Afyon'da mutlu bir Meksikalı: Pako Cruz (Yasin Yıldırım) - BasketFaul.com

Afyon'da mutlu bir Meksikalı: Pako Cruz (Yasin Yıldırım)

12-11-20 12:58
Francisco "Pako" Javier Cruz Saldívar... Ya da basketbol camiasının bildiği ismiyle; Pako Cruz konuğumuz oldu...

Meksikalı, tepeden tırnağa oyuncu. Afyon gün itibariyle 4-3 ile BSL'de lig dördüncüsü... Evaldas Kairys ve Chris Wright sakatlanmamış olsa belki şimdi daha da yukarıda olacaklardı. Afyon'un başarısında "takım" olmasının etkisi elbette çok büyük.... Pako Cruz'un deneyimini, yeteneklerini kendisi için değil, Afyon için kullanmasının, ne lazımsa onu yapmaya hazır olmasının rolü de bir o kadar büyük...

Basketbolcu olabilmek için vermiş olduğu mücadele, ona duyduğumuz saygıyı daha da artırıyor. Meksika'nın çok zor bir bölgesinde yaşarken sınırı kaçak geçmesi, yaşamını sürdürebilmek için kar küremesi ve bütün bu zorluklara karşın asıl hayali olan basketbol için çok büyük uğraşılardan sonra  Abraham Lincoln Lisesi'nden burs alması... Daha sonra NCAA günleri ve ardından profesyonel kariyer...

Bu arada Meksika Milli Takımı'nı da unutmayalım... Ve tabii karşı takımda NBA oyuncuları yer almasa da 2018'de Dünya Şampiyonası elemelerinde 78-70 yendikleri maçta Amerika'ya attığı 24 sayıyı...

Cruz şimdi Afyon'da ve açıkça söylemeliyiz ki, bu kadar kariyerli ve verimli bir oyuncuyu mütevazı Afyon'un kadrosuna katabilmiş olması kulübün başarısı...

Şunu çok iyi biliyoruz ki, rakip takımların Afyon maçı hazırlıkları sırasında en önem verdikleri şey, topun Pako Cruz'a gelmemesine dayalı çünkü top Meksikalı'nın elindeyken çok daha tehlikeli bir hale gelebiliyor...

Daha önce Avrupa'da kupalarda yer alan takımlardan sonra Afyon'a gelen Cruz yaşamından memnun gözüküyor. Geçtiğimiz günlerde Meksika'daki annesini, babasını da davet etmiş ve onlara Afyon'un güzel yemeklerini tattırmıştı...

Futbol ülkenizde en popüler spor olarak biliniyor basketbolun ülkenizdeki yeri nedir?
Aslında basketbol da ülkemizde en çok oynanan sporlardan biri. Benim geldiğim yerde hatta Amerika'ya çok yakın olduğumuz için basketbol son derece fazla oynanıyor. Hatta şöyle diyebilirim ki memleketimde en popüler spor basketboldu.

Doğduğunuz ve büyüdüğünüz şehir ünlü bir kitapta dahi adı geçen fakir bir şehir. Orada yaşamanın zorlukları nedir ve Amerika'ya geliş hikayenizi anlatır mısınız?
Yaşadığımız zorluklar aslında dünyanın her yerinde insanların yaşadığı zorluklara benziyor. Benim geldiğim yerle ilgili de iyi ve kötü özellikler var ama sınırda yaşamanın kesinlikle bazı zorlukları var. Yine de bu zor duruma rağmen çok sıkı çalışan ve hayatını daha iyi bir şekilde devam ettirmeye çalışan insanlar yaşıyor. Benim Amerikaya basketbol oynayabilmek için gitmem gerçekten büyük bir şanstı  ve bana sonunda basketbolun yanı sıra üniversite diploması da verdi. Tek başıma gittiğim için en başlarda gerçekten zordu ama değdi diyebilirim. Basketbol dışında bir alternatife daha sahip olmak da ayrıca beni mutlu ediyor.

Meksika'da boksun çok popüler olduğu hatta "Meksika tipi dövüşmek" gibi kavramlar olduğu biliniyor. Mücadele etmek pes etmemek genlerinizde mi taşınıyor?
Evet Meksika'da boksa bayılıyoruz. Bence sorunun içinde en güzel cevabı siz verdiniz. Biz Meksikalılar asla ama asla pes etmeyiz. Fakat aynen boksta olduğu gibi mücadelemizi de sadece ring içinde yaparız sonuna kadar dövüşürüz. Bu bence doğrudan Meksika kültürünü anlatıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinin basketbol takımını yendiğiniz bir maç vardı o maç ver performansınızla ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz?
Onlar dünyanın en iyisi olduğu için ABD'yi yenmek her zaman harika bir his. O maç sırasında çok iyi hatırlıyorum elimden gelen her şeyi ortaya koymuştum. Maç sırasında bir an onları yenebileceğimizi onlarla aynı seviyede olduğumuzu hissettik ve sonunda kazanmayı bildik.

Milli takımdan arkadaşınız Juan Toscano-Anderson sürpriz bir şekilde kendine Golden state Warriors kadrosunda kendine yer buldu onun hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Bence çok büyük bir sürpriz değil çünkü Juan müthiş yetenekli ve çok potansiyelli bir isim. Onun NBA seviyesinde olduğunu düşünüyorum umarım uzun yıllar ligde kalmayı da başarır. Şahsen de onun adına çok mutluyum.

Gustavo Ayon'un Avrupa'da yarattığı çok büyük bir etki var peki sizin ülkenizde konumu ne kendisine süper yıldız diyebilir miyiz?
Gustavo, Meksika'da en çok tanınan insanlardan biri olabilir. Tarihimizde oynamış en iyi basketbolcu bile denebilir ona. Bizim için yaptıkları ülkemiz basketbolu için yaptıkları daha önce kimsenin yapmadığı seviyelerde. Kesinlikle süper yıldız diyebiliriz ve hairka da bir kişiliği var.

Afyon'da olmak sizin için nasıl bir duygu?
Afyon küçük ve alıştıklarımızdan biraz farklı bir şehir. Ama bu aslında ben ve ailem için daha iyi diyebilirim. Performansımı en üst seviyeye çıkarabvilmem için konsantre olmamı sağlıyor. Afyon'da son derece iyi basketbol oynayarak maçlar kazanmak istiyoruz ve bu ligin üst sıraları için rekabetçi olmaya çalışıyoruz.

Meksika ve Türk mutfaklarının birbirine yakın olduğu söylenir. Afyon'da Türk mutfağını deneme şansınız oldu mu? 

Evet burada harika yemekler yiyoruz. Hatta bazı tatlılar gerçekten inanılmaz. Fakat ne olursa olsun Meksika yemeklerini özlüyoruz. Galiba Meksika ile ilgili her zaman özleyeceğim tek şey yemekler olacaktır...

PAKO CRUZ'UN AMERİKA MAÇI PERFORMANSI

 

 

Yorumlar Okunma: 3071