Alev alan Henry'ye rağmen eksik CSKA (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Alev alan Henry'ye rağmen eksik CSKA (Doruk Sözen)

12-11-20 22:44
Euroleague 8. Haftasında kendi sahasında 2745 seyircinin izlediği karşılaşmada Baskonia’yı ağırlayan CSKA Moskova rakibini 89-86’lık skorla mağlup etti. Maçı baştan sona üstün götüren ev sahibi ekip son periyotta set ritmini kaybetmesiyle maçı zora soksa da Hillard sayesinde kazanmayı başardı. 4. çeyreğe kadar maçın en kötü oyuncusu olan Henry’nin son 3 dakikadaki clutch performansı galibiyete yetmedi. 3 çeyrekte sıfır sayı atan oyuncunun maçı 17 sayıyla bitirmesi her şeyi özetleyen bir istatistik oldu. CSKA tarafında ise Mike James’in yokluğunda 7/10’la üçlükle 31 sayı atan Hillard maçın kahramanıydı. Ayrıca maç boyunca Baskonia’nın benchten gelen oyuncularının, ilk beşinden daha fazla sayı atması görmeye alışık olmadığımız bir durumdu. (Bench:48 sayı, İlk Beş: 38 sayı)
IVANOVİC TV MOLASINI BEKLEMEDİ
Maça ilk beşteki oyuncularının bir türlü set oyunlarını başarıyla oynayamaması yüzünden kötü başlayan taraf Baskonia’idi. Koç Ivanovic’in TV molasını beklemeden adlığı molaya kadar bütün hücumlarında aynı senaryoyu gördük. Çalıştıkları setleri rakibinin perde çıkışlarını iyi savunması yüzünden uygulamaya koyamayan konuk ekip, 24 saniyenin sonlarına doğru topu hep Giedraitis’e teslim ediyordu. Zaten molaya kadar olan bölümde onun el üstü kaydettiği zorlama basketler hariç sayısı yoktu. CSKA tarafında ise Shengelia’nın sırtı dönük oyunlarında hem kendisi sayı üretmesi hem de takımı için farklı skor opsiyonları oluşturması yüzleri güldürüyordu. İlk beş buçuk dakika boyunca takım halinde saha içinde 100% isabetle oynayan CSKA’da ilk periyot boyunca 6 farklı oyuncu skor üretti. Molaya da 15-5 önde giren taraf ev sahibi ekipti. Moladan sonra hücum tarafında olmasa da en azından savunmada toparlanan Baskonia çeyrek sonuna kadar farkı yavaş yavaş azalttı. 2.23’lük Fall oyuna girdikten sonra onun boy avantajını kullanmak isteyen konuk ekip bir hücumdan istediğini alsa da, sonraki bölümde CSKA’nın pota altına ikili sıkıştırma getirmesi sebebiyle hem sayı bulamadı hem de top kayıpları yapmaya başladı. Baskonia’nın ilk 7 dakikada 7 top kaybı vardı. CSKA ise mola sonrasında atışları kaçırmaya başlasa da aldığı hücum ribauntlarıyla kısa bir süreliğine farkı arttırmaya devam etti. 4. dakikadan 1. dakikaya kadar hiç sayının olmadığı ilk çeyreğin skorunu son dakikada atılan serbest atışlar belirledi. Baskonia’da aynı sorunun devam etmesi, CSKA’da da Clyburn’ün oyunu fazla zorlaması sebebiyle sıkıntı yaşadı.(23-16, CSKA üstünlüğü)
HILLARD'A HAZIRLANAN POZİSYONLAR
İkinci çeyreğe ise iyi başlayan taraf Baskonia oldu. Çeyreğin başında Khomenko’nun bulduğu üçlükten sonra rakibine 3 dakika boyunca sayı şansı vermeyen konuk ekip hücumda da daha sakin davranarak farkı 4’e kadar indirdi. Bu kısımda CSKA açık sahada tempoyu arttırmayı denese de Mike James’in olmadığı gecede bu hamle geri tepti. Fakat Hillard’ın yayın gerisinden ritmini bulmasıyla açılan CSKA farkı tekrar arttırmaya başladı. İkinci çeyrekte down screen sonrası, karşısında uzun oyuncu varken, cross screen çıkışlarında olmak üzere çok farklı aksiyonlarla ikinci çeyrekte 4 üçlük isabeti bulan oyuncu ilk yarıyı da 18 sayıyla tamamladı. Diğer tarafın guardı Henry ise etkisiz oyununu bu çeyrekte de devam ettirdi. Topu rakip sahaya taşırken Hackett’in ellerine topu teslim edip, takımının bir de üçlük yemesine sebep olunca son dört dakikaya 39-26 CSKA üstünlüğüyle girildi. Baskonia aslında küçük bölümlerde kendi oyununu oynayabilirse ne kadar tehlikeli bir takım olduğunu herkese gösterdi. Özellikle Giedraitis’i nokta şutör olarak kullandıkları hücumlar ve Vildoza’nın savunma ribaundunu çektikten sonra çıktığı hızlı hücumların nerdeyse hepsinde isabeti buldular. Fakat bunu oyunun geneline yaymadaki başarısızlıkları ve özellikle kısalarının kendilerine alan açmadaki beceriksizlikleri nedeniyle pas trafiği ilk yarı boyunca çok aksadı. Sonraki bölümde CSKA sete set hücumlarda Horns denilen, temelde iki uzunun sahanın iki yanında perdeye hazır halde beklediği ve top yönlendiricinin bir taraf seçmesiyle aksiyonun çeşitlendiği bir set türü, oyun planını kullanmaya başladı. Bu sayede Hillard’ zayıf tarafta aradığı boş şut imkanlarını yaratan CSKA farkı çift hanelere kadar çıkardı. İlk yarı da 47-35 ev sahibi ekibin üstünlüğüyle sona erdi. İkinci çeyreğin sonunda benchten gelen oyuncuların 21 sayı ilk beşinin 14 sayı kaydetmesi Baskonia adına dikkat çekiciydi.
