TOFAŞ'tan farklı galibiyet (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

TOFAŞ'tan farklı galibiyet (Kağan Tolun)

14-11-20 19:40
ING Basketbol Süper Ligi’nin 8. Haftasında Tofaş ile OGM Ormanspor, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Maçtan önce 2 oyuncusunun Covid-19 testinin pozitif çıktığını açıklayan OGM Ormanspor, rakibine sadece 1 periyot direnebildi ve Tofaş, rahat bir oyunla birlikte sahadan 99-82'lik galibiyetle ayrılan taraf oldu.

Karşılaşmada ilk sayılar, OGM Ormanspor'da Erol Can Çinko'nun 3 sayılık basketle geldi. (0-3) Ardından Tofaş, bu üçlüğe Berkan Durmaz ile cevap verse de (3-3) hızlı oyununu sürdüren OGM Ormanspor, Terrell Holloway ve Erol Can Çinko’nun 3 sayılık isabetleri ve Cevher Özer'in pota altından bulduğu basketle birlikte ilk periyodun bitimine 6:40 kala skoru 3-11’e getirince Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde ilk sayılar, Jeremy Simmons ile Tofaş’tan geldi (5-11) fakat etkili oyununu sürdüren OGM Ormanspor, Elmedin Kikanovic'in üst üste 4 sayısı ve ardından Stanton Kidd'in maçta ilk 5 dakikalık bölümü 9-18’lik üstünlükle geçen taraf oldu. Bu bölümde, savunmada gösterdiği baskı ile birlikte toparlanan Tofaş, periyodun bitimine 30 saniye kala Sean Kilpatrick'in basketiyle birlikte farkı 4’e kadar indirmeyi başardı. (21-25) Fakat periyodun bitimine 7 saniye kala OGM Ormanspor, Stanton Kidd’in 3 sayılık basketiyle birlikte farkı yeniden 7 sayıya çıkardı. (21-28) Tofaş hücumunda, faul hakkı dolmayan OGM Ormanspor, bitime 1,3 saniye kala Berk Uğurlu’ya faul yaptı. Topu kenardan oyuna sokan Tofaş'ta top Nuni Omot'a verildi. Topu can havliyle potaya atmak isterken periyodun bitimine 0,3 kala Tunahan Dikmen'e 3 sayılık atış sırasında faul çalındı. Fakat OGM Ormanspor’da bu karara çok sinirlenen koç Korhan Aydanarığ, hakemlerin uyarılarına rağmen itirazını sürdürünce hakemler tarafından teknik faul ile cezalandırıldı. Tofaş’ta teknik faul atışını Sean Kilpatrick sayıya çevirdi. Ardından 3 atış kullanan Nuni Omot ise çizgiden 2/3 ile ayrıldı ve ilk periyot 24-28’lik skorla OGM Ormanspor üstünlüğü ile geçildi.

İkinci periyotta karşılıklı sayılarla geçilen ilk 2 dakikalık bölümü OGM Ormanspor 28-32’lik üstünlükle geçen taraf oldu. Bu bölümde toparlanan Tofaş, önce DeVaughn Akoon Purcell’in isabetli 2 serbest atışı ardından da Sean Killpatrick’in 3 sayılık isabetiyle birlikte gelen 5-0’lık serinin ardından maçta 33-32'lik skorla öne geçmeyi başardı. İlk yarının bitimine 4:46 kala 38-38’lik skorla gidilen televizyon molasının ardından Tofaş, maçta üstünlüğü tamamen eline aldı ve bu molanın ardından yakaladığı 14-5’lik seriyle birlikte soyunma odasına 52-43’lük üstünlükle gitmeyi başardı.

OGM Ormanspor, ilk yarıda 8/10 üçlük isabetiyle oynamasına rağmen Tofaş’ın yaptığı 3 top kaybına karşılık 10 top kaybı ile oynamaları, farkın artmasında etkili oldu.

Üçüncü periyot, Tofaş’ta Berk Uğurlu’nun etkili oyunu ile başladı. Önce 3 sayılık isabeti bulan Berk, (55-43) Bir sonraki hücumda da faule rağmen isabeti bulmayı başardı. (57-43) Faul atışını kaçıran Berk Uğurlu, bu kez de hücum ribaundunu alarak, 3 sayılık isabeti bulan DeVaughn Akoon Purcell’e asisti yapan isim oldu. (60-43) Bu bölümden sonra oyun üstünlüğü tamamen Tofaş’a geçti ve üçüncü periyot, 76-58'lik Tofaş üstünlüğü ile geçildi.

Farkla birlikte rahat geçen ve son bölümünün gençlerle tamamlandığı son periyot, atılan karşılıklı basketlerle geçildi ve Tofaş, rakibi OGM Ormanspor’u 99-82'lik skorla mağlup etmeyi başardı.

Tofaş
DeVaughn Akoon Purcell: 25 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Sean Killpatrick: 17 sayı, 5 asist, Berkan Durmaz: 12 sayı, 9 ribaund, 3 asist, Jeremy Simmons: 12 sayı, 4 ribaund, Nuni Omot: 11 sayı, 1 ribaund

OGM Ormanspor

Stanton Kidd: 16 sayı, 5 ribaund, 3 asist, Elmedin Kikanovic: 16 sayı, 4 ribaund, asist, Terrell Holloway: 13 sayı, 13 asist, ribaund, Cevher Özer: 12 sayı, 8 ribaund 

Yorumlar Okunma: 1325