Karşıyaka'ya kenardan 42 sayılık katkı (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Karşıyaka'ya kenardan 42 sayılık katkı (Doruk Sözen)

24-10-20 20:03
Basketbol Süper Ligi 5. Hafta karşılaşmasında daha yakın geçmesi beklenen maçta Karşıyaka, Darüşşafaka Tekfen'i 89-78 yendi. Rakibine göre daha geniş bir rotasyonla oynayan ev sahibi ekibin galibiyetinde benchten gelen oyuncuların 42 sayı kaydetmesi çok önemli bir faktördü. Darüşşafakalı oyuncuların da üç sayılık atışlardaki beceriksizlikleri (8/33) işlerini kolaylaştırdı. Topu yere vurabilen ve oyun kurabilen uzunlara sahip olmanın avantajını hızlı hücumlarda çok iyi değerlendiren Karşıyaka, kendi oyununu rakibine kabul ettiren taraf oldu. Darüşşafaka ise hücum ribauntlarındaki 12’ye 5’lik üstünlüğüne rağmen şutörlerinin yüzdesiz oyunu yüzünden maça hiçbir zaman ortak olamadı. (89-78)

Maçın ilk dakikalarında iki takım da rakibine kendi oyun anlayışını kabul ettirmeye çalıştı. Tempoyu arttırmaya çalışan ve ribauntlar sonrası sürekli koşup basit atışları arayan Karşıyaka'ya karşı, yarı sahada sete set hücum etmeye çalışan bir Darüşşafaka vardı. Bu kısımda iki takım da istediği atışları bulamazken, daha ilk 2 dakikada hücum süresi top potaya atılamadan 3 kere doldu. Savunmada agresif bir görüntü çizmemesine rağmen konuk ekibin faul hakkı, bireysel hatalar yüzünden 3 buçuk dakikada doldu. Bunun üzerine savunma direnci düşen Darüşşafakaya karşı başta Morgan’ın etkili performansıyla hareketlenen Karşıyaka, oyun anlayışını rakibine kabul ettirmeyi başaran taraf oldu. Konuk ekibe 3 dakika boyunca sayı atma şansı tanımayan Karşıyaka bitime 2 dakika kala farkı 7’ye kadar çıkardı. Bufford’ın kendisine özel çizilen bir set sonrası bulduğu 3’lükle tekrar oyuna dahil olan Darüşşafaka'ya Henry son saniyede ağır bir darbe vurdu. Son saniyede kullandığı 3’lükte isabeti bulan oyuncu, rakibini üstüne düşürerek faulü de almayı başardı. Tek hücumdan 4 sayı çıkaran Karşıyaka, periyodu da 24-14’lük üstünlükle tamamladı.

2. çeyreğin ilk bölümünde de iyi oyununu sürdürmeyi başaran ev sahibi, hızlı hücumlar sonrası bulduğu basit basketlerle farkı arttırmaya devam etti. Yarı sahada yaptığı şok ikili sıkıştırmalarla rakibini basit top kayıplarına zorlayan Karşıyaka ilk 5 dakikalık kısımda oyunun tam hakimiydi. Darüşşafaka ise yarı sahada topu iyi paylaşmasına rağmen bulduğu boş atışların hiçbirisinden sayı çıkaramadı. İlk yarı boyunca 17’de 3 ile üçlük kullanan konuk ekip, kaçırılan atışlar sonrasında savunmaya yerleşmekte sıkıntı çekince oyunun iki tarafında da etkisiz kaldı. Periyot boyunca çok sıcak olan Henry 3 üçlük denemesinin hepsinde isabeti bulunca fark 19’a kadar çıktı. Oyunun gidişatını değiştirmek için önce savunmasını değiştiren Darüşşafaka tam saha pres yapmaya başladı. Bu hamleden istediği verimi alamasa da ev sahibinin acele tercihleri ve Doğuş Özdemiroğlu'nun en sonunda sayı kaydetmeye başlamasıyla farkı az da olsa kapattı. İlk yarı Karşıyaka’nın 44-33’lük üstünlüğüyle geçildi.

İkinci yarının başında hücumda daha organize gözüken taraf Darüşşafaka Tekfen’di. Doğuş ve Jarret’la tepede oynadıkları ikili oyunlardan da sayı üretmeye başlayan konuk ekip farkı tek hanelere indirdi. Darüşşafaka’nın faul hakkını erken doldurmasından çok iyi faydalanan ev sahibi çeyrek boyunca tam 14 serbest atış denemesinin 13’ünde isabet buldu. Karşıyaka'nın da faul hakkını doldurmasıyla iki takım da sık sık çizgiye gitmeye başladı. Temponun iyice düştüğü son bölümden karlı çıkan ve farkı tekrar çift hanelere çıkaran ev sahibi ekip son periyoda 66-54 önde girdi.

Formalite icabı oynanan son çeyrekte, Darüşşafaka rakibine yaklaşmayı bir türlü başaramadı. Periyot başında Henry ve Mbaye’nin birebirleri üzerinden sayı üreten Karşıyaka bitime 7 dakika kala skoru 73-57’ye getirdi. Sinan Güler’in liderliğinde 11’e 4’lük bir seri yakalayarak umutlanan Darüşşafaka geriye kalan dakikalarda rakibinin birincil skor opsiyonlarını savunmakta sıkıntı çekince, galibiyet için son şansını da kaybetmiş oldu. İki takımın da savunma disiplininden uzaklaştığı son dakikaları iyice alışkanlıkları üzerinden oynamaya başlayan ev sahibi ekip farkın tek hanelere inmesine izin vermedi. Böylelikle maçı 89-78 kazanan Karşıyaka ligde 5. maçında 4. galibiyetini aldı.

Öne Çıkanlar:
Karşıyaka: Morgan: 17 sayı 6 ribaunt, Henry:19 sayı, 4/6 3FG, 4 asist, M Baye: 17 sayı, 4 ribaunt, 4 asist
Darüşşafaka:

Doğuş Özdemiroğlu: 18 sayı, 7/18 FG, 6 ribaunt, Bufford: 14 sayı, 6 ribaunt, Sinan Güler: 12 sayı 6 asist 

Yorumlar Okunma: 2008