Bayern, Valencia'ya son çeyrekte nefes aldırmadı (Lucic 35 verimlilik) - BasketFaul.com

Bayern, Valencia'ya son çeyrekte nefes aldırmadı (Lucic 35 verimlilik)

14-11-20 00:30

 İSTATİSTİK

THY Euroleague'de Bayern Münih evinde Valencia'yı son dakikalara kadar çok zorlanmasına rağmen Vladimir Lucic'in çok yönlü oyunu ve Bojan Dubljevic'e kurduğu net üstünlükle 90-79 mağlup etti. Bu sonuçla Bayern 6 galibiyetle lider Barcelona'nın hemen arkasından ikinci sıraya yerleşirken Valencia 2 maç eksiğiyle 4 galibiyette kaldı.

Sam Van Rossom'un maçın büyük bölümünde oynamaması sebebiyle top kayıplarını kontrol etmekte zorlanan Valencia, toplamda 18 top kaybederken bunların 5'i Bojan Dubljevic'ten geldi. Bayern Münih'in 17 top kaybına rağmen yayın gerisinden sergiledikleri 10/19'luk isabet oranı maçı Alman ekibine getirem en önemli faktördü. Zipser-Lucic ikilisi dışarıdan 8/11'le oynadı.

Büyük çekişmeye sahne olan ilk yarıda takımlar yarı sahadaki hücum verimliliğini yukarı çıkarmak yerine pozisyon sayısını arttırmaya yöneldi. Bayern Münih başta JaJuan Johnson olmak üzere hücum ribaundlarından skor bulurken Valencia geçiş oyunlarını kovaladı. İspanyol ekibi, Bayern'in Bojan Dubljevic'i yardımlarla iyi savunduğu gecede farklı oyuncularından dış atış katkısı aldı ve her iki pota altında da rakibinden fiziksel anlamda geride olmasına rağmen maçtaki iddiasını korudu. İlk 20 dakika Valencia'nın 37-39'luk üstünlüğüyle sona erdi.

İlk yarıda rakip potadaki 21 ribaundun 9'unu alan Bayern Münih'te 37 sayının 15'i JaJuan Johnson'dan geldi. Temponun yüksek oluşunun da etkisiyle takımlar yedişer kez top kaybettiler.

Valencia ikinci devrenin başlamasıyla forvetleri Dubljevic ve Kalinic'in sırtı dönük oyununa öncelik verip buradan skor bulsa da devamında Dubljevic'in oyunu zorladığı anlar konuk ekibe top kaybı olarak yansıdı. İstediği kaotik basketbolu rakibine empoze eden Bayern Münih, ters eşleşmeleri cezalandırmaya odaklanırken Reynolds'ın yardım geldiğinde gecikmeden boştaki Zipser'ı bulması doğru saha içi yerleşimi ve pas trafiğinin Bayern için ne derece önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Böylece Alman ekibi 15-4'lük seriyle 61-55 öne geçti. Çeyrek sonunda Labeyrie'nin oyuna girişiyle Valencia, rakip boyalı alanda yeniden varlık gösterdi ve son 10 dakikaya girilirken fark tek topa inmiş oldu (62-60).

Son çeyrekte Sisko ve Lucic'in top yönlendiriciliğinde en uygun atışı arayan Bayern Münih adına, farklı sekanslarda öne çıkan uzunlar arasında sıra bu kez Fenerbahçe'nin eski oyuncusu Malcolm Thomas'a geldi ve onun bire birde Labeyrie'ye kurduğu üstünlük bitime 5 dakika kala farkın 5 sayıya çıkmasını sağladı (72-67). Thomas'ın faul hakkını doldurup kenara gelmesinin ardından Williams ve Prepelic Valencia'ya hareket getirse de Bayern Münih'in bu sezonki lideri Lucic yeniden sahne aldı. Maç boyunca Dubljevic'in hareket alanını oldukça sınırlandıran Sırp forvet, son 2.5 dakikasına berabere girilen maçın en kritik bölümünde yine Dubljevic'in elinden top çaldı, asist yaptı ve bir de üçlük attı. Pota altında sertlikten yoksun olmasının yanında ikinci yarıda kısalarından da beklediği liderlik katkısını alamayan Valencia, Bayern'in nefes aldırmayan bu basketboluna seyirci kaldı ve maçı 11-1'lik seri yiyerek noktalamış oldu. Karşılaşma Bayern Münih'in 90-79'luk galibiyetiyle sona erdi.
 
Öne çıkanlar...
Bayern Münih: Vladimir Lucic 22 sayı, 7 ribaund, 2 asist, 2 top çalma; Paul Zipser 20 sayı (4/6 üçlük), 4 ribaund; JaJuan Johnson 17 sayı, 8 ribaund; Jalen Reynolds 5 sayı, 4 ribaund, 3 asist, 3 top çalma; Malcolm Thomas 11 sayı (5/6 saha içi), 3 ribaund, 3 top kaybı

Valencia: Klemen Prepelic 18 sayı, 5 asist; Nikola Kalinic 10 sayı, 5 ribaund, 4 top kaybı; Guillem Vives 7 sayı, 3 ribaund, 5 asist; Bojan Dubljevic 12 sayı (5/11 saha içi), 6 ribaund, 5 top kaybı

Yorumlar Okunma: 576