CSKA SERBEST ATIŞLARLA
Devre arasından dönüşte konuk ekibin yaptığı fauller ve karşılıklı basit top kayıpları yüzünden oyun sık sık durdu. Bu sebepten dolayı iki takım da ritmini bulmakta zorlanınca ilk üç buçuk dakikada sadece 6 sayı kaydedildi. Henry’nin kötü oyununu devam ettirmesi Baskonia adına en büyük problemdi. Zaten çok fazla oyunda kalmadı ve daha 3 dakika dolmadan kenara alındı. Ayrıca konuk ekip faul hakkını üç dakika içerisinde doldurdu. Sonraki bölümde Fall’ın isabet bulduğu kolay pota altı basketleriyle farkı tek hanelere indirmeyi başaran Baskonia’nın 6-0’lık küçük serisi Hillard’ın devreye girmesiyle sona erdi. Tepede perdeyi aldıktan sonra içeriden ve dışarıdan her türlü isabeti bulmaya devam eden skorer guard sayesinde CSKA farkı bir ara 13’e kadar çıkarttı. Bu bölümde Baskonia adına Fall’ın pas istasyonu olma görevini yerine getirememesi en büyük sıkıntıydı. Köşe üçlüklerde boş bekleyen takım arkadaşlarına o pası bir türlü atamayınca Baskonia’nın bütün hücum planları boşa gitti. Hillard ve Hackett’ın oynamadığı son bölümde akan oyunda üretmekte zorlanan CSKA’nın imdadına serbest atışlar yetişti. Clyburn’ün de ilk sayılarını kaydettiği son dakikaları konuk ekip kötü oynasa da ucuz atlattı. Alec Peters’ın yayın gerisinden bulduğu isabetlerle farkı 8’e kadar indiren Baskonia son çeyreğe 66-58 geride girdi.
PIERRIA'DAN 1Y SAYILIK ÇEYREK
Son çeyreğe Hackett, Clyburn ve Hillard’la başlayan CSKA maçı ful birebirler üstünden oynamaya başladı. Perde sonrası toplu oyuncunun hızlı karar verip istediği şutu seçtiği hücumlardan bir dolu bir boş dönmeye ilk 4 dakika boyunca devam etti. Baskonia ise Vildoza’nın saha içi isabetlerini, bulduğu serbest atış sayılarıyla birleştirerek bir ara 13’e kadar çıkan farkı son 3 dakika kala 8’e çekmeyi başardı. Asıl maç son iki buçuk dakikalık bölümde başladı diyebiliriz. Baskonia maçta ilk defa Shengelia’ya sırtı dönük oyunu sırasında yardım getirdi ve topu çaldı. Sonrasında Henry’nin bulduğu üçlükle farkı 6’ya çeken konuk ekip momentumu arkasına o basketle birlikte almış oldu. Maçın en kritik savunmasında tam saha pres yapmayı tercih eden Bbaskonia Henry’le bir de top çaldı. Son çeyreğe kadar 0 sayı 6 top kaybıyla oynayan kendisi değilmiş gibi Henry bir tane daha üçlük atarak farkı tek topa indirdi. CSKA’nın sonraki hücumunda da Clyburn’e blok koyan Fall topu Henry’e teslim etti. Sağ köşeye geçip Clyburn’le iso oynayan Henry bu hücumdan da faulü aldı ve çizgiden de hata yapmayarak skora denge getirdi. (82-82) Aynı oyunu Clyburn’le oynayan CSKA da Giedraitis’in üstüne giderek rahat bir turnikeyle bitime 40 saniye kala farkı 2’ye çıkardı. Bu baskete yine Henry cevap verdi. Bu sefer orta mesafeli atışında isabet bulan oyuncu maçtaki ve son çeyrekteki 17. Sayısını atarak skoru tekrar eşitledi. Fakat son sözü maçın yıldızı Hillard söyledi. Attığı el üstü üçlükle takımını 23 saniye kala öne geçirmeyi başardı. Son topta bu sefer Vildoza’ya dönen konuk ekip, onun yaptığı aşırı zorlama atıştan isabet bulamadı. Giedraitis hücum ribaundunu alda fakat fark 3 olmasına rağmen 2 kere pota altı atış denedi, 2 atışı da kısa kaldı. Milutinov ribaundu alıp kendisine yapılan faulden sonra soğukkanlılığını koruyarak çizgide 2’de 2 yapınca fark bitime 9 saniye kala iki hücuma çıktı. Burdan dönmesi mucizelere bağlı olan Baskonia bunu gerçekleştiremedi ve 89-86’lık skorla kazanan CSKA Moskova oldu.

Öne Çıkanlar:
CSKA Moskova:
Hillard: 31 sayı, Shengelia: 12 sayı, 7 ribaunt, 4 asist, Hackett: 16 sayı
Baskonia:

Henry: 17 sayı, 5 asist, 6 top kaybı, Fall: 19 sayı, 8 ribaunt, Peters: 13 sayı 

Yorumlar Okunma: 1021