Nefes kesen final sonunda Fenerbahçe (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Nefes kesen final sonunda Fenerbahçe (Gençalp Kozan)

14-11-20 17:28

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi'nde Fenerbahçe BEKO, Türk Telekom'a 21 hücum ribaundu verip 7/31 (%22) ile üçlük attığı günde maç sonunu iyi oynadı ve rakibini 81-82 mağlup etti. Jan Vesely, art arda çalınan iki teknik faulle üçüncü çeyrekte oyun dışında kaldı.
 
40 saat önce Barcelona'da top kaybı rekorunu kıran Fenerbahçe bu maçta asist/top kaybı oranını düzeltti, 21 asiste karşılık 11 kez topu kaybetti. Telekom cephesinde ise bu oran 17/17 idi.

Maçın başında enerji yönünden rakibinin oldukça gerisinde kalan Fenerbahçe BEKO set temposu düşük, tek pasın ardından kaldırıp atılan şutların sonucunda denediği boş atışlardan dahi faydalanamadı. Öyle ki konuk ekip ilk çeyrekte yayın gerisinden 3/11'le oynarken içeriden yalnızca 5 atış denedi. Rakibinin aksine ribaundlara öncelik veren ve Sam Dekker'ın topsuz koşularıyla etkili olan Türk Telekom, Fenerbahçe potasındaki ribaundların yarısını alarak ilk periyodu 21-15 önde geçti.

İkinci çeyrekte maç benzer seyretti. Bire bir savunmada büyük gedikler vermese de yardım rotasyonunda sıkıntı yaşayan Fenerbahçe BEKO, Türk Telekom'un farklı oyuncularından gelen üçlüklerine engel olamadı. Telekom cephesi ise Michael Eric'in topladığı hücum ribaundlarıyla rakip savunmanın dengesiz anlarını değerlendirmeye devam etti. Fenerbahçe'nin üçlüklerde yaşadığı kriz devam ederken sarı-lacivertliler adına ilk yarıdaki tek olumlu nokta Dyshawn Pierre ve Kenan Sipahi'nin çembere atak ederek bulduğu basketlerdi. Soyunma odasına önde giren taraf 7 sayılık avantajla Türk Telekom oldu (43-36).

Rakibinden yalnızca üç pozisyon daha fazla kullanan Telekom ilk yarı sonunda ribaundlarda 23-13'lük üstünlük sağladı. Ankara ekibi, içeriden 9/14, dışarıdan 3/16 ile oynayan Fenerbahçe BEKO karşısında 14'te 6 ile üçlük attı.

Fenerbahçe ikinci yarıya Lorenzo Brown'un üçlüğüyle moralli başlarken 4. dakikada Jan Vesely'nin hakeme itirazı sonucu art arda iki teknik faul alması hem saha içini hem de locadaki az sayıda taraftarı oldukça gerdi. Bu andan sonra savunma konsantrasyonunu takım hâlinde yukarı çıkaran Fenerbahçe BEKO ribaundları dengelemekle kalmadı, Telekom'u top kayıplarına zorlayıp geçiş hücumlarından 9-1'lik seri yakaladı. Böylece son 10 dakikaya girilirken Fenerbahçe maçta ilk kez öne geçti (60-62).
 
 
Wiltjer ve Dekker'ın uyumlu oyunu Türk Telekom'u son çeyreğin hemen başında yeniden öne taşırken içeri penetre edip yardım geldiğinde birbirlerine boş atışlar hazırlayan bu ikiliden gelen sayılarla Ankara ekibi son 3 dakikaya 78-72 önde girdi. Bu ana kadar Brown-Ahmet ikili oyunlarıyla farkın daha fazla açılmasına izin vermeyen Fenerbahçe BEKO kendisi adına günün en büyük problemi olan üçlük sendromunu maçın en kritik bölümünde Brown ve en iyi şutörü Eddie ile çözdü. Böylece sarı-lacivertliler 1.5 dakika kala skoru eşitledi, son 26 saniyede 81-82 öne geçti. Kalan sürede takımlar maçı karşılıklı hatalarla riske atsa da son topta Tyler Ennis üçlüğü kaçırdı ve maç Fenerbahçe BEKO'nun 81-82'lik galibiyetiyle sona erdi.
 
Öne çıkanlar...
Türk Telekom: Sam Dekker 20 sayı (4/5 üçlük), 8 ribaund, 4 asist; Kyle Wiltjer 18 sayı, 3 ribaund, 3 asist; Tyler Ennis 16 sayı, 1 asist, 5 top kaybı; Michael Eric 11 sayı, 9'u hücum 14 ribaund

Fenerbahçe BEKO: Lorenzo Brown 16 sayı (4/9 üçlük), 5 ribaund, 6 asist; Jarell Eddie 14 sayı, 7 ribaund; Bobby Dixon 10 sayı, 5 ribaund, 4 asist, 3 top çalma; Ahmet Düverioglu 11 sayı; Kenan Sipahi 10 sayı, 2 asist

Yorumlar Okunma: 3052