son 2 dakikaya 16 sayılık avantajla giren İzmir ekibi, soyunma odasına da 55-36 üstünlükle gitti. 
 
İlk yarıda sadece 2 top kaybı yapan Karşıyaka, bunun avantajını özellikle 2.çeyrekte etkili kullanınca farkı çok çabuk artırdı. Henry 14, M’Baye 12 ve Morgan 11 sayı üretirken, Afyon’da Macura 12 sayı buldu.
 
2.yarıya daha derli toplu başlayan Afyon, 7-0’lık seri ile kısa sürede  farkı 12’ye düşürdü. İkili oyun savunmasında “show-up” yapan rakibine karşı topu çabuk çevirip boşu bulan Karşıyaka ise arka arkaya gelen iki üçlükle farkı tekrar 20’lere dayandırdı. Kairys’in boyalı alan sayıları ve Macura’nın iki yönlü oyunuyla maçtan kopmayan konuk ekip, TV molasına giderken farkı 11’e çekti (63-52). Karşıyaka’nın çembere yakın atışlarına, iç dış farketmeksizin Macura ile direnen ve topta baskının azalmasını çabuk cezalandıran Afyon final periyoduna girerken ümidini had safhaya çıkardı (71-62). 
 
Bu periyotta çemberinde 26 sayı gören Pınar Karşıyaka’da hem motivasyon hem de kondisyon anlamında yaşanan kırılganlığa karşın 2.çeyreği pas geçen Wright’ın hareketlenmesi Afyon’u mental olarak oyunda tuttu.
 
Son çeyreğe Taylor’ın ilk saha içi isabetleriyle adım atan ev sahibi, farkı çift hane bandında tuttu. Afyon ise Sinan’ın beşlemesi, Egemen-Kairys’in dörtlemesi ile zora düşse de bu ikilinin 4 dışarıda 1 içeride ile sonuçlanan hücumlarda boyalı alandan buldukları birebir sayılarla maçtaki son TV molasına 82-72 geride gitti. Morgan-Yunus ikilisiyle hücumun rahatlaması, Afyon’un 2–3 pozisyon zorlama dış atışlara kalması ve 2 buçuk dakika kala son çeyreğin önemli ismi Taylor’ın üçlüğü maçı Karşıyaka’ya getiren son adımlar oldu (96-82).
 
 
 

Yorumlar Okunma: 1698