Bursaspor derbide kendisine geldi (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Bursaspor derbide kendisine geldi (Efe Can Önal)

24-10-20 14:55

İSTATİSTİK: 

ING Basketbol Süper Lig 5.haftasında Bursa derbisini kazanan 83-70 ile Frutti Extra Bursaspor oldu ve 3.galibiyetini aldı. Tofaş ise 2 galibiyette kaldı. 


Tofaş’ta Semaj Christon yerine Nuni Omot kadroda yer alırken, Bursaspor ise yolunu ayırmaya çalıştığı Hamilton’ın yokluğunda 4 yabancı ile sahaya çıktı. Hücum gücünü bildiğimiz Bursaspor, sezonun en istekli ve etkili savunmasını da yaparak kötü gidişe dur dedi. Özellikle Newman kendisinden bekleneni tam olarak verdi. Yerli isimler ise her iki tarafta da üst düzey istekle oynayınca galibiyet kaçınılmaz oldu. Tofaş ise doğru beşleri bulamadığı ve düşük enerjiyle oynadığı bir maçı geride bıraktı. Kilpatrick dışında bir opsiyon yaratamayan oyun düzenleri bu tip hedef maçlarda skor üretimini zora sokuyor ki oynadıkları 3 hedef maçı da kaybettiler. 

Tofaş içeriden Bursa dışarıdan - Kilpatrick dengeyi bozdu  

Tofaş tepeden oynadıkları ikili oyunlar ile maça başlarken, Bursaspor ise kenar ikili oyunları ile karşılık verdi. Munford’ın şutları ve Jones’un sayılarına Simmons’ın dirsek hizasından attığı basketlerle cevap veren Tofaş ilk TV molasına 13-11 önde girdi. Tofaş ne kadar çembere atak ederse Bursaspor bir o kadar dış atışlarına güvendi ve skor dengede kaldı. Kilpatrick bu dengeyi üçlüklerle Tofaş lehine bozdu ve ilk çeyrek 27-22 tamamlandı. Bursaspor 5 üçlük isabeti bulurken Tofaş ise boyalı alandan 12 sayı kaydetti. 

Bursa’dan alan savunması ve kenar katkısı - Tofaş’tan ilk 5 dakikada 2  sayı -  Tempo ile dönen Tofaş 

2.çeyreğe alan savunması ile başlayan Bursaspor,  rakibinini hücum akışkanlığını tamamen yavaşlattı ve ilk çeyreğin durgun ismi Newman’ın 5 sayısıyla skor eşitlendi (27-27). Ender’in oyuna girmesiyle Oğuz’u daha aktif kullanan Bursaspor, yine kenardan gelen Birkan’ın da skora katkı vermesiyle  5 dakika geride kalırken skoru lehine çevirdi (36-29). Kilpatrick ve Berk’in üçlükleri ile krizden çıkan Tofaş, yarı sahayı hızlı geçmeye başlayınca hücumda kendi işini kolaylaştırdı ve soyunma odasına önde giden taraf oldu (42-40). 

Sean Kilpatrick 13 sayı ile ilk yarının en skorer ismi oldu. 

Can Maxim her yerde - Kilpatrick dışında ses yok 

Can Maxim’in sahanın iki tarafında da enerji koyması ve Newman’ın skorer oyunu ile Bursaspor 2.yarıya hamle yaparak başladı. Topa baskıyı artıran ve kolay sayıya izin vermeyen Bursaspor ilk 5 dakikada potasında sadece 5 sayı gördü ve TV molasına 52-47 üstün gitti. Kilidi yine Kilpatrick ile çözen Tofaş, 1x1 savunmada kolay eksilince skoru eşitleme şansını bu çeyreklik kullanamadı ve final periyoduna 61-56 Bursa üstünlüğüyle girildi. Tofaş’ Kilpatrick dışında bir atıcı bulamayınca hücumları çok durağan hale geldi. Bursa ekibi ise yaptığı basit top kayıpları ile farkı çift hanelere çekme şansını kullanamadı.

Newman-Oğuz ile fark çift hanelerde - Newman son noktayı koydu

Son çeyreğe de yine savunmada agresif başlayan ve çemberi kapatan Bursaspor, Newman’ın dışarıdan Oğuz’un boyalı alandan üretimi ile bitime 7 dakika kala farkı çift hanelere çıkardı (71-58). Mert Konuk’tan gelen 2 üçlük ile nefes alan Tofaş, yaptığı tam saha baskı ile rakibini 1x1’lere zorladı ancak yaptığı basit top kayıpları ile eline geçen şansları kötü kullandı. Son 3 dakikaya 12 sayı farkla önde giren Bursaspor, kalan sürede günün yıldızı Malik Newman’ın sayılarıyla hata yapmadı ve sezonun en iyi savunmasını yaptığı maçtan 83-70 galip ayrıldı.

23 asist ile oynayan Bursaspor’da Newman 27 sayı , Maxim 14 sayı ve Oğuz 11 sayı ile çift hanelere çıkan isimler olurken, Tofaş’ta Kilpatrick 21 sayı ve Simmons 14 sayı ile mücadele etti. 

Yorumlar Okunma: 1398