Tehlike kapımıza kadar dayandı (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Tehlike kapımıza kadar dayandı (İlker Yıldız)

15-11-20 09:01
FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri E Grubunda yer alan A Kadın Basketbol Milli Takımımız, evimizde fanus düzeninde organize edilen Kasım ayı grup maçında Sırbistan'a iki uzatma sonunda 83-76 mağlup oldu. Bu sonuçla grupta oynadığımız üçüncü maçımızda ikinci mağlubiyetimizi
alarak, grup liderliği şansını da matematiksel olarak kaybetmiş olduk.

FIBA 2021 Avrupa Şampiyonası Elemeleri statüsüne göre, finallere ev sahipliği yapacak olan Fransa ve İspanya dışında; dört takımdan oluşan 6 ve üç takımdan oluşan 3 olmak üzere toplam 9 grup olarak organize edilen elemelerde gruplarını lider olarak tamamlayan ülkeler finallere direkt olarak katılma hakkı kazanacaklar. Eleme gruplarını ikinci bitiren en iyi 5 ülke de yine finallere katılma hakkını elde edecek. En iyi grup ikincileri değerlendirmesinde, grup sonuncuları ile oynanan maçlarda alınan galibiyetler ise değerlendirme dışı bırakıldığından dolayı, millilerimizin Litvanya ile oynayacağı maç kader maçı olacak.

Millilerimiz, 4 Şubat 2021'de oynayacağı Litvanya maçını kaybettiği taktirde 2005 yılından itibaren peş peşe 8 Avrupa Şampiyonası Finallerine katılma ve bu finallerde; 1 kez ikinci (gümüş madalya), 1 kez üçüncü (bronz madalya) ve iki kez beşinci olmak gibi çok önemli başarılar elde etmenin mutluluğunu yaşadıktan sonra, finallere bile katılamamanın üzüntüsünü hep birlikte yaşayacağız. Litvanya maçını kazandığımız taktirde ise diğer grupların ikincilerinin galibiyet durumlarına bakılacak ve 9 grup ikincisi arasında ilk 5'e girdiğimiz taktirde final vizesi almış olacağız. Kısacası “Ne oldum dememeli ne olacağım demeli” atasözünün ülke basketbolumuzu özetlediğini söyleyebiliriz…

Bundan sonrası için gerek TBF yetkililerinin gerekse de milli takım teknik ekibinin çok detaylı bir çalışma yapmaları gerekiyor. Şubat ayındaki Litvanya maçına kadar önümüzde yaklaşık olarak 80 günlük bir süre var ve belki de kadın basketbolumuzun geleceği bir maça bağlı olabilir! Bu süre zarfını ciddi planlamalar ve çalışmalar yaparak değerlendirip, muhakkak A Kadın Milli Takımımız adına ara kamplar düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta milli takımımız adına ara kamplarının yapılması için de KBSL'ye birer haftalık aralar verilmesinin de en akıllıca iş olacağı kanaatindeyim.

Ülke basketbolu olarak, A Kadın Basketbol Milli Takımımızın yaşamış olduğu bu başarısızlık sonrasında, A Erkek Basketbol Milli Takımımız adına da benzer endişeleri duymamız gerektiğini düşünüyorum. Ama maalesef basketbol camiamızın ve kulüplerimizin öncelikleri çoğunlukla milli takımlarımızın başarıları için gerekli olan önceliklerden daha çok bol yabancı kadrolarla elde edilecek olan popülist yaklaşımlar olduğu için bir türlü gerekli önlemleri alamıyoruz. Basketbolumuzdaki günü kurtarma ve şov amaçlı yaklaşımlar neticesinde de olan ülke basketbolumuza oluyor. A Kadın Basketbol Milli Takımımızın son üç yıl, A Erkek Basketbol Milli Takımımızın ise son on yıldır ciddi bir ivme kaybı mevcut. Bu ivme kaybına rağmen yine de her Avrupa Şampiyonası Finaline katılmayı başardık ama kendimize rakip bile görmediğimiz ülkelerin birçoğu artık aradaki farkı kapattı ve hatta bizi bile geçtiler.

Şimdi ise üzülerek söylemeliyiz ki her iki kategoride de A Milli Takımlarımızın ciddi anlamda finallere katılamama durumları söz konusu. Kadın millilerimizin bugün aldığı mağlubiyet ile finallere katılamama durumunu iyice iliklerimize kadar yaşamaya başladık. Benzer akıbeti korkarım ki A Erkek Basketbol Milli Takımımızın da yaşama ihtimali var. Önlem olarak nelerin alındığı konusu ise belirsiz!

Ülke basketbolumuzun seviyesini gösteren yegâne ölçünün, A Milli Takımlarımızın başarısı olduğunun bilincinde hareket etmediğimiz ve önceliklerimizi de buna göre belirlemediğimizde müddetçe, üzülerek söylemeliyim ki bütün basketbol camiası olarak 30-40 yıl önceki gibi Akdeniz Oyunları ve Balkan Şampiyonalarında alınan derecelerle yetinmek zorunda kalacağız. Avrupa Şampiyonası Finallerine katılamadığımız taktirde ülke basketbolumuzu cazip hale getirebilmek adına belki de birileri Balkan Şampiyonası organizasyonunu bile tekrar diriltme çabası içerisinde olmak zorunda kalabilir!

Şimdi birileri çıkıp şunu diyeceklerdir; bugün iki uzatma sonunda alınan mağlubiyet yerine, galibiyet almış olsaydık bunları diyemeyecektik! Hayır, bugün alınan mağlubiyet son on yılın birikmiş gerilimi yani başta yabancı oyuncu sayısı olmak üzere, kulüplerimizin oyuncu yetiştirme konusuna olan yaklaşımları ve basketbolumuzun nitelik yerine niceliğe teslim olmasıdır. A Kadın Milli Takımımız adına son üç yıldır çok ciddi bir ivme kaybı yaşadık ve bugün alınan mağlubiyet ile de bu ivme kaybı daha da büyük bir tehlikeye doğru gidiyor...

Ülke basketbolumuz adına acilen ciddi önlemler alınması gerekiyor. Aksi halde hep birlikte Avrupa Şampiyonası Finallerine katılamamanın hüznünü yaşayacağız. Kapımıza kadar gelen tehlikeden haberdar olup, bir an evvel ciddi ve kalıcı önlemler almalıyız. Aksi taktirde hep birlikte ülke basketbolumuz adına çok üzüleceğiz. 

Yorumlar Okunma: 3949