Keyifsiz maçın galibi PETKİM (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Keyifsiz maçın galibi PETKİM (Gençalp Kozan)

15-11-20 15:17
ING Basketbol Süper Ligi'nde PETKİM, toplam 57 kez faul çizgisine gidilip 2 saatten uzun süren karşılaşmada, Beşiktaş'ı maç boyunca sete set oyuna mahkum edip evinde kontrollü ve rahat bir galibiyet aldı: 82-72. PETKİM, 8'inci maçta 4'üncü galibiyetini alırken Beşiktaş'ın tek galibiyeti bulunuyor.

Neredeyse bütün departmanlarda rakibinden önde olan Aliağa ekibi, yayın gerisinde 6/19'la (%31) oynarken Beşiktaş 3/23'te kaldı ve %13'lük inanılması güç bir dış atış yüzdesine imza attı.

Yarı saha hücumlarının ağırlıkta olduğu ilk çeyrekte Beşiktaş, Alperen Şengün'ün etinden sütünden faydalandı. 18 yaşındaki pivot; post-up, topsuz koşu, ikili oyun gibi farklı şekillerde gelen 11 sayıyla takımını sırtladı. Ancak doğru saha içi yerleşimini sağlayıp farklı oyuncularından skor katkısı alan PETKİM, çeyrek sonunda, bir türlü devreye giremeyen Beşiktaş kısalarına olan baskıyı arttırıp rakibini top kayıplarına zorladı. Aliağa ekibi periyodu 9-2'lik seriyle tamamlarken ilk 10 dakikayı 22-15 önde geçti. 5/5 isabetle oynayan Alperen takımının 15 sayısının 11'ini kaydetti, PETKİM ilk çeyrekte 9 asist yaptı.

Beşiktaş ikinci çeyrekte yakın takibini sürdürürken Alperen'in hücum ribaundları üzerinden gelen sayılarının yanında Blackmon'a hazırlanan pozisyonlar siyah-beyazlıların temel hücum opsiyonlarıydı. Nitekim ilk devre boyunca Beşiktaş'ın kullandığı 30 pozisyondan 18'ini Alperen veya Blackmon potaya gönderdi. Rakibine kıyasla daha geniş bir rotasyona sahip olan PETKİM cephesi ise süreyi kullanıp doğru "pick&roll"ü seçmeye odaklanırken Ege Arar ve Ian Hummer'ın basketleri bu stratejinin işlevselliğini ortaya koydu. İki takımın da çok kez faul çizgisine geldiği ilk yarıyı 14/5'lik mükemmel bir asist/top kaybı oranına ulaşan PETKİM 42-38 önde tamamladı. Beşiktaş, çeşitliligi sağlayamamasına rağmen kontrollü oynayarak top kayıplarını minimize etti ve ilk yarıda 13 asiste karşılık 6 kez top kaybetti. Alperen Şengün henüz 20 dakikada double-double istatistiklerine ulaştı (20 sayı, 10 ribaund).

Maçın hikayesi ikinci yarıda da benzer şekilde devam etti. Dengesiz atışlar kullanmayıp Şehmus'un da olmadığı günde Beşiktaş'ı çoğunlukla sete set hücum etmeye zorlayan PETKİM, organize olmakta çok zorlanan rakibi karşısında farkı giderek açtı. Beşiktaş'ın bu anlarda deliciliği sağlayamaması, zorlama atışlara yönelip yalnızca fauller ve hücum ribaundları üzerinden skor bulması anlamına geliyordu. Rakibinin aksine PETKİM set temposunu sürdürüp "penetre+pas" formülünü uygulamaya devam etti ve boş atışları sayıya çevirerek nispeten rahat bir takım galibiyeti aldı. Karşılaşma Aliağa ekibinin 82-72'lik galibiyetiyle sona erdi.

Öne çıkanlar...
PETKİM Spor: Kendrick Ray 19 sayı (11/12 serbest atış), 5 ribaund, 4 asist, 4 top kaybı; Ian Hummer 17 sayı, 3 ribaund; Steve Zack 12 sayı, 7 ribaund, 3 asist; Ege Arar 10 sayı, 7'si hücum 9 ribaund; Sarunas Vasiliauskas 9 sayı, 7 asist

Beşiktaş: Alperen Şengün 30 sayı (11/14 ikilik), 6'sı hücum 13 ribaund, 3 blok; James Blackmon 18 sayı (5/14 saha içi), 2 asist; Markell Johnson 15 sayı (6/14 saha içi), 2 asist

Yorumlar Okunma: 2527