Gazozuna bile oynasan (Hakan Yavuz) - BasketFaul.com

Gazozuna bile oynasan (Hakan Yavuz)

13-11-20 05:50
Bu sezon Fenerbahçe Beko'yu izlediğim EL maçlarında gördüğüm takımın en büyük sıkıntılarından biri, bu maçın başından itibaren yine ortaya çıktı. O da rakibin yaptığı legal sertliğe misli ile cevap verememeleri. Bırakın misliyi, aynı oranda bile cevap veremiyorlar. 12 oyuncu da süre aldı, yapılan toplam faul 16. Böyle çok rotasyonla oynayan takımların maç başına yaptıkları faul adedi daha yüksek olmalı. Böyle olunca da rakip bütün kontrolü ele alıp, istediği gibi oynuyor. 

Kokoskov maça başladığı beşten sonra rotasyona başladığında bazı eşleşmelerde Fenerbahçe Beko'nun hem savunmada, hem de hücumda zayıf kaldığı görüldü. Rakibin kadro derinliği de açıkça ortaya çıktı. Temsilcimiz bilhassa savunmada off pick'lerden çok rahat şut pozisyonları verdi. Barca gerek pick and roll'lerde, gerekse topun orta sahayı geçtiği anlarda sürpriz double team'ler yaptı. Bilhassa Brown'ın oynadığı pick and roll'lerde uzuna pasının zayıf olduğunu bildiklerinden forvetlerden yardıma çok gelmediler. Biz ise boş atışları da sokamadık. Fenerbahçe Beko'nun en iyi yaptığı hücum genelde tepe pick and roll'lerden sonra kısa devrilen Vesely'ye pası vererek oradan yaptıkları boş adamı bulma arayışları idi. Jasikevicius'un maça verdiği önem 2. periyodun hemen başında fark, yedikleri ilk 3'lükten sonra 11'e düştüğünde aldığı moladan belli idi. Jarell Eddie'nin savunmasının kötülüğünden bahsedecektim ki bir baktım kimsenin savunma ile alakası yok. Bir de Melih bu takımın şutörü ise soğuk bir şekilde oyuna girdiğinde attığı şutların yüzdesi düşüyor. Bence böyle bir takımda Melih'in ilk beş başlayıp sıcak bir şekilde o şutları kullanması daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Fenerbahçe Beko 2. yarıya match up zone yaparak başladı ve başarılı da oldu. Barça 0/4 ile hücum etti zone savunmaya. Ancak hücumda sokamayan Fenerbahçe Beko nedense savunmayı değiştirdi. Barca ilk yarıdaki tepe pick and roll savunması tuttuğu için bazılarında double team'e ilave, arkadaki üç kişi zone gibi dizildiler ve ilk yarıda verdikleri boş atış pozisyonlarını vermediler.

Barça EL'in favorilerinden, tamam da bir maçı gazozuna da oynasan bu kadar kolay bırakmamalısın. Daha önce de yazdım. Bence böyle bir kadro ile daha az rotasyonla oynanmalı diye düşünüyorum.

Burada en az eleştirilecek kişi Kokoskov. Çünkü NBA gibi bir organizasyondan gelen bir coachun kuracağı bir takım değil bu takım. Bir de geldiğinde geçmiş sezondan kalan üçü yüksek kontratlı 6/7 oyuncunun bulunması onun transferde rahat hamle yapmasını muhakkak ki engellemiştir.

Anlaşılan bu sezon Fenerbahçe'de futbol "in", basketbol "out". 

Yorumlar Okunma: 4408