Valencia'nın keyfi yerinde (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Valencia'nın keyfi yerinde (Gençalp Kozan)

07-11-20 00:59

 İSTATİSTİK

THY Euroleague'de Valencia, 21 gün sonra Euroleague'de ilk maçına çıkıp başta Rodriguez olmak üzere takım hâlinde ritmini kaybetmiş gözüken Armani Milano karşısında hanesine önemli bir galibiyet daha yazdırdı: 86-81. Yedinci hafta sonunda Valencia 6'da 4 yaparken Milano 5'inci maçında ikinci mağlubiyetini aldı. Valencia'da Mike Tobey ve Derrick Williams sakatlıkları sebebiyle maçı yarıda bıraktı.

Editörün Notu: Maç boyunca Rodriguez ve Shields'ın bire birleri üzerinden hücum etmeye çalışan Milano'da doğru saha içi yerleşimi ve pas trafiği sağlanamazken üzerine Rodriguez hücumda en kötü gecelerinden birini geçirince maç boyunca iç-dış dengesini doğru ayarlayan Valencia için fazlasıyla hak edilmiş bir galibiyet geldi. Pota altında iyi savunmacıları olan rakibi karşısında dışarıdan Van Rossom ve Prepelic ile yakalanan 7/12'lik isabet oranı maçın kilidini çözen faktörlerden biriydi.

Maçın Hikayesi...

Düşük tempolu geçen ilk çeyrekte Valencia Dubljevic ve Kalinic'in sırtı dönük, Williams'ın yüzü dönük bire birlerine alan açmaya çalıştı. Ev sahibi ekip, bu anlarda uzunlarının pas kabiliyetini de efektif şekilde değerlendirerek Milano yardımlarını cezalandırdı ve bunun ödülünü 10 dakikada gelen 8 asistle aldı. Set temposunu yukarı çektiği anda Hines'ın kısa devrilmeleri üzerinden Roll'ün üçlüklerini bulan Milano ise periyodun büyük bölümünde Shields ve Rodriguez'in bireysel yaratıcılığına güvendi. Böylece ilk 10 dakika kendi istediği oyunu rakibine empoze etmeyi başaran Valencia'nın 24-18'lik üstünlüğüyle geçilmiş oldu.

Valencia ikinci periyotta maça kaldığı yerden devam ederken Martin Hermannsson tempoyu arttırıp agresif şekilde çembere gitti, ribaund sonrası karşı sahadaki Labeyrie'yi uzun paslar aracılığıyla topla buluşturdu. Böylece İspanyol ekibi topsuz hareketliliği düşük, dengesiz hücumlar sergileyen Armani Milano karşısında 15 dakika sonunda 12 sayı öne geçti (37-25). Ancak Koç Messina'nın aldığı molanın ardından İtalyan ekibinde alçak post savunmasındaki sertliğin artıp oradan gelen enerjiyle Rodriguez ve Hines'ın bire bir eşleşmelerde ağırlığını koyması, maçın seyrine doğrudan etki etti. Devre arasına kadar 16-4'lük bir sekans yakalayan Milano, yayın gerisinden sıkıntı yaşadığı ilk 20 dakikada Datome ve Micov'dan iki üçlük buldu. Böylece soyunma odasına rüzgarı arkasına alarak 42-44 önde girdi.

İkinci yarının hemen başında Hines'ın üçüncü faulünü alıp kenara gelmesi Valencia'nın pick&rolldeki işini oldukça kolaylaştırırken bu bölümde Van Rossom içeri daha rahat penetre etti, Kalinic mücadelesiyle hem bire bir savunma hem de hücum ribaundu alanında kendini hissettirdi. Bire bir ağırlıklı hücum eden Armani Milano cephesi ise doğru saha içi yerleşimini sağlayamadığı için Shields dışında güvenebileceği bir el bulmakta zorlandı. Valencia, savunma kaynaklı basketlerle süslediği üçüncü çeyreği 5 sayı farkla önde tamamladı (66-61).

Son çeyreğin başlamasıyla maç boyunca gerçekleştirmekte zorlandığı 5 kişilik hücumları Sergio Rodriguez'in kontrolünde uygulamaya çalışan Milano, tecrübeli guardın bitiriş noktasında zorluk yaşadığı anlarda LeDay'den ekstra basketler buldu ve son 3 dakikada 76-76'lık eşitliği sağladı. Bu bölümde Valencia adına Prepelic hücumları sürüklese de Labeyrie'nin hücumda art arda köşe üçlüklerini denemesi ev sahibi ekibin ritmini oldukça bozdu, Milano oyuncuları yardımı buradan getirip rakip kısaları daha rahat savunmaya başladı. 

Maçın en kritik bölümü 40 dakikanın genel bir özeti niteliğindeydi. Dışarıdan özellikle Rodriguez'le beklediğini bulamayıp sürekli çemberi zorlayan Milano, içeri gömülü Valencia savunması karşısında zor anlar yaşadı. İçten dışa paslaşmak yerine gece boyunca olduğu gibi zorlama atışlar gerçekleştiren Milanolu oyuncular, yaptıkları hataların düzeltilmiş hâliyle kendi çemberinde karşılaşınca maçın Valencia'ya gelmesi kaçınılmaz oldu. Bitime 58 saniye kala "penetre+pas" temelli bir hücum sonucunda Van Rossom'un üçlüğü geldi ve fark 4'e çıktı (83-79). Milano'nun isabetsiz atışları devam edince karşılaşmayı kazanan taraf 86-81'lik skorla Valencia oldu.
 
Öne çıkanlar...
Valencia: Sam Van Rossom 21 sayı (4/7 üçlük), 2 ribaund, 2 asist; Klemen Prepelic 14 sayı (4/6 saha içi), 2 ribaund, 5 asist; Nikola Kalinic 10 sayı, 5 ribaund, 2 asist; Bojan Dubljevic 9 sayı, 7 ribaund, 2 asist

Armani Milano: Shavon Shields 17 sayı (7/11 saha içi), 2 asist; Kyle Hines 13 sayı (6/7 ikilik), 7 ribaund; Zach LeDay 10 sayı, 6 ribaund, 2 asist, 1 top çalma; Vladimir Micov 12 sayı, 2 ribaund; Sergio Rodriguez 8 sayı (0/6 üçlük), 4 asist, 5 top kaybı

Yorumlar Okunma: 876