NBA statüsünde radikal değişiklikler (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

NBA statüsünde radikal değişiklikler (Doruk Sözen)

18-11-20 16:52
NBA’in 75’inci normal sezonu 22 Aralık'ta başlıyor ve geçtiğimiz sezonlara göre radikal değişiklikler içeriyor. İlk olarak normal sezondaki maç sayısı her takım için 81’den 72’ye düşürüldü. Özellikle son senelerde normal sezon maçlarında hem rekabetin hem de reytinglerin düşmeye başlamasıyla sıkça tartışılmaya başlanan bu konu, pandeminin etkisiyle ertelenen 2020-2021 sezonunda uygulamaya konuldu. Her takım kendi konferansındaki rakipleriyle üçer (42 toplam maç), karşı konferansındaki takımlarla ikişer (30 toplam maç) maç yapacak. Kendi konferanslarındaki her eşleşmedeki 3 maçın ikisini ya kendi evlerinde ya da deplasmanda oynayacaklar. Hangi takımın deplasmanda hangisinin kendi evinde oynayacağı ise rastgele belirlenecek.

Buna ek olarak play-off sistemi de değişiyor. Sadece ilk 6 takım play-off'taki yerini garantilerken, kendi konferansında 7. ve 10.’luk aralığındaki takımlar play-in maçları oynayacaklar. İlk olarak 7. ve 8. Kendi aralarında bir maç yapacak ve galibi play-off'taki 7. sıranın sahibi olacak. 9. ve 10. takımlar da kendi aralarında bir maç yapacaklar ve bu maçın galibiyle 7. ve 8.’in mağlubu aralarında bir maç daha oynayacaklar. O maçın da kazananı da play-off’ta 8. sıranın sahibi olacak. Kısacası normal sezonu 7. ve 8. bitiren takımların play-off'a kalması için play-in maçlarında bir galibiyet almaları yeterliyken, 9. ve 10. olan takımların iki galibiyet almaları gerekecek. Play-off’u son sıralardan kıl payı kaçıran takımlarla, son sıradan kendini play-off'a atan takımlar arasındaki seviye farkı genelde çok az olduğu için ve sadece birkaç galibiyetle kimin girip girmeyeceği belirlendiği için böyle bir değişikliğe giden NBA yönetimi bunun sinyallerini bubble’da vermişti. Eğer ki 8. ve 9. sıradaki takımlar arasında 4 galibiyetten az olursa play-in oynayacaklardı. Doğu'da olmasa da Batı'da sadece 1 fark bulunduğu için Portland ile Memphis NBA tarihinin ilk play-in maçını oynamış ve 8. seribaşı olma hakkını 126-122’lik skorla Portland elde etmişti. NBA’in bu kararı da yine uzun süredir konuşuluyordu. Önlerinde March Madness gibi tek maç üzerinden ilerleyen ve bir sürü sürprize sahne olduğu için izlenme rekorları kıran bir organizasyon bulunmakta. Fakat rekabet seviyesinin bu kadar yüksek olduğu, dünyanın en iyi ligi olarak adlandırılan NBA’de son 2 sıranın sahibinin tek maç üzerinden belirlenerek, günlük performansların bu kadar öne çıkarılması da tabii ki tartışma konusu. Bu sistemin gerçekten hak eden takıma, play-off hakkını teslim edip etmeyeceği büyük bir soru işareti. Bana kalırsa aynı bubble’da olduğu gibi aradaki galibiyet farkına bir limit koymak daha sağlıklı bir karar olabilirdi. Ancak tek maçlarda yaşayacağımız heyecanın da paha biçilemez bir tecrübe olacağını söylemek de yanlış olmaz.

Onun haricinde programın ilk yarısının antrenmanların başlamasıyla birlikte açıklanacakken ikinci yarının ise birinci yarının sonlarına doğru duyurulacağı söylendi. İkinci yarıdaki programın aynı zamanda ilk yarıda oynanamamış maçları da eğer uygun boşluk bulunabilirse içereceği duyuruldu.

Bazı Önemli Tarihler:
11-19 Aralık: Sezon Öncesi Maçları
22 Aralık- 4 Mart: Sezonun İlk yarısı
5 Mart- 10 Mart: All-Star arası
11 Mart- 16 Mayıs: Sezonun İkinci Yarısı
18-21 Mayıs: Play-İn Maçları

22 Mayıs- 22 Temmuz: 2021 NBA Play-off'ları 

Yorumlar Okunma: 1881