PETKİM'in dikkat çeken genç oyucusu: Canberk Kuş - BasketFaul.com

PETKİM'in dikkat çeken genç oyucusu: Canberk Kuş

09-11-20 19:09
Bu sezon BSL'de dikkat çeken birçok yeni oyuncu var. Son haftalarda büyük çıkış yapan PETKİM'e NCAA'den gelen Canberk Kuş gibi... Son 6 yılını Amerika'da geçirdiği için fazlaca tanıdığımız bir oyuncu değildi ama elbette onu takip edenler de vardı...

Örneğin Ahmet Çakı... Canberk Kuş ile yaptığımız röportajdan önce, Çakı'nın kendisiyle ilgili görüşlerini okuyalım...

ÇAKI'NIN CANBERK KUŞ YORUMU
Canerberk'i Arkansas State takımında izlediğimde 4 numara pozisyonunda oynayan özellikle, ribaund ve topsuz çembere cut konusunda çok isteklı bir oyuncu gördüm. Takımdaki rolü itibari ile dripling üzeri bir oyunu yoktu. Daha sonra yazın Türkiye'de yaptığı birkaç bireysel antrenmanını izleyince ülkemizde eksikliği çok hissedilen 3 numara pozisyonunda üst düzey bir oyuncu olabileceği düşüncesine sahip oldu. Ülkemizde bu size ve atletizmdeki oyuncuları 4 numaraya evirmeyi çok sık görüyoruz. Canberk'in avantajı sıze'ı ve atletizminin yanında, ayaklarının ve stance'inin çabuk olması ile müdafaada bütün kısaları tutabilecek seviyede olması. Çünkü şutör 3 numaraların temel sorunu stance oluyor. Hücumda ana silahı atletizmine bağlı olarak açık saha oyunu. Yarı saha oyunda başarılı olduğu topsuz oyunun yanına dripling oyununu da ekleyince bu pozisyonda oyuncu çıkarmakta zorlanan Türk Basketbolu, A Milli Takım seviyesinde önemli bir oyuncuya sahip olacaktır.

Şimdi sıra Canberk Kuş'un röportajımız sırasında verdiği yanıtlarda...

