Boston'ın efsanesi yaşamını yitirdi - BasketFaul.com

Boston'ın efsanesi yaşamını yitirdi

11-11-20 07:29
Bir NBA efsanesi; Boston Celtics’in eski oyuncusu, antrenörü ve yorumcusu Tom Heinsohn 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Heinsohn, Boston takımının 1950 ve 1960’lardaki Bill Russell ve Bob Cousy’li altın çağı’nın çok önemli parçalarımdan biriydi. Türk basketbolseverlerin pek tanıdığını sanmadığımız eski yıldız Heinsohn’nun forma giydiği 9 sezonda tam 8 kez şampiyon olduğunu hatırlatalım. Altı kez All-Star seçilmiş olan Heinsohn’un 15 numaralı forması bugün Boston’daki TD Garden Salonu’nda emekli edilmiş halde tavanda asılı...

Holy Cross Üniversitesi’nde iken Boston College’a attığı 51 sayı ile okul rekoru kırıyor. Okulunun 1954 yılında NIT Turnuvası Şampiyonu olmasında ve iki kez NCAA Turnuvasına katılmasında baş rol oynuyor. 1956 yılında Boston tarafından “bölgesel seçim” olarak draft ediliyor. Aynı yıl, gelecekteki takım arkadaşları Russell ve KC Jones ile ABD’yi Melbourne Olimpiyatları’nda Altın Madalyaya taşıyor. 1957’de Celtics şampiyonluklar serisine başladığı sezon, finalde 7. maçta St. Louis Hawks’a karşı 37 sayı ve 23 ribaund’la oynuyor!

Tom Heinsohn, kariyerinde 12,194 sayı atmıştır ve bu maç başına yaklaşık 19 sayıya denk geliyor. (Ne yazık ki, maç öncesi ve devre arasında soyunma odasında sigara içmek gibi çok kötü bir alışkanlığı vardı). Takma adı “Tommy Gun” ve “Ack-Ack” idi.

2.00mt boyundaki Heinsohn, Cousy ve Russell daha verimli oynasınlar diyerek dev Wilt Chamberlain’le boğuşmayı severek istemesiyle de tanınıyor. 1965 yılında ayak sakatlığı nedeniyle 30 yaşında emekli oldu. 

Yorumlar Okunma: 1269