Sorumluluk... (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Sorumluluk... (Hayri Pekergin)

09-11-20 01:33

Temmuz ayında 80 yaşında hayata gözlerine yuman ABD’li insan hakları savunucusu, kongre üyesi John Lewis’in ölmeden önce kendi cenazesinde okunmak üzere kaleme aldığı veda mesajı aşağıdaki sözleri de içeriyor. 


“Burada yanınızda olmasam da kalbinizin sesine kulak vermenizi ve gerçekten inandığınız şey için mücadele etmenizi istiyorum.”

“Hayatım boyunca barışın, sevginin, şiddeti ret etmenin daha mükemmel bir yol olduğunu göstermek için elimden geleni yaptım.” 

“Demokrasi bir durum değil bir eylemdir.” 

“Her jenerasyon kendisi ile barışık bir ulus ve dünya, sevilen bir toplum inşa etmek üzere elinden geleni yapmalıdır.”  

 
******

Ölen bir sivil toplum liderinin ardında bıraktığı bu cümleler, ABD’nin ilk kadın başkan yardımcısı olmaya hazırlanan Kaliforniya senatörü Kamala Harris tarafından seçim zaferi konuşmasında kullanıldı ve yeniden büyük yankı buldu.

Aranızda bazılarınız bundan bize ne, burası bir basketbol haber sitesi diyebilir.

Basit bir yanıtı var. 

Basketbol dışında başka sporlar, spor dışında başka sektörler, sektörler ve iş hayatı dışında akademi, bilim ya da sanat gibi farklı alanlarla ilgilenenler uzun yıllar geçtikçe şunun bilincine varıyor;  

Basketbolun bize getirdikleri, bizden aldıkları, başarı ya da başarısızlıklar, gerçekleşen ya da gerçekleşemeyenler aslında hayatın tüm katmanlarının, doğrularının, yanlışlarının basketbol sahasına  yansımasından ibaret. 

Bunu akılda tutarak John Lewis’in hayata veda konuşmasında basketbol için kilit kelimeler ne olabilir diye baktığımızda, “gerçekler”, “mücadele etmek” , “elinden geleni yapmak”, “daha mükemmel bir yol”, “inşa etmek”  sözlerinin öne çıktığını görüyoruz. 

Bana göre en anlamlı paralellik ise basketbola yansıtılabilecek şu cümlede bulunuyor. 

DEMOKRASİ (BİR BASKETBOL TAKIMI) BİR DURUM DEĞİL, BİR EYLEMDİR..

 
******

Bir basketbol takımı ya da bir şirket, veya bir bakanlık, bir üniversite, ya da bir tiyatro topluluğu da bir durum, bir oluşum değil aslında bir eylemdir. 

Yapıyı (örneğin basketbol takımını) oluşturan tüm bileşenlerin, paydaşların eylemlerinin bir bütünü. 

Basketbol sahasında neyin değeri var diye baktığımızda, yukarıdaki sözlerden mücadele etmek, elinden geleni yapmak, daha mükemmele ulaşmak, (bir takım, bir başarı, bir birlik) inşa etmek kavramları ile yolumuz kesişiyor. 

Eğer basketbol sahasında “ortaya konan” gerçekler bunlar ise olumlu sonuçlar sahaya yansıyor. 

Kısa ve uzun vadede hedeflere yakınsamak olası hale geliyor.

Bir takımı oluşturan bileşenlerin öncelikli ortak sorumluluğu elinden geleni yapmak, mücadele etmek,  daha mükemmele ulaşmak diye başlayan listeyi hayata geçirmek. 

Bunların gereklerini ortaya koymak.  

 
******

Bana göre bir takımın en önemli bileşeni oyuncuları. 

Dolayısı ile oyuncuların sorumluluğu büyük zira oyuncunun sahadaki işini başka kimse yapamaz.  

İşte bu nedenle oyuncu önce sahada sorumluluğunu yerine getirecek. 

Sahada performansı, mücadelesi, inşa ettikleriyle konuşacak.   

