Nefeslerimizi tuttuk, bekliyoruz - BasketFaul.com

Nefeslerimizi tuttuk, bekliyoruz

18-11-20 19:21
Bugün ABD’de, basketbol çevrelerinde nefesler tutulacak ve akşam saatlerinde NBA Draft’i gerçekleşecek. Aslında bu Draft sadece ABD’yi değil, bütün dünyayı ilgilendiriyor, çünkü İsrail, Sırbistan, Almanya, Fransa başta olmak üzere birçok basketbol ülkesi ve basketbolsever de bugünkü seçimlerden etkilenecek.

NY Knicks’in çiçeği burnunda Basketbol Operasyonları Başkanı Leon Rose ilk hamleyi yaptı ve kendi 27. ve 38. draft haklarını vererek Utah Jazz’ın 23. sıradan hakkını aldı. Bunu birçok transfer hamlelerinin takip etmesi bekleniyor. (NY Knicks ayrıca Utah’dan 2008 yılındaki 2.raund seçimi Ante Tomiç’in haklarını da aldı ama 33 yaşındaki sporcunun NBA’e gelmesi beklenmiyor).

Draft için önümüzde pek bir zaman kalmadı ve takımlar (NY Knicks dışında) yapacakları seçimler, ataklar konusunda hiçbir ipucu vermiyorlar. Halbuki bu seneki Draft’in çok renkli geçmesi, önemli oyuncu transferlerine yol açması ve seçim sıralamalarında büyük değişiklikler olması bekleniyor. Takımlar o kadar gizlilik içinde hareket ediyorlar ki, ilk sıradaki Minnesota Timberwolves bile tercihi konusunda hiç sır vermiyor! Nedeni de 1. sıradan seçilecek oyuncuyu çok isteyen bir takımdan gelecek teklifleri duymak istemeleri. İsterseniz Draft’in ilk 5 sırasını ve tahminlerimizi yazalım;

1- MINNESOTA TIMBERWOLVES Anthony Edwards(Georgia). NBA’e en hazır oyuncu olarak gözüküyor. Eğer Minnesota LeMelo’yu seçerse çok büyük hata yapmış olur. Edwards Timberwolves’un genç yıldızlarının (DeAngelo Russell ve Towns) yanına genel yeteneği ve savunması ile çok iyi oturacaktır.
2- GOLDEN STATE WARRIORS James Wiseman (Memphis) Lise ve Üniversite’de efsane guard Penny Hardaway için oynadı. Memphis için sadece 3 maç oynadığı için bir anlamda kapalı kutu ama potansiyeli çok belirgin. Golden State’in sakatlıktan geri gelecek silahşörlerinin yanına eksikliğini duydukları pota altı için çok yakışacaktır.
 
 
 
3- CHARLOTTE HORNETS LeMelo Ball (Amerikalı ama Avustralya Ligi) Abisinden kesinlikle daha yetenekli. Müthiş bir basketbol zekası ve vücudu gelişmeye devam ediyor. Magic Johnson’ın UCLA’den Ball seçimini (Los Angeles pazarı için)hiç beğenmemiştim, şutu yok ve nitekim kısa sürede New Orleans’a gönderildi. Küçük kardeşi fazla şişiriyorlar bizce...
4- CHICAGO BULLS Obi Toppin (Baylor) Billy Donovan önderliğinde eski itibarlı günlerini arayan Chicago için en iyi seçimlerden biri olabilir. Üniversite yıllarında harikulade bir gelişim gösterdi ve Ülkenin En İyi Oyuncusu bile seçildi.
5- CLEVELAND CAVALIERS Deni Avdija (Maccabi) Eğer Chicago seçmezse, Cleveland Deni’yi büyük bir heyecanla seçecektir. Luka Donçiç’in büyük sükse yapmasıyla, ‘uluslararası hazır yıldız’ konseptine uygun olarak, Euroleague oynamış, İsrail Ligi’nde üç kez şampiyon olmuş, bu sene ligin MVP’si seçilmiş ve 1-4 arası pozisyonları sorunsuz savunabilen bu genç yıldızı kim istemez!?

Nefeslerimizi tuttuk ve gelişmeleri heyecanla izliyoruz. 

Yorumlar Okunma: 1977