Kısa (olmayan) notlar (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kısa (olmayan) notlar (Hayri Pekergin)

25-10-20 20:58
SALGIN ZORLUYOR, DAHA DA ZORLAYACAK

Zor zamanlardan geçiyoruz.

2019 Yılının Aralık ayının sonlarında Wuhan’da başlayan ve bir samanlık yangını tüm dünyayı kaplayan salgın hayatı tüm katmanlarıyla etkilemeye devam ediyor.

İtiraf etmek gerekirse SARS Covid-19 ile ilgili ilk haberleri gördüğümde 2000’lerin başında Güneydoğu Asya’da parlayıp sönen “yakın akrabası” SARS CoV 2 ve 2010’lu yıllarda Ortadoğu ülkelerinde görülen MERS CoV gibi gelip geçici bir salgın olacağını düşünmüştüm.

Bu düşünceler Çin’deki hızlı yayılım, orada alınan olağanüstü tedbirler, diğer ülkelerdeki çok hızlı sıçramaları gördükten sonra yerini endişeye bıraktı.

Ocak ayının ikinci yarısında İran’da ve Avrupa Ülkelerinde görüldüğü bildirilen vakaların ardından ülkemize gelerek yayılmasının zaman meselesi olduğu belliydi.

Uzatmadan yaygın tabiri ile “korona” her şeyi olduğu gibi basketbolu da sert vurdu.

Son zamanlarda Herbalife Nutrition KBSL ve sezonu resmen başlamamış olan TKBL’deki bazı kulüplerde tespit edilen vakaların haberleri geliyor.

Maçlar erteleniyor. Hastalanan oyuncular karantinada tedavi olurken idmanlar durduruluyor.

Bugün bu profesyonel liglere devam ediliyor ya da edilecek olsa da TB2L ya da KBBL gibi daha bölgesel nitelikte liglerin kaderleri tam olarak belli değil.

Bu çok sayıda oyuncunun takım bulamaması ya da açıkta kalması demek.

Diğer taraftan altyapılar zor koşullar altında devam etmeye çalışıyor.

U18, U16, U14 ve diğer yaş gruplarında temassız temel teknik ve kondisyon temalı idmanlarla oyuncular ve coachlar “basketbola tutunmaya” gayret ediyor.

Salgının “2.dalga” denilen yeniden ivme kazandığı bir dönemde, koşullar daha zorlaşacak görünüyor.

Basketbolun önünde tüm paydaşlarıyla birlikte zor sınavların verileceği bir kış mevsimi var.

Herkese önce tedbir sonra sağlık ve kolaylıklar diliyorum.

KADIN BASKETBOLUNUN YENİ ÇEKİM MERKEZİ DÖRT TAKIMIYLA ANKARA

Son yıllarda Herbalife Nutrition KBSL’ye her yıl bir Ankara takımının eklenmesi ve BOTAŞ’ın Adana’dan Ankara’ya taşınma kararı alması ile 2020-2021 sezonunda Süper Ligdeki Ankara takımlarının sayısı 4’e yükseldi.

Yıllarını basketbola vermiş olanlar için özlenen bir tablo.

İlk altı haftası 22 günde koşa koşa oynanan Herbalife Nutrition KBSL’de son puan durumuna bakarsak dört Ankara takımı arasında Çankaya Üniversitesi ve Nesibe Aydın’ın 6 maçta 5 galibiyet ile zirveyi yakın takip ettiğini görüyoruz.

Bu takımlardan Çankaya Üniversitesi bu hafta İzmit deplasmanının 2.yarısında oyunu durarak değil koşarak oynayınca 6-16 skorlu son çeyrekte kontrolü ele alarak zorlanmadan kazandı. Bu maçtaki oyunları mücadele seviyesini yükselttikleri zamanlarda keyif bile verdi.

Diğer bir eğitim kurumu kulübü olan Nesibe Aydın ise sezon başından bu yana ortaya koyduğu dengeli oyunla Birevim Elazığ İl Özel İdare önünde zorlanmadan 90-74 galip geldi.

Ankara’nın KBSL’deki diğer temsilcileri OGM Orman Spor ve BOTAŞ.

OGM Orman Spor Ligde 7.sırada ve Ankara’da oynanan son üç maçından yenilgi ile ayrıldı. Bu hafta geriden gelerek ÇBK Yenişehir Belediye önünde uzatmaya taşınan maçta aldıkları yenilgi düşündürücü.

Açıkça ifade etmek gerekirse OGM Orman Spor 24 yaşının üzerinde bir tecrübeye sahip oyun kurucu Alperi Onar’ın maçın 2. yarısında takımına getirdiği enerji olmasaydı maçı uzatmaya gitmeden de kaybedebilirdi.

KBSL’nin ligde en altta yer alan ekibi, altı maç sonunda 10.sırada bulunan BOTAŞ.

Bu sezon flaş nitelikte yerli transfer hamleleri ile Işıl Alben, Bahar Çağlar, Tilbe Şenyürek ve Ayşe Cora’yı kadrosuna ekleyen kırmızı beyazlılar yabancı oyuncu olarak yalnızca Elizabeth Williams ve Marina Baş ile mücadele ediyor.

Bu hafta Galatasaray karşısında sezonun en iyi oyununu ortaya koysalar da aynı beşte oynayan üç uzun ile hücumda kimya yaratmak savunmada ters eşleşmelere çözüm bulmak 4 yabancı ile mücadele eden rakipler önünde çok kolay görünmüyor.

