Fenerbahçe'den De Colosuz galibiyet (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Fenerbahçe'den De Colosuz galibiyet (Doruk Sözen)

06-11-20 23:05
Euroleague 7. Hafta karşılaşmasında temsilcimiz Fenerbahçe Beko sahasında, ilk 5 maçını kaybettikten sonra geçen hafta ilk galibiyetini alan Khimki Moskovayı 83-71 mağlup etti. Bu skorla birlikte Fenerbahçe Avrupa arenasındaki 4. galibiyetini almış oldu. Maçtan önce Eddie ile yapılan röportajda rakibi çok iyi analiz ettiklerini ve özellikle Shved’e karşı hazır olduklarını söyleyen oyuncunun, fazlasıyla haklı olduğunu Fenerbahçe takım halinde bütün izleyenlere gösterdi. Shved’i sürekli sol tarafına yönlendiren ve uzunlarıyla yakın savunan Fenerbahçe yıldız oyuncuyu sadece 10 sayıda tutmayı başardı. Ayrıca hem tepede hem de boyalı alanda yapılan şok ikili sıkıştırmalarla rakibinin bütün oyun düzenini bozan Fenerbahçe antrenör ekibinin maça ne kadar iyi hazırlanmış olduğunu bizlere gösterdi. Ribauntlardaki 41-31’lik dezavantajına rağmen ev sahibi ekip 11 top çalmasının yanında sadece 11 top kaybı yaparak topun değerini bilince bu farkın önemi iyice azaldı. Brown’ın özellikle belirli bölümlerdeki oyunu yönlendirmedeki başarısı, Eddie’nin skorer oyunu ve savunma katkısı, Pierre’in de enerjisi ve dış atış katkısı De Colo’suz alınan galibiyetteki belirleyici unsurlardı.

Maça ev sahibinin savunmadaki düşük konsantrasyonunu, pota altından kaydettiği basit sayılarla değerlendiren Khimki daha iyi başlayan taraftı. Henüz maçın başında Fenerbahçe’nin yıldızı De Colo da kalfından yaşadığı sakatlıktan dolayı soyunma odasının yolunu tuttu. Rakibinin pota altı sayılarına Ahmet’le karşılık vermeyi başarınca ilk 4 dakika 8-8 berabere geçildi. 8 sayının 5’i Ahmet’ aitti. Bu bölümden sonra savunma direncini yukarı çeken Fenerbahçe, tepede yaptığı ikili sıkıştırmaları, kusursuza yakın değişim savunmasıyla birleştirince Khimki Moskova’yı üst üste top kayıplarına zorladı. Konuk ekibin ilk 7 dakikada 7 top kaybı vardı. Yine de Fenerbahçe’nin geçiş hücumlarını savunmada yaşadığı sıkıntılardan dolayı oyun anlamında olan fark skor tabelasına yansımadı. Çeyreğin son 3 dakikasına kadar hiç üçlük isabeti olmayan maçta Shved perdeyi açtı. Bu üçlük sonrası Mickey’nin de sorumluluk almasıyla 8-2’lık bir seri yakaladı Khimki. Benchten gelen keskin nişancıları Bobby ve Eddie’nin üçlükleriyle bu seriye 8-0’lık başka bir seriyle cevap veren Fenerbahçe ilk periyodu da 23-20 önde kapattı.

İkinci periyoda da Eddie ve Pierre ile bulduğu basketlerle hızlı başlayan taraf ev sahibi ekip oldu. Shved kendisine gelen ikili sıkıştırmaya çözüm olarak topu hızlıca elinden çıkarmaya başlayınca Khimki bu bölümde topu yönlendirmede sıkıntı yaşadı. Sonraki kısımda ise Khimki üçlükler ve orta mesafeli atışlarla tekrar öne geçti. Kimsenin yalandan dahi hareketlenmediği, bomboş iki tane üçlükten isabet bulan Jerebko bu dakikalarda takımı adına X faktör oldu. Skor 35-33’ geldikten sonra ise oyun tam tersine döndü. Kokoshkov’un molasından kararlı bir şekilde dönen Fenerbahçe savunma temelli yakaladığı 9-0’lık seriyle ilk yarıyı 42-35 önde kapattı. Pierre ve Brown ile perde sonrası direk potaya saldıran temsilcimiz yapılan ekstra paslarla skor üretti. Bu organizasyonlara bir de Pierre’in maçtaki ikinci üçlüğü eklenince seri tamamlanmış oldu. Takımı adına çift hanelere ulaşan ilk oyuncu olan Pierre ilk yarının yıldızıydı. Ayrıca temsilcimizde bu kısma kadar süre alan Westerman hariç bütün oyuncular skor tabelasını değiştirmeyi başardı. İlk 20 dakikada Fenerbahçe’nin 8 top çalmasının yanında sadece 4 top kaybının olması da dikkat çekiciydi. Khimki adına ise 12 sayıyla Jerebko fark yaratan isim oldu.