 
******

İçinden geçtiğimiz zorlu zamanlarda kamu (devlet / belediye) ve üniversite kulüpleri basketbola büyük destekler verdi, vermeye devam ediyor. 

Ülkemiz sporunun yüzyıllık dev çınarları, büyük markaları Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın zor şartlarda verdikleri desteğe rağmen basketbolumuzun son yıllarda gözle görülür elle tutulur şekilde gerileyerek geldiği bugünkü seviyeden daha da kötüye gitmemesi için kamunun varlığı önemli ve değerli. 

Dolayısı ile kamu bağlantılı kulüplerdeki yerli olsun yabancı olsun oyuncuların sorumluluğu büyük. 

 
******

Yukarıdaki satırların, uzatma periyodunda ev sahibi takım OGM Orman Spor’un 17-2 üstünlükle 92-77 kazandığı OGM Orman Spor - Birevim İl Özel İdare, Hatay Büyükşehir Belediyesinin 4. çeyrekte geriden gelerek 71-65 kazandığı Hatay BŞB-İzmit Belediye Spor ve baştan sona çekişmeye sahne olarak 69-68 Nesibe Aydın üstünlüğünde sonuçlanan Nesibe Aydın-BOTAŞ maçları ardından daha anlamlı olduğuna inanıyorum. 

OGM Orman Spor’un kazanarak yenilgi serisini sonlandırdığı maçta yerli oyunculardan Alperi Onar 20 sayı, 2 asist, 2 top çalma gerçekleştirirken, yabancı oyuncular Brittney Sykes, Riquna Williams ve Ashley Walker öne çıktı.  

Covid-19 ile enfekte olan oyuncu ve teknik ekip üyeleri nedeni ile haftalardır maç yapamayan Hatay Büyükşehir Belediyesinin 6 oyunculu rotasyonu ile aldığı galibiyette tüm takımı kutlamak gerekiyor. Yerli oyunculardan Derin Yaya, yabancı oyunculardan Astou Ndour ve Alexis Prince en skorer isimler oldu. 

Bu sezon çok deneyimli, birlikte hangi takıma gitse o takımı şampiyon yapabilecek yerli transferlere imza atan BOTAŞ, yabancı rotasyonunu devşirme power forvet Marina Baş ve pota altında kısıtlı bir konfor alanı olan savunmacı Elizabeth Williams ile limitleyince bu sezonun en durağan basketbolunu ortaya koyan Nesibe Aydın önünde kaybetmekten kurtulamadı. 

BOTAŞ takımının bu karşılaşmada 11 sayı üreten Sehernaz Çıdal’ın süresinin artması sonrası ön tarafta savunmasını toparladığı bir gerçek. Bununla birlikte 35 dakikadan fazla sahada kalarak son çeyreklere fiziksel olarak yıpranmış giren Işıl Alben, Tilbe Şenyürek, Bahar Çağlar ve Elizabeth Williams ile ligde hak ettikleri yerde olmaları mümkün değil.

Örneğin bu maçta Tilbe Şenyürek ilk üç çeyrekte 21 sayı üretirken maçı 23 sayı ile tamamladı.  

BOTAŞ (eğer bütçesinde yeri varsa) bir skorer guard bir kısa forvet ve bir power forvet ile yabancı rotasyonunu tamamlayarak doğrudan şampiyonluk rotasına girebilir. 

Bununla birlikte bu tempoda devam edeceklerse korkarım yerli rotasyonun tecrübeli isimleri üzerindeki sakatlık risklerinin giderek artmasını sağlayacak bir yol ile karşılaşacaklar. 

Nesibe Aydın önündeki son topta  Büşra Akbaş kendi sorumluluk almak yerine topu saniyeler kala Işıl Alben’e iade edince, tecrübeli guardın isabetli atışına rağmen biten süre BOTAŞ’ı önemli bir galibiyetten etti.   

twitter: @hayripekergin 
 

Yorumlar Okunma: 4581