Maçlar, sezonlar, yıllar gelip geçer.

Kalıcı olan bu kulüplerin Ankara basketbolunda bıraktığı izler yetiştirdikleri oyuncular olur.

Kadın voleybolunun 20 yıl gerisinde kalmış kadın basketbol altyapısı konusunda Çankaya Üniversitesi ve BOTAŞ’ın öteden beri bilinen değerli çabaları çalışmaları var.

Nesibe Aydın ise bir transfer operasyonu ile geçen yıl benim de Ankara’ya gelip izlediğim bir jenerasyona yatırım yapmış ve yerel ligde ön planda bir altyapı ekibine sahip olmuştu.

Umarım gelecekte BOTAŞ ve Çankaya Üniversitesi’nin çabaları artarak devam eder. Nesibe Aydın ve OGM Orman Spor da altyapıya daha çok önem vererek Ankara’nın KBSL’deki rekabetini altyapıya da taşır.

SAMSUN’DA İYİ BİR HAMLE

Yıllardır oyunculara yapılmayan ödemeler, biriken borçlar, sezon ortasında gönderilen oyuncular, yaşanan iniş ve çıkışlar nedeni ile eleştirilen Samsun Canik Belediyesi bu sezon sessiz sedasız akılcı bir hamleye imza attı.

Samsun ekibi sezon başında Ankara ABC Okulları SK’dan 16-17 yaşlarında, hepsinin gelecekte ülke basketbolunda hikayesi olabilecek power forvet Semanur Ersoy, forvetler Nazlı Çalışkan, Sıla Şimşek Nurgül Ersoy, guardlar Zeynep Sina Konuksever ve Zeynep Sude Kara’yı kadrosuna kattı.

Üstelik bu operasyon sözde değil özde olma özelliği taşıyor.

Altyapıların durakladığı bu pandemi döneminde, yetenekli genç isimlere takımında yer veren coach Erdem Işık bu isimlere maçlarda verebildiği kadar süre ve şut kullanma cesareti de veriyor.

Ben yukarıdaki genç oyuncuları ilk kez 2018 yılında Tokat’ta yapılan Ortaokullar Türkiye Şampiyonasında Ankara Beytepe Ortaokulu olarak izleme olanağı bulmuştum.

Geçtiğimiz yıl ise kendilerine büyük emek veren coachları Mustafa Çebi’nin yönetiminde Ankara ABC Okulları SK olarak Ankara U16 liginde başarılı maçlarını izledim.

Elbette Samsun’da U14 yaşlarından itibaren izlediğim, isimlerini ezbere bildiğim başka yetenekli genç oyuncularımız da var.

Hatta Samsun’da bu yetenekli gençler varken neden Ankara’dan takviye geliyor şeklinde eleştiriler de olabilir.

Ben Samsun’dan gelen böyle eleştiriler duymadım ama olursa da verilecek yanıt şu olmalı;

Böyle bir dönemde gençlere yönelik yapılan yapılan her “pozitif” çabayı kutlamak, desteklemek gerekiyor.

Bir kapı, bir yol açıldıktan sonra ardından yeni pozitif örnekler filizlenmeye başlar. Kırgınlıklar, küskünlükler zamanla unutulur, işbirlikleri, güç birlikleri yeniden kurulur.

Son söz olarak bu yetenekli gençlerin önünü açan ve transferlerine izin veren ABC Okulları Spor Kulübü yönetimini de kutlamak gerekiyor.

ÇBK YENİŞEHİR BELEDİYE VAZGEÇMEDİ, ZORLUKLARA KARŞI KAZANDI

Teknik yönetim değişikliği ardından göreve gelen Olcay Orak ve ÇBK Yenişehir Takımı için OGM Orman Spor deplasmanı hem oyun hem sıralamada yer anlamında bir dönüm noktası olarak görülmeliydi.

Mersin ekibi maçta büyük zorluklarla karşılaşmasına rağmen mücadeleden düşmemenin ödülünü uzatmada kazanarak aldı.

Maçın 3.çeyreğinin ortasında o ana kadar takımının skor yükünü sırtlamış Iagupova’nın sakatlanarak kenara gelmesi ardından tam 5’30” dakika skor üretemeyen ÇBK Yenişehir Belediye bu bölümde önce Manolya Kurtulmuş sonra da ivmelenen Anigwe ile momentum yakaladı.

OGM Orman Spor’un bazı kilit isimlerindeki yorgunluk ve hataları Gökşen Fitik ve Naumenko ile iyi değerlendiren Mersin ekibi başa baş geçen uzatma dakikalarında Iagupova’nın liderliğinde kazanmayı bildi.

Ligde pozisyon olarak orta – üst sıraların yolunu açabilecek konumdaki bu önemli galibiyete rağmen, ÇBK Yenişehir Belediye’nin rotasyonun genelinden savunma direnci almak, Iagupova üzerindeki delicilik ve kimya yaratma yükünün paylaşılması gibi “yapısal” nitelikteki sorunları devam ediyor.

Pick savunmaları ve yardım rotasyonlarında daha organize ve savunmada bire bir geçilmemeye daha odaklı bir anlayış, hücumda daha doğru şut seçimleri, yerli isimlerden potaya giderek verim üretme performansı yeni dönemde aranan kaldıraç etkisini getirebilir.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 4286