CSKA son çeyrekte maçı kopardı (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

CSKA son çeyrekte maçı kopardı (Doruk Sözen)

19-11-20 22:54

İSTATİSTİK

Euroleague çift maç haftasında ilk maçlarını kazanan iki takımı karşı karşıya getiren maçta galip gelen taraf  89-81’lik skorla CSKA Moskova oldu. Son beş dakikaya kadar başa baş giden maçta kazananı faul atışları belirledi. Rakibinin faul hakkını erken doldurmasını akıllıca değerlendiren CSKA kritik bir galibiyet aldı ve galibiyet sayılarını eşitledi. Maç boyunca ribaunt problemine bir çözüm üretemeyen Bayern rakibinden tam 13 ribaunt az aldı. İlk yarıda bunu çaldığı toplarla telafi etmeyi başaran Alman ekibi için son 20 dakikada yaptığı basit top kayıplarının sayısı artınca mağlubiyet kaçınılmaz oldu. 
 
İki takım da maça savunmada agresif başlayınca ilk dakikalar çok kısır geçti. Bayern tarafı çembere saldırdığı zaman sayı çıkarabilirken, CSKA ise hücum organizasyonlarının merkezine Shengelia’yı koymuştu. Fakat rakiblerinin nefesini her an enselerinde hisseden oyuncular sakin hücum etmeyi bir türlü başaramadı. Yine de bireysel yetenekleriyle farkın açılmasını engellediler. Bu bölüm 6-4 ev sahibi ekibin üstünlüğüyle tamamlandı. CSKA’da top paylaşımındaki sıkıntılar devam etmesine rağmen aldıkları hücum ribauntlarıyla 5-0’lık küçük bir seri yakalayan ekip, TV molasına moralli giren taraf oldu. Mola dönüşünde koçunun çizdiği setleri daha başarılı bir şekilde oynayabilen taraf CSKA’ydı. Tepede oynanan ikili oyunlardan gelen sayılarla farkı kısa sürede 6’ya kadar çıkardılar. Buna çok sinirlenen Trinchieri de TV molasından 1 dakika sonra mola haklarından birini kullandı. Koçunun bu tepkisini karşılıksız bırakmayan Bayern’li oyuncuların enerjisi ekranın bu tarafında bile hissediliyordu. İkinci şans sayıları ve hızlı hücumlarla periyot bitmeden farkı 1’e kadar indirmeyi de başardılar. İlk çeyrek 19-18 CSKA üstünlüğünlüğüyle tamamlandı. İlk 10 dakika içerisinde Bayern tam 3 kez çaldığı toplardan sonra bomboş hızlı hücumlardan sayı kaydetti. 
 
İkinci çeyreğe orta mesafe atışlarına güvendiği oyuncularının üst üste basketleriyle 6-0’lık bir seriyle başlayan Bayern, skor üstünlüğünü de eline geçirdi. Takımının sahada reaksiyon gösterememesinden rahatsız olan İtoudis 2 dakika geçmeden molayı aldı. CSKA da koçuna karşı tepkisiz kalmadı ve savunma temelli bulduğu sayılarla farkı tekrar kapattı. Bayern’in ise faul hakkı 5 dakika geçmeden doldu. Onların için en kötü tarafı ise bu faullerin çoğunluğunun atış halindeyken yapılmasıydı. Son 5 dakikada ise tempo oldukça yükseldi. İki takım da pick and rollerden kısalarının doğru tercihleriyle üst üste sayılar çıkardı. Bir potada Milutinov diğer potada ise Reynolds alley-oopları estetik smaçlarla bitirerek gözlerimizin pasını sildi. İlk 20 dakikanın sonunda 39-36’lık skorla önde olan taraf Bayern Münich’di. İlk yarıda iki koçun da aldıkları molalar sonrası takımlarının küçük çaplı seriler yakalaması, oyuncularıyla olan ilişkilerinin ne kadar üst düzey olduğunun kanıtı niteliğindeydi. CSKA’nın Bayern’e ribauntlarda kurduğu 20-12’lik üstünlük farkın açılmamasındaki en büyük faktördü. CSKA’nın rakibinin potasından daha fazla ribaunt çeken taraf olması 36 sayı bulabilmelerinin tek sebebiydi. Ayrıca CSKA ’nın asist top kaybı oranının (4asist/9top kaybı) yerlerde sürünmesi de top paylaşımında yaşadıkları sıkıntının kanıtı niteliğindeydi. Ev sahibinin benchden gelen oyuncularının 26 sayı atması ise ilgi çekici bir detay olarak göze çarptı.,
 
İkinci yarının ilk dakikalarında maçın başından beri ilk defa CSKA tempoyu belirleyen takımdı. Geçiş hücumlarından üst üste bulduğu sayılarla farkı 2 sayı civarında tutmayı başaran konuk takım, Hillard’ın 3+1 ile de öne geçti. (45-47, Bitime altı buçuk dakika) Sonraki bölümde ise Bayern’in bu seneki bazı maçlarının sürpriz skoreri Sisko ön plana çıktı. Bu çeyreğe kadar 0 sayıyla oynayan oyuncu bir açıldı pir açıldı. Köşe üçlüğü sonrası bir de top çalan oyuncu bunu da boş turnikeyle tamamladı ve skora denge getirdi. Bu dakikadan sonra ise CSKA’nın basit top kayıplarını hızlı hücumlarla cezalandırmaya devam eden Bayern’e , CSKA’da yıldız oyuncusu Mike James’le karşılık verince fark yine açılmadı. Fakat üçüncü periyoda son noktayı step back üçlüğüyle James koydu. CSKA son çeyreğe 64-60’lık skor avantajıyla başladı.
 
Dördüncü çeyreğin ilk bölümünde iki takım da sayı atmamak için ekstra bir efor sarf eder gibiydi. Bayern hücum fauller ve tembel paslar nedeniyle üst üste top kayıpları yaparken, CSKA ise sadece tek pas yaptığı hücumları zorlama birebirlerle boşa harcıyordu. James’in çembere atak etmeye başlamasıyla hücum akışkanlığını kazanan CSKA bu bölümden karlı çıkan taraf oldu. Bayern’li oyuncular James’le gereğinden fazla meşgul olunca Clyburn’ü unuttular. O da üçlükle cezayı kesti ve konuk ekip skoru 64-71’e getirerek Trinchieri’ye molayı aldırdı. Fakat bu sefer mola sonrası işler Bayern’in istediği gibi gitmedi. Faul hakkını dolduran ekibi akıllıca cezalandıran CSKA yavaş yavaş farkı açmaya devam etti. James de doğru zamanda sorumluluğu alınca, onun üçlüğüyle fark maçta ilk kez çift hanelere çıktı. (68-79, bitime 3.45 kala) Bu dakikadan sonra tempoyu kasti olarak düşüren CSKA, 24 saniyeyi sonuna kadar kullanmaya ve sürekli faulleri göstermeye başladı. Çizgiye gitmekte sıkıntı yaşamayan konuk ekip, kullandığı atışlarda hata yapmayınca hepimizi uyuta uyuta galibiyete uzandı. (89-81) Son periyotta tam 14 kez çizgiye gelen CSKA bunların 11’inde isabet kaydetti. 
 

Yorumlar Okunma: 945