* Ailem Ankaralı ama Marmaris'e yerleşmişlerdi. Basketbola 7 yaşımda Marmariste'ki TOFAŞ Spor Okulu'nda başladım. Son senemde ise Marmarisspor altyapısına geçtim.
* Daha sonra İstanbul'a taşındık, 1 sene Beşiktaş altyapısında oynadım. Yeterli görülmeyince Beylerbeyi altyapısına gittim. Sonra tekrar Beşiktaş'a çağrıldım, 18'imi doldurduğum için A Takım sözleşmesi sunuldu ama ben basketbol oynamak için Amerika'ya gittim.
BEN SIMMONS İLE KARŞILIKLI OYNADIK
* Liseyi Amerika'da bitirdim ve liselerde Victory Rock Prep ile Amerika Şampiyonu olduk. Lisede Ben Simmons, Jonathan Isaac, Miles Bridges (Charltte) Thon Maker, Tacko Fall gibi halen NBA'de forma giyen oyunculara karşı oynadım. Deng Adel ise oda arkadaşımdı.
* Lisede günde 7-8 saat antrenman yapıyorduk. Sabah 6'da halter ile başlıyor, öğleden sonra da genelde iki antrenmana çıkıyorduk. Amerikalılar'ın dışında Afrika asıllılar da çok atletik olduğu için onlarla rekabet etmenin yolu atletizmden geçiyordu. Özellikle Afrikalılar'a yetişmek için kuvvetli ve hızlı olmak şarttı.
HALTERİN YAŞI YOK
* Amerika'da halterin yaşı yok. Düzgün yapıldığı sürece küçük takımda dahi halter yapılıyor. Bence Türkiye'nin bu konuyu yeniden gözden geçirip, haltere başlama yaşını aşağı çekmesi lazım.
* LeBron James vücuduna senede 1 milyon dolardan fazla yatırım yapıyor. Yemekleri, antrenörleri, ilaçları için... Ben LeBron hayranlığıyla büyüdüğüm için kendisini geliştirmek için yaptıklarını titizlikle takip ediyorum. Amerika'ya gittiğimde tombik olduğum söylenebilirdi. Şimdi ise atletizmimi yukarılara çekmeye çalışıyorum.
ÜLKEMİZDE BASKETBOLCULARA BOL NOT VERİLİYOR
* Türkiye'de ders notlarına önem vermediğimiz için, basketbolculara tolerans gösterip kolay sınıf geçirildiği için not ortalamam iyi değildi. Bu nedenle de 2 senelik Junior College of Central Florida üniversitesine gitmek zorunda kaldım. Türkiye'de sınıf geçmekte sorun yaşamadım ama daha yüksek not almalıydım.
* 3. senemde Arkansas State'e geçtim. Koçum Mike Balado, geçmişte Rick Pitino'nun asistanı idi. Junior'dayken iki defa özel uçakla gelip beni izledi ve beni Arkansas'a götürdü. Daha önce okulu ziyarete gittim, iyi yerde değildi ama olanakları basketbol için çok fazlaydı.
TÜRKİYE'DE KALSAM...
* 6 yılımı Amerika'da geçirdim... Türkiye'de kalsam bulunduğum konumda olamazdım. Orada oynama fırsatım oldu, antrenmanlar vücudumu çok geliştirdi. Zaten, Türkiye'de genç yaşımdan sonra süre alamayacağımı bildiğim için Amerika'yı tercih etmiştim.
* NCAA'de büyük profesyonellik var. Gece 2-3'te özel antrenman için ararsanız, antrenörünüz salona gelmek zorunda. Türkiye'de ise ekstra idman yapmak çok daha zor.
* Arkansas'ta spor yönetimi okudum. Sonuçta basketbol sonsuza kadar oynanan bir oyun değil, ileride yöneticisi olabilirim
İYİ Kİ PETKİM'E GELMİŞİM
* Okulum bitince Avrupa'yı denemeyi düşünmüştüm ama iyi ki PETKİM'e gelmişim. Çok ama çok memnunum, burada aile ortamı var. Beni çok iyi karşıladılar, farklı basketbol ekolünden geldiğimi bildikleri için anlayışla bana doğrusunu öğretmeye çalışıyor. 
* Koç Kemzura'nın oyuncularla ilişkisi mükemmel. Her oyuncuya önem veriyor ve anlatmaktan bıkmıyor.
* Hazırlık maçlarına çok iyi başlayınca ligde herkes bizim tehlikeli olduğumuzu anlayıp iyi hazırlandı. İlk maçlar çok istediğimiz gibi bitmese de kimyamızın oturmaya başlamasıyla galibiyetler gelmeye başladı. Gerçekten tehlikeli bir takımız. 
* NCAA basketbolu daha hızlı, burası ise daha çok kurgular üzerine... Ben rolümü oynuyorum, koçun beklentilerini biliyorum ve en önemlisi  bana güvendiğini biliyorum.
TÜRKİYE'DE GENÇLERİN KREDİSİ YOK
* Türkiye'de genelde gençler hor görülüyor, aynı hatayı Amerikalılar yapsa, onların kredisi var. Oysa basketbola özgüvene dayalı bir spor, o yoksa oyuncu olunmaz. PETKİM'de ise asla böyle bir sorun yok. Koç herkesi oyuncu yapmaya çalışıyor.
* Altyapıda Milli Takım formasını giymek nasip olmadı ama Milli Takım'da oynamayı çok isterim...
* Oyunu daha iyi okumam gerekiyor, kaptanımız Hakan Yapar sürekli gençlere bilgisini anlatıyor, o konuşurken kulaklarımı açıyorum, bize çok yardımcı oluyor.

* Atletizmimi kullanıyorum. Köşede durup şut atan 3 numaralara göre ekstra şeyler yapmak istiyorum. Toplu, topsuz koşular bunun bir parçası. Savunmamı da geliştirmem lazım. Amerika'da fazla pick and roll oynanmadığı için birebir savunma önemliydi, burada ise P&R savunmamı geliştirmem şart. 

Yorumlar Okunma: 5387