Arda Erdoğan: Kenarda insanın canı sıkılıyor - BasketFaul.com

Arda Erdoğan: Kenarda insanın canı sıkılıyor

23-10-20 09:13
Fatih Şeker
Büyükşehir Hastanesi Konyaspor’un yabancı oyuncu transfer yapamaması nedeniyle Arda Erdoğan’ın sorumluluğu bir kat daha arttı. 21 yaşındaki genç oyun kurucu, bu sorumluluğa hazır olduğunu ve bunun kendisini daha da motive ettiğini söyledi.

Arda Erdoğan ile yaptığımız röportajdan öne çıkan başlıklar şu şekilde: 

* Konyaspor’un biraz belirsizliği vardı sezon başında ve daha sonra benimle ilgilendiği haberi geldi bana. Biz de ailecek menajerimle oturduk ve karar verdik. Konyaspor’un daha yararlı olacağına karar verdik. Cengiz hoca ile ilgili de çok olumlu şeyler duyduk. Gelişimime katkı sağlayacağını düşündük. Çok zor olmadı teklifi kabul etmem. 
 
* 3 yıldır A takım seviyesinde oynuyorum ama doğru düzgün süre alamıyorum. Artık oynamak istiyordum. Kenarda bekleyince insanın hem canı sıkılıyor hem de morali bozuluyor, basketboldan uzaklaşıyor. Bu sezon oynayacağım bir takıma gitmek istiyorum. Şu an benim için her şey olumlu gidiyor. Çok mutluyum.
 
* Anne tarafım Konyalı. Dedem de bir dönem bu kulübe hizmet etmişti. Güzel bir tesadüf oldu. Tüm anne tarafım Konya’da yaşıyor. Çok yabancılık çekmedim.
 
* Güzel başlangıç oldu. Biz de çok memnunuz. Federasyon Kupası’ndan sonra güzel geri dönüşler aldık. Güzel bir birliktelik var. Takımda güzel bir arkadaşlık var. Birçok takım arkadaşımı daha önceden de tanıyorum. Takımın abileri de bize sahip çıktı ve bizlere her zaman destek oluyor.
 
* Benim için bu sezon büyük bir sorumluluk olacak. 3 yıl oturdum. Aslında istediğim buydu. Bu beni daha çok motive ediyor. Benden beklentiler var ve onları mahcup etmek istemiyorum. Ekstra çalışmalar yapıyorum. Kendimi burada değerli hissediyorum. İnşallah daha iyi olacağım. Takıma katkı verip, kendi gelişimimin de üstüne koyarak iyi bir sezon geçirmek istiyorum.
 
* Yabancı oyuncuların olmamasının takımı çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Yabancıların birçoğu bireysel istatistik üzerinde oynuyor. Daha çok sayı ortalaması tutturup, sonraki sene daha iyi kontrat almak için oynuyorlar. Bence dezavantaj değil. Biz takım olursak, birlikte hareket edersek dezavantaj gibi görünen bu durumu avantaja çevirebiliriz.
 
* 2 yıl Büyükçekmece’de oynadım. Açıkçası mutlu değildim çünkü hiç süre alamıyordum. Pek de değerli hissetmedim kendimi. Çok büyük umutlarla gittim ama şans bulamadım.
 
* İlk hedefim takımın başarılı olması, benim de gelişimimin daha iyi duruma gelmesi. İnşallah Konyaspor ile Süper Lig’de oynarız. Gayet de umutluyuz. Takım arkadaşlarımız ve ağabeylerimizle konuştuğumuz da herkesin umudu var. Tabii ki uzun vadede hedefim üst seviyeler, Süper Lig’in iyi takımlarında süre bulmak. Henüz 21 yaşındayım. Ancak kısa vadede 2-3 sezon daha oynayacağım bir takımda yer almak ve daha iyi duruma gelmek istiyorum.
 
* Anadolu Efes ve Fenerbahçe gibi Euroleague’de şampiyonluk mücadelesi veren takımlarda oynamak çok zor, hele ki gençsen daha da zor. Efes’in de bana ayrı tecrübesi oldu. Yıldız oyuncularla aynı takımda olmak ve Ergin Ataman gibi bir antrenörle çalışmanın da bana katkısı oldu. Genel olarak benim için güzel zamanlardı.
 
* Takım olarak çok mutlu ve huzurluyuz. Tüm isteklerimiz yerine getiriliyor. Güzel bir organizasyon. Dışarıdan geç kurulduğumuz için ‘bunlar geç kuruldu ve takım olmamış gibi’ görüntü olabilir. Ama çok keyifli bir ortamda çalışıyoruz. Kulüpte her şey yolunda. Her geçen gün gelişim kat eden bir takımız. Herkes Süper Lig neden olmasın diyor. Takviye olur, olmaz bilmiyorum ama her maç daha iyi olmak için çalışıyoruz. 

* Lige biraz yabancıyım. İlk kez oynayacağım. Efes altyapısındayken Pertevniyal vardı ama bizim şanssızlığımız geçemeden kapandı. Federasyon Kupası’nda gördüğüm kadarıyla çoğu takım birbirine denk. Daha çok isteyen, daha çok çalışan ve en önemlisi sağlıklı kalan başarıya ulaşabilecek gibi. Sert bir lig. Hakemlerde biraz buna müsaade ediyor. Süper Lig’e göre biraz daha vurdulu-kırdılı bir lig. Ancak yavaş yavaş alışacağız. 

* Altyapı Milli Takımlarında tüm yaş kategorilerinde oynadım. Güzel bir serüvendi. Türk bayrağını taşımak çok büyük bir gurur. 99 jenerasyonu bence çok potansiyelli ve çok yetenekli bir jenerasyondu. Ancak maalesef bir şeyler eksik kaldı ve madalya başarısı gelmedi. Gittikçe de kötüye gitti. Milli takımda çok büyük tecrübeler edimdim. Bundan sonra  A Milli Takım’da uzun yıllar oynamak istiyorum.

* Şu an en önemli özelliğimin savunma olduğunu düşünüyorum. 3 yıl da oturmanın verdiği bir öz güven kaybı var. Onu aşmaya çalışıyorum. Biraz daha yırtıcı olup, çembere gidip, top kullanmaktan çekinmemek gibi… Bir de şutumu istikrarlı bir hale getirmeliyim. Bunun için her gün çalışıyorum. 

* Euroleague’de tüm oyun kurucuları izleyip onlardan bir şey kapıyordum. Carlos Arroyo’nun oynadığı basketbolu çok beğenirdim. İzlemekten zevk alırdım. Şu an Micic ve Larkin ayrı bir seviye. Doğuş abiyle de (Balbay) bir yıl oynadım. Savunması, takıma verdiği enerji ve katkı inanılmaz. 

* Konyaspor taraftarından uzak kaldık. Gönül isterdi ki onların önünde oynayalım. Maalesef şartlar elvermiyor. Bizi desteklemeye devam etsinler. Biz elimizden gelenin fazlasını yapacağız. 

* Genç oyunculara tavsiyem oynayacakları takıma gitsinler. Oturarak hiçbir şey olmadığını anladım. Oturarak basketboldan da soğuyorsun. Benim konuştuğum abilerim de bana aynısını söyledi. 

Yorumlar Okunma: 3102