İkinci yarının başında Brown sahanın tam hakimiydi. Savunmadaki enerjisiyle rakiplerini boğan, üstüne bir tane de top çalan oyuncu, hücumda da birebirler üzerinden ürettiği sayılarla ve Ahmet’e yaptığı 2 asistle farkı 9’a çıkarttı. (50-41, çeyreğin bitimine 6 dakika) Üçüncü çeyreğin ortalarına gelindiğinde ise hücumda iki farklı basketbol izledik. Topsuz hareketliliği neredeyse sıfır olan Khimki buna rağmen el üstü şutlardan bulduğu basketlerle skor üretmeyi başardı. Fenerbahçe ise kısa devrilmeler üzerinden zayıf tarafta boş üçlükleri bulmasına rağmen bunları sayıya çeviremeyince fark bir ara ikiye kadar indi. Yarı sahadaki iyi top paylaşımının ödülünü alamayan temsilcimiz için işler periyodun son bölümünde tersine döndü. Aradığı dış atış isabetini en sonunda Westerman’la bulan

Fenerbahçe, kalan kısımda da Pierre ile topu çok iyi yönlendirince fark tekrar açıldı. Üçüncü çeyreği Eddie’nin son saniye basketiyle 65-55 önde kapatan taraf ev sahibi ekip oldu.

Son çeyreğe farkı eritme amacıyla çıkan konuk ekip, hücumları hızlı üçlüklerle değerlendirmeye çalışınca şut yüzdesi iyiden iyiye düştü. Fenerbahçe de set temposundan yoksun başlayınca ilk dakikalar dengede geçildi. Bu bölümde Pierre’in Timma’yı posterleyerek vurduğu jeneriklik smaç da maçın bence en güzel hareketiydi. Rakibinin kullandığı ilk şutları çok iyi savunan temsilcimizde Maccabi maçında olduğu gibi hücum ribauntları yine baş ağrıtan faktördü. Perde sonrası Shved’in karşısında kalan uzunlar pota altında olmayınca, Monroe ile boğuşmakta zorlanan kısalar istenen ribaunt katkısını vermekte yetersiz kaldı. Ahmet Düverioğlu hepsi atış anında olan üst üste 3 faul yapınca hem fark azaldı, hem takım faul hakkı doldu hem de kendisi beş faulle oyundan atıldı. Kendisi açısından da çok güzel geçen gece hatırlamak istemeyeceği bir şekilde sonlanmış oldu. Bu dakikalarda çok acemice hatalar yaparak kendi işini durduk yere zorlaştıran Fenerbahçe, özellikle Ulanovas ve Brown’ın yanlış tercihleriyle üst üste bir sürü top kaybı yaptı. Aradığı üçlük isabetini en sonunda Bertans ile bulan Khimki böylelikle bitime beş buçuk dakika kala skoru 70-67’ye getirdi. Kalan bölümde ise Eddie oyuna damgasını vurdu ve takımına maçı kazandıran oyuncu oldu. İlk olarak rakip pota altından çıkarılan topta yaptığı güzel koşuyla Kokoshkov’un çizdiği seti birebir oynayan oyuncu orta mesafe isabetiyle takımının bir buçuk dakikalık skor hasretine son verdi. Son dakikalarda Shved’e yaptığı mükkemmele yakın savunmanın üstüne bir de iki üçlük isabeti ekleyince fark bir anda 10’a kadar çıktı. Fenerbahçe’nin fark 10 çıkmış olmasına rağmen son bir buçuk dakikada da savunma konsantrasyonunu kaybetmemesi takdire şayandı. Bu bölümde rakibine sadece 1 sayı izni veren ev sahibi ekip Bobby’nin son saniyede attığı turnikeyle maçı 83-71 kazandı.

Öne çıkanlar...
Fenerbahçe BEKO: Lorenzo Brown 11 sayı, 1 ribaund, 8 asist, Dyshawn Pierre 16 sayı, 3 ribaund, 3 asist, Jarell Eddie 16 sayı (4/6 üçlük), 5 ribaund, Ali Muhammed 10 sayı, 4 ribaund, 4 asist, Ahmet Düverioğlu 11 sayı, 5 ribaund, 2 asist

Khimki: Aleksey Shved 10 sayı, 6 ribaund, 9 asist, Greg Monroe 11 sayı, 8 ribaund, 3 asist, Jonas Jerebko 12 sayı, 5 ribaund, 3 asist, Jordan Mickey 19 sayı (0/4 üçlük), 7 ribaund 

Yorumlar Okunma